View Single Post
  #2385 (permalink)  
Vechi 17 nov 2011, 21:06:48
vio ce doreste sa slabeasca's Avatar
vio ce doreste sa slabeasca vio ce doreste sa slabeasca este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2011
Locaţie: FRUMUSICA, Romania
Vârsta: 51
Date: 167cm, 109kg
Mesaje: 2.799
Aprecieri acordate: 3.082
Am fost apreciat(a) de 2.316 ori in 1.319 mesaje
Implicit Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely

Citat:
Anterior postat de happygirldiana Vezi mesajul
tare as tine si eu post...pentru sufletul meu, dar..imi fac griji si pentru cantar, desi chiar aseara am prins un in terviu cu Mihaela Bilic si spunea ca post tinem doar pentru ca simtitm, ca sufletul ne-o cere, nu pentru ca am avea si alte beneficii secundare.nu as urmari un alt beneficiu, doar pe cel spiritual dar totusi ma sperie postul din cauza alimentelor permise, cum ar fi cartofi, fainoase...stiu ca sunt destule retete si de post si dietetice dar nu imi prea permit eu sa le fac.si numai varza sau fasole nu pot
Buna ! Am tinut o dieta candva exact in postul SF .PASTI , am slabit bine de tot .Bine, bine ,era prima cura din viata mea si am avut ,,un fel '' de succes.
Dar sa stii ca am avut indoiala in suflet ca parca am profitat de post ca sa slabesc sau ca am profitat de dieta ca sa postesc ! Am cerut sfatul duhovnicului meu ,ca ma simteam ,,vinovata'' ca postul meu avea dubla tinta si acum imi dau seama cat adevar era in vorbele lui cand a zambit si a spus daca e pentru sanatate si e si pentru suflet merg ambele impreuna .Am slabit atunci dar peste 50 % din hrana mea erau cruditati ,apa multa , peste la gratar, cand era dezlegare ,soia fiarta si tot felul de legume fierte si ciorbe ,tot felul de cereale ,nu stiam atunci de calorii,carbohidrati ,atunci vroiam sa slabesc si sa postesc. Acum mi-am diversificat meniul dar ma feresc de cartofi , fasole ......
[

P.S.....si nici nu mai slabesc nici pe departe ca atunci ....
vio ce doreste sa slabeasca, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2367 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1850 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1593 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]