View Single Post
  #3136 (permalink)  
Vechi 21 oct 2010, 18:04:09
Sabine_28's Avatar
Sabine_28 Sabine_28 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 166cm, 89kg
Mesaje: 5.610
Aprecieri acordate: 645
Am fost apreciat(a) de 869 ori in 498 mesaje
Implicit Re: Dieta South Beach

Citat:
Anterior postat de Paranesia Vezi mesajul
Stiu, ieri totusi s-a intamplat sa ma foarte satur cu ce am facut si abia dupa ce am calculat, am observat cat de putine calorii erau. Oricum, poate fi asta motivul stagnarii?

Da, sigur ca poate fi, organismul intra pe "avarii" si isi creeaza singur rezerve, cu cat ii dai mai putin, cu atat el face rezerve mai mari, iar celulele adipoase se inmultesc.
Probabil in prima saptamana ai mancat sub 1000 si ai slabit, dar acum, organismul are memorie si stie ce-l asteapta, asa ca nu mai vrea.
De aceea e bine sa-ti calculezi meniul de seara sau macar dimineata, ca sa nu te trezesti ca seara ai doar 500 de cal si sa bagi restul atunci, pt ca nici asa nu merge.
__________________
" Ai grija de corpul tau. E singurul loc in care esti nevoit sa locuiesti. " - Jim Rohn
Sabine_28, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2409 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1892 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1635 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]