View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 28 apr 2010, 12:53:56
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Prepararea legumelor prin calire

Citat:
Anterior postat de liean Vezi mesajul
Buna ziua!
Sunt noua printre slabute. Am citit retetele dvs si am observat ca sunt multe in care se calesc legumele. Eu credeam ca nu e voie nici calit in ulei sau unt. Sau DA? Ma lupt cu vreo 10 15 kg, dupa ce am nascut un baietel minunat. Am incercat tot felul de diete, dar nu prea mi-a mers. Mi-e greu sa cantaresc fiecare masa si mai sunt si tentatiile cand prepar pt Andrei (baietelul meu) sau pt sotul meu. Dupa ce am nascut am ramas cu 5 kg in plus (adica 60), iar acum, dupa vreo 5 luni am constatat ca am 65 si o burtica, mama mama. Am gasit site-ul dvs si m-am gandit ca poate voi avea informatiile necesare si sprijinul pt a ajunge macar la 55.
Eu am incercat sa nu mananc fainoase, dulciuri si sucuri. Sa ma abtin de la paine si cornuri mi-e cel mai greu. Nu amestec carnea cu cartofi si alte glucide, incerc sa mananc fiert sau in teflon, dar nu stiu inca niste salate care sa fie facute rapid si sa se incadreze in regulile necesare. Eu as manca mereu salate.
Am inceput sa alerg seara, cate 15 20 de minute, cat pot. Sper sa reusesc! Astept lamuririle dvs si retete pt salate rapide si delicioase.
Va pup!
Spor la slabit!
Buna Liean

Pai depinde foarte mult de timpul de prajire, daca acele legume au fost mai mult fripte nu este grav, dar cand au "stat" in acel ulei este alta poveste.

Si mai e un aspect, de obicei nu se pune mult ulei, 1 lingurita, 1 lingura cat sa se rumeneasca fara sa "absoarba" uleiul.

Neprajindu-le mult, uleiul nu ajunge la temperatura la care ar putea deveni daunator sanatatii si nu folositor

Felicitari pentru baietel, sa fie sanatos iar tu sa resusesti in lupta cu kg

Iar legat de retete rapide si ddelicioase, cred ca este foarte usor acum, cand pietele sunt pline de legume
Poti face salate cu ridichi, rosii, salata verde, castraveti, spanac, combinate cu rda sau branza, sunca slaba, etc, toate sunt o nebunie

Le gasesti si aici pe forum (Retete dietetice de salate) sau pe portal (Retete Salate dietetice- Slabute.ro) la categoria salatelor dietetice

Mult sucees s asteptam vesti bune de la tine
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat