View Single Post
  #3239 (permalink)  
Vechi 01 nov 2010, 16:33:56
Sabine_28's Avatar
Sabine_28 Sabine_28 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 166cm, 89kg
Mesaje: 5.610
Aprecieri acordate: 645
Am fost apreciat(a) de 869 ori in 498 mesaje
Implicit Re: Dieta South Beach

Citat:
Anterior postat de dolsce me Vezi mesajul
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 09:00
Sunca din piept de pui, Aldis, 50g - 121 calorii, 7 proteine, 9 grasimi, 0 colesterol, 2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ou fiert, 50g - 78 calorii, 6.3 proteine, 5.3 grasimi, 212 colesterol, 0.6 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0.6 zahar
Rosii, 100g - 18 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.9 carbohidrati, 1.2 fibre, 5 sodiu, 2.6 zahar
Apa plata, 1000ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Gustare 1, ora 16:02
Lapte degresat, 200ml - 70 calorii, 6.8 proteine, 0.4 grasimi, 4 colesterol, 10.2 carbohidrati, 0 fibre, 104 sodiu, 10.2 zahar
Prânz, ora 16:03
Ciorba de perisoare, 200g - 216 calorii, 12.8 proteine, 10.4 grasimi, 0 colesterol, 2 carbohidrati, 0.8 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Gustare 2, ora 16:04
Seminte floarea soarelui, fara sare, NutLine, 30g - 98 calorii, 3.2 proteine, 8.5 grasimi, 0 colesterol, 4.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Cina, ora 16:05
Salata de varza simpla, 200g - 82 calorii, 2.6 proteine, 6 grasimi, 0 colesterol, 12 carbohidrati, 5 fibre, 12 sodiu, 6.4 zahar
Pulpe de pui la cuptor, 100g - 349 calorii, 24.6 proteine, 28.9 grasimi, 0 colesterol, 0.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1032 calorii, (mic)64.2 proteine, (mult)68.7 grasimi, 216 colesterol, (mic)35 carbohidrati, 7 fibre, 121 sodiu, 19.8 zahar
ACTIVITATI FIZICE
Activitati casnice, 30min - 172 calorii
Start walking, 1 mile walk, 46min - 253 calorii
Metabolism bazal - 1916 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2341 calorii
meniul meu de azi nush daca e chiar bine...
Buna ,

dupa parerea mea e prea putin, gandeste-te ca ai multe kg de dat jos si la un moment dat nu vei avea de unde sa mai scazi la calorii.
Incearca pt inceput sa te incadrezi intre 1200-1400 cal.
Apoi, la faza I nu ai voie pulpe , ci doar piept de pui.


Citat:
Anterior postat de moni30 Vezi mesajul
Meniul me de azi : continui cu faza 1
MD 8:00- 2 ochiuri (de ou evident) cu salata de ardei copti
Gustare 11:00 o cafea cu lapte si un ceai verde
Pranz 14 :00 amestec de legume la cuptor cu aripi de pui ( da nu prea mai sunt aripi, asta a mai ramas , mai mult legume)
Gustare 16:30 un iaurt ( activia de baut 0,9%)
Cina 18:00 salta de vinete fara maioneza(sper sa-mi placa) cu rosii + un ceai de soc
Moni, ochiurile sper ca le faci in apa si nu in ulei, da?
La faza I nu ai voie aripi
La prima vedere, as zice sa bagi niste carnita diseara, ca stai cam slab la proteine, daca zici ca la pranz au fost mai mult legume

Citat:
Anterior postat de Livia89 Vezi mesajul
buna, fetele, azi e prima mea zi de SB faza 1

as vrea sa va intreb voi ce mancati mai consistent la o gustare? inainte una dintre cele doua gustari ale mele de peste zi era un fruct, dar cum fructele s-au scos, am ramas in pana de idei si nu pot renunta la una dintre gustari, pt ca am o distanta destul de mare intre mese

azi am mancat la o gustare un iaurt si la cealalta o rosie cu putina branza telemea (cam 40g), dar cred ca e mult sa apelez in fiecare zi la branza, nu?

si va rog, nu imi sugerati sa mananc alune sau asa ceva, vreau ceva ce sa tina si de foame iar cafea/ceai/lapte... cam trece prin stomacul meu fara sa-i dea nicio senzatie, nu pot spune ca am mancat ceva ce se soarbe, de fapt

sau sa mananc doua feluri de mancare la pranz? m-am obisnuit cu un singur fel si cred ca mi s-ar parea ca mananc prea mult (ex supa si felul doi pestisor cu legume )

aveti si voi vreo idee? multumesc in avans...
Livia,
Daca mananci bine la pranz nu prea vei mai simti nevoia de gustari si le vei manca doar asa, ca sa fie.
Bineinteles ca poti manca 2 feluri la pranz, eventual o ciorbita de legume si la felul 2 proteine cu salata sau mancare.
Gustarile la SB cam astea sunt : nuci, alune,seminte,migdale,iaurt 0,lapte 0, sau dulciuri in limita a 100 de cal ( de ex ciocolatelele acelea sly diet au 100 decal).
Daca nu poti sa rontai niste varza sau telina, daca iti plac.
Eu imi mai fac niste naut picant,e f bun si satios.

Dar mi se pare ciudat sa simti foame, eu in faza I nu vroiam gustari, pt ca proteinele dau senzatie de satietate.
Poate nu ai mancat suficient.
Ne poti spune meniul?
__________________
" Ai grija de corpul tau. E singurul loc in care esti nevoit sa locuiesti. " - Jim Rohn
Sabine_28, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2409 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1892 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1635 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]