Subiect: Jurnal August
View Single Post
  #26 (permalink)  
Vechi 31 aug 2010, 00:08:21
August's Avatar
August August este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 aug 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 48
Dieta: hipocalorica
Date: 165cm, 62kg
Mesaje: 597
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal August

(in asteptarea masinii de spalat, cateva ganduri razlete)
De o viata parca incerc sa slabesc. Am avut probleme cu greutatea pana cand am crescut in inaltime. Apoi a venit liceul, facultatea, maritisul, unde mi s-a infundat. Am inceput sa gatesc si am prins vremurile memoriale cand nu exista notiunea de nutritie sanatoasa decat prin prisma "nu e bine sa bagi cartofi prajiti cu carnati la 10 seara". Era anul 1996 si aveam 55kg cand m-am maritat, plecata de la 52. In 1997 aveam cu 10kg in plus. Momentul 68kg a reprezentat declicul. Am inceput sa forez dupa cure de slabire. O prietena tinea disociata. Am incercat si eu, dar era ceva de genul (n-am uitat-o): prima zi - 2 oua fierte, a doua zi: orez fiert fara sare, a treia zi: fructe, a patra zi: legume, a cincea zi: spaghete cu branza la pranz. Deci am trait pt. a cincea zi si n-am mai repetat disociata de atunci. Dar am inceput sa slabesc. Le-am pus la loc, dar am mai gasit un regim "de reglare a metabolismului". Nu am slabit cat au zis ei, 9kile-in-14-zile, si m-am enervat! Dar am slabit 3-4kg. Nu era un regim nesanatos, dar zicea ca nu trebuie sa schimb nimic. Cand am ajuns cu groaza la ziua pestelui (nu mananc decat ton in conserva!), m-am dus constiincioasa la piata si am luat cod (asa zicea). L-am fiert (fara nimic) si, cand am luat prima imbucatura, m-am dus sa vomit de sila. L-a mancat motanul, el a fost multumit. A doua zi urma mielul la pranz. Mielul e mai rau decat pestele! Adica ce peste?! Decat fructele de mare (am o forfota in stomac numai cand ma gandesc la mirosul lor). Si am zis: dati-va naibi cu regimurile voastre. Poate mielul a fost cauza pt care nu mi s-a reglat metabolismul deloc, eu continuand ascensiunea. De atunci n-am mai acceptat niciodata o dieta stricta. Supa de varza a revolutionat poporul cu ani in urma. Am mancat doar o zi, am zis ca mai bine stau grasutza si pufoasa decat sa mai pun pe limba asa ceva....to be continued....