View Single Post
  #29 (permalink)  
Vechi 17 feb 2009, 16:06:04
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit

chestia cu senzatia de satul care apare la 20 de minute dupa ce ai inceput sa mananci o stiam de tare multa vreme
acest lucru se intampla datorita faptului ca stomacul trimite impulsul de satul la creier in acest timp. de aia aveam uneori momente in care mincam foarte mult si abia dupa 20 -30 de minute realizam ca am mincat foarte mult si atunci cu siguranta ne intrebam de ce nu m-am oprit din mincare mai devreme ca sa nu fiu asa de plin, tocmai pentru ca ne dam seama foarte tarziu. concluzia la acest lucru este mestecatul cat mai incet al mincarii, ajuta si stomacul sa le digere mai bine

Citat:
Anterior postat de Bianca Vezi mesajul
trebuie limitata dar nu atat de absurd - de cand cu "noul meu mod de viata" mi-am dat seama ca ma satur cu mult mai putin decat obisnuiam sa mananc - si nu mananc acum un mar la o masa . Chiar am citit zilele astea ceva interesant intr-o carte de-a lu Mihaela Bilic - senzatia de satul apare la 20 de minute din momentul in care incepi sa mananci - pai eu in 20 de minute puteam sa mananc foarte mult (mananc foarte repede - o pb pe care urmeaza sa o corectez). Acum imi scot pe masa atat cat trebuie sa mananc si folosesc o farfurie mai mica (care e plina)- inainte aveam obiceiul sa scot tot ce imi placea din frigider si sa gust un pic din fiecare

Invat din mers si astept (rabdatoare) sa vad rezultatele
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat