View Single Post
  #3231 (permalink)  
Vechi 25 nov 2017, 00:33:44
Q88's Avatar
Q88 Q88 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Montignac
Date: 167cm, 61.1kg
Mesaje: 3.887
Aprecieri acordate: 3.738
Am fost apreciat(a) de 3.919 ori in 2.163 mesaje
Implicit Re: jurnal de fluturas

Citat:
Anterior postat de butterfly30 Vezi mesajul
Ma uit la o emisiune de slabit pe tlc si e o tipa care, dupa 6 luni de dieta si sport cu rezultate spectaculoase se duce cu fiica-sa la film si mananca floricele si bea suc. Si de aici incepe dezastrul, pune 14 kg in o luna. Si povesteste ca totul a inceput de la acea abatrere, ca efectiv nu s-a mai putut opri. Dap, sunt unii oameni pentru care singura solutie e s fie rdicali, pentru care o abatere sa transforma într-o binge si un binge in luni, poate ani de mancat necontrolat. Eu sunt printre ei. E o lupta zilnica, dar la finalul fiecarei zile esti invingator.
Și eu mă declar în aceeași categorie.
De la o prajitură azi.... ghiftuiala poate ține 4-5 zile. Îmi aduc aminte de toate chestiile dulci pe care voiam să le încerc și nu mă las.

Și eu cred că în cazul persoanelor cu o astfel de tipologie, abstinența este cea mai sigură metodă.
Pur și simplu nu mă ajută psihicul să mă opresc doar la o prăjitură.

Eu de cel puțin un an de zile mănânc necontrolat.
Dacă iau jurnalul meu să îl citesc din noiembrie 2016 (de când s-a terminat abonamentul la bazin și la sală)am maxim 20 de zile clean eating și cel puțin 8-10 zile de ghiftuială după.
Sau am mai avut 5 zile normale și 2 zile de prăjituri.
Acesta este pattern-ul meu pe ultimul an.

Un monti curat și 3 luni de sport ar fi fost mult mai ok și sănătos, chiar dacă nu ajungeam la 53 kg ca fluturaș. Dar nici la 66.6 kg

Cel mai mult urăsc situațiile și persoanele care se pun pe capul tău. Tu zici că ești la dietă și instant apar binevoitorii cu "hai gusta doar!" "O viata ai, nu poti sa rabzi toata viata" sau preferata mea "nu se intampla nimic daca mananci si tu o bucata".
Si culmea...! Astfel de sfaturi le primesc de la persoane cu cel putin 10 kg in plus fata de mine si care nu au citit o carte de dieta in viata lor!

In fine, abstinență și împăcare cu calea aleasă.
Vreau să arăt bine pentru mine, deci mă abțin și ignor binevoitorii și sfaturile lor.
Sau... aleg varianta cu o viață am și nu vreau să o trăiesc în abstinență. Și îmi asum că voi depăși lejer acele 67 kg (maxim istoric la 22 de ani).
__________________
Un om de succes este acela care poate construi o fundație solidă cu cărămizile pe care alții le aruncă în el.
Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...ml#post1443416
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui Q88:
butterfly30 (25 nov 2017), curly.light (29 nov 2017), nikytour (25 nov 2017)