View Single Post
  #24 (permalink)  
Vechi 31 aug 2010, 13:22:48
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Caracteristici grupa sanguina B

Citat:
Anterior postat de Bread Pitt Vezi mesajul
slabuta, te deranjez pentru o referinţă la articolul
Grupa sanguina B – Cereale, panificatie si patiserie - Slabute.ro

Acolo specifici că, pentru BIII, e neutră făina de grâu tip 405 şi 550.
Eşti bună să ne spui de unde ai luat textul, pentru că în cartea lui Peter J. D'Adamo nu apare. Acolo nici nu se fac referiri la sistemul nostru de notare a făinurilor. Mai există vreo lucrare despre alimentaţia conform grupelor sanguine ?

Te rog mult să-mi răspunzi pentru că eu mă alimentez numai după aceste principii şi cu pâinea am o reală problemă. Pentru că ne este interzis grâul (cf. D'Adamo - Alimentaţia adecvată celor 4 grupe sanguine), mă chinui de luni de zile să găsesc o reţetă cu făină de mei, de orez sau de soia. Vreau o reţetă nu de alea, care sunt peste tot, aşa-zise ”Pâine cu orez” şi se adaugă orez fiert într-o pâine de grâu şi alte asemenea soluţii. De asemenea, pâinea de orez (!?) se face cu banane şi alte prostii (eventual e un dulce, dar eu caut o pâine). Dacă mi-ai indica o sursă serioasă pentru textul tău (că e admisibilă făina de grâu 405 - asta nu există în RO, dar 550 e peste tot), mi-ai lua o mare piatră de pe inimă. Eu fac pâinea casei şi mi-aş face numai din 550. Tot acolo scrii, e adevărat, şi că „ Pâine
RAŢIE / FRECVENŢĂ:
  • 1 felie pe zi”
    E clar că, pentru asemenea cantitate, nu merită să faci pâine, dar totuşi... Mulţumesc anticipat !
In cartea "Dieta grupelor sanguine" de Anita Hessmann - Kosaris se vorbeste despre toate aceste particularitati.

Din cate imi aduc aminte (am citit-o demult), este o carte care are la baza descoperirile lui D'Adamo, pomenea de multe ori numele lui.

Daca te intereseaza iti pot scrie meniul pentru o saptamana (prezentat in carte), grupa B (III).

Ai incercat sa iti faci painici de acest tip? Calorii: Mancaruri: Painite cu 11% fibre din spelta, tarate de grau, tarate de ovaz, mac - Calculator calorii - Slabute.ro
In loc de faina de spelta poti pune cea de orez sau soia.
Iar in loc de tarate de grau, pui tarate de orez.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat