View Single Post
  #310 (permalink)  
Vechi 23 feb 2011, 10:15:29
the dream lady's Avatar
the dream lady the dream lady este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 10 dec 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 36
Dieta: South Beach - faza 1
Date: 165cm, 54.4kg
Mesaje: 79
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

Citat:
Anterior postat de Tina Vezi mesajul
Dream Lady eu stiu clar ca ne vom "vindeca", insa sa nu privim asta c ape o boala, caci totul depinde de "capsorul" nostru. Eu aplica zilnic metoda intrebarilor. Ma intreb mereu:
Ce ma deranjeaza azi in mine?
Ce imi doresc cu adevarat cand fac asta?
Chiar am nevoie de asta?
Ce as vrea sa schimb?...etc.

ai dreptate! o sa-mi fie putin greu sa nu o vad ca pe o "boala", insa promit sa incerc! stiu ca totul vine din capsor, ceea ce inseamna ca exista un dezechilibru undeva acolo si de aia e important sa realizam acest lucru...
daca ar fi sa raspund la intrebarile tale acum as zice asa:
Ce ma deranjeaza azi in mine? Lipsa de autocontrol si kilogramele in plus
Ce imi doresc cu adevarat cand fac asta? Imi doresc sa scap de senzatia de neliniste...
Chiar am nevoie de asta? Nu am nevoie de asta si de aceea nu inteleg de ce nu ma pot opri asa cum am facut acum 2 luni la accesele de bulimie. Eu cred ca puterea de a infrana aceste lucruri sta in noi, atata timp cat nu intervin si alti factori legati de sanatate.
Ce as vrea sa schimb? Muuulte...as schimba in primul rand viziunea mea asupra mancarii...acum o iubesc, acum o urasc. As vrea sa o privesc ca un aliat care ma ajuta sa traiesc si atat. Apoi, as schimba modul meu de a privi anumite lucruri legate de viata sentimentala...si mai sunt cateva

E foarte buna ideea asta! Cred ca am sa-m fac un folder special pt asa ceva unde am sa-mi pun cateva intrebari zilnic si asa la sf de luna vad daca evoluez macar putin!

oamenii din jurul tau stiu de aceasta problema a ta? te sprijina?
Răspuns cu citat