View Single Post
  #30 (permalink)  
Vechi 21 aug 2012, 15:46:34
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal camy81

Citat:
Anterior postat de camy81 Vezi mesajul
In primul rand, salutare tuturor slabutelor, felicitari celor care ati slabit si succes celor care sunteti in razboi cu kg-le, ma alatur si eu voua!

Nici nu stiu cum sa incep, hmmm deci, clar am nevoie sa slabesc si inca mult. Sper ca, cu ajutorul vostru sa si reusesc. Dar sa o iau de la inceput.
Nu am fost o grasuta tot timpul. Aveam foarte mare grija de aspectul meu fizic pana cand, preocupata (prea tare banuiesc) de toate problemele din jurul meu (familie, serviciu, etc) am inceput sa ignor depunerea kilogramelor si sa accept ca, 1) nu mai am 20 de ani si ca, deh, 2) 5 kg in plus nu-s chiar asa de multe. Ei, eroare, eroare si iar dezastru! Cele 5 kg s-au transformat in 10 in plus dupa care am ajuns la impresionta cifra de 29 kg in plusl!!! Prin urmare si facand un calcul matematic simplu, in acest moment, la cei 31 de ani ai mei si 1.59 inaltime, ma laud cu o greutate de 86 de kg de care nu pot fi decat indignata - deci stiti acum ce tinta urmaresc . Si da, mi-ar place daca as ajunge din nou in jurul a 57 de kg pentru ca, pentru inaltimea si constitutia mea vor fi ideale.
Usor de zis, greu de facut dar stiti si voi poate mai bine decat mine.
Totusi, ma consider o luptatoare, nu am incetat sa incerc tot felul de diete inclusiv sa incerc sa imi schimb stilul de viata insa nu pot zice ca am avut succes prea mare pana acum.
Azi m-am enervat (eu pe mine ma ) si am zis ho! pana aci! Bineinteles ca am tot verificat internetul sa vad ce gaselnite noi in de-ale dietelor se mai inventeaza si m-am oprit la una care sper sa imi aduca victoria!
Cura cu pepene verde (pentru care nu-mi asum drepturi de autor).
Azi sunt in a doua zi si ma simt bine.
Pentru cine e interesat de ea iata in ce consta aceasta dieta:

10 zile- se maninca pepene verde in cantitatile dorite (zi/noapte) .
Se mai poate minca UNUL din urmatoarele alimente: 1 iaurt 400g degresat , 150 g parizer de pui , 150 g brinza degresata , 1 ou fiert tare , o pulpa de pui fara pielita , fiarta fara sare .
10 zile- salata de legume crude - de care preferati si in orice cantitate, DAR...fara sare, cu zeama de lamiie in loc de otet si daca doriti ulei numai 1 lingura de masline .
10 zile - in salata de legume se poate adauga unul din cele 5 alimente specificate mai sus.
Zice ca, o draguta domnita a slabit cu acest regim vreo 27 de kg (n-a specificat in cat timp dar noi banuim ca i-or fi trebuit cateva luni, sa zicem 2 ) si ca dupa terminarea ei nu s-a mai ingrasat la loc dar ca, a avut mare grija ce baga in gura.

In continuare, voi incerca sa scriu zilnic experienta prin care trec si ce modificari ale greutatii inregistrez in fiecare zi/saptamana (inca nu m-am decis cum sa abordez cura si cat de des sa ma cantaresc) plus, bineinteles, impresii gen, "azi m-am plictisit de pepene si vreau o briosa dar nu-mi permit ca-s la dieta" dar promit solemn ca in momentul in care nu mai pot rezista tentatiei iau o muscatura din una, zic Doamne Ajuta si ma reintorc la dieta mea cu zaharul zburdandu-mi in sange.

Ziua 1
dimineata: baut 2 cafele lungi cu lapte, accesorizate cu neshte tigari...
pranz/cina: ingugitat cca 3kg de pepene si spalat cu multa apa.
stari: inca plina de entuziasm
activitate: yok

Ziua 2 (care e azi)
dimineata: vezi ziua 1
pranz/cina: 500 grame pepene si apa plata
stari: imi chioraie matele dar tot entuziasmata sunt
activitate: cred ca renunt la acest cuvant pentru moment si totusi simt nevoia sa fac o mica paranteza (stiu ce rol joaca ativitatea fizica intr-o dieta insa, pentru moment, nu ma simt in stare sa ma concentrez la 2 lucruri in acelasi timp si anume, sa inlatur friptanele ce-mi tot apar vesele prin fata ochilor si sa imi repet ca nu mai am mult pana ard 200 de calorii si deci sa bag tare pe banda...)

Va pup si astept sa imi ziceti ce parere aveti despre curajul de care dau dovada azi ca va scriu si ca ma dau tare in parcare ca-s la cura si, de ce nu, sa va dati cu parerea la cura detaliata mai sus, poate ati tinut-o si voi sau cunoasteti persoane care au tinut aceasta cura cu succes!
Buna Cami si bine ai venit pe Slabute - comunitatea care din 2008 promoveaza stilul de viata sanatos, alimentatia corecta si sportul.

Citat:
Totusi, ma consider o luptatoare, nu am incetat sa incerc tot felul de diete inclusiv sa incerc sa imi schimb stilul de viata insa nu pot zice ca am avut succes prea mare pana acum.
Tocmai de aceea esti aici ca sa inveti si sa adopti un altfel de stil de viata, care sa nu iti impuna tot felul de diete si cu care sa ai succes in primul rand din punct de vedere sanatate, apoi starea de bine, sanatatea interioara si un corp armonios.

Citat:
Bineinteles ca am tot verificat internetul sa vad ce gaselnite noi in de-ale dietelor se mai inventeaza si m-am oprit la una care sper sa imi aduca victoria!
Te invit sa citesti aici: Cum Slabesc? - Slabute.ro
Nu sunt gaselnite noi in diete, dar sunt lucruri care sigur iti vor schimba viata si felul de a privi mancarea

Citat:
...150 g parizer de pui...
Cuvantul Parizer lipseste din vocabular unui om care paseste pe drumul unei vieti mai sanatoase.


Citat:
Zice ca, o draguta domnita a slabit cu acest regim vreo 27 de kg
A mentionat cate kilograme a luat dupa si cum sunt analizele?

Citat:
"azi m-am plictisit de pepene si vreau o briosa dar nu-mi permit ca-s la dieta"
Un stil de viata rational nu interzice nici un fel de mancare, atata timp cat se folosesc ingrediente de calitate. Deci se pot face si briose care se permit in acest nou stil de viata.

Citat:
dimineata: baut 2 cafele lungi cu lapte, accesorizate cu neshte tigari...
FOARTE GRESIT!!!

Sfatul meu este sa pui o mica pauza si sa te concentrezi cateva zile pe documentare. Oricum aceasta cura nu duce nicaieri decat spre o cadere nervoasa, binge, carente.... si yo-yo.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat