View Single Post
  #337 (permalink)  
Vechi 02 dec 2011, 21:03:49
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Regulament Concurs slabit sanatos (28.11-13.02) - Slabute de Craciun

Citat:
Anterior postat de happygirldiana Vezi mesajul


Ne-am pus, ne-am pus, Slabutel! Doar ca la unii merge mai greu Si cand spun unii ma refer la mine zTocmai citeam ceva despre dieta, stil de viata sanatos si ....nesomn si sunt cam speriata de ceea ce citesc, pentru ca mare parte la mine s-a adeverit Trebuie sa fiu de 2 ori mai motivata in cazul asta.Dar cum sa fac?

Sincera sa fiu, nici nu am observat ca tu nu te-ai inscris in concurs..De ce nu ai participat? Dar chiar si asa, daca ne faci galerie, te molipsesti si tu si tii pasul cu concursul, intr-un mod neoficial
Important este sa constientizam de ce ne-am inscris in aceasta 'provocare':

1. Vreau sa slabesc orice ar fi si oricare metoda as adopta, fie ea si nesanatoasa
2. Vreau sa ma disciplinez si sa imi schimb stilul de viata
3. Vreau sa continui ceea ce am inceput acum catva timp - si anume sa continui sa traiesc sanatos

La punctul 1 pierdeti 100%. Nu este o strategie pe termen lung.

Dupa ce ati constientizat motivul (este perfect daca se incadreaza in punctul 2 sau 3), vine etapa numarul II:

Ce fac pentru a-mi indeplini scopul?

1. Gata cu sedentarismul, aleg sa fiu activa fizic!
2. Gata cu placerile alimentare 'bolnave', vrea sa mananc calitativ si nu cantitativ si prost.
3. Imi gasesc preocupari sanatoase, nu ma mai refugiez in 'casuta' mea si mananc fara oprire.

Punctul 3 se rezolva usor si extrem de util pentru voi:

Citesc carti, crosetez, ma plimb prin parc, scriu poezii, desenez, ma uit la un film, aflu noutati/informatii despre cum sa fac alegeri sanatoase corecte si inca multe alte preocupari care cu siguranta le veti descoperi, trebuie doar SA VA DATI INTERESUL SI SA NU MAI STATI FIXATE TOATA ZIUA PE MANCARE!


PS: in weekend-ul acesta voi finaliza o cartulie-revista pdf (in format electronic), o 'gandesc' de mult timp,... in care voi face un rezumat cu notiuni nutritie de baza, retete interesante, cateva pasaje motivationale... am ceva emotii, fiind prima 'activitate' de acest gen... sper sa va fie de folos atat din punct de vedere informational cat si un ajutor in a va intelege mai bine prin prisma experientelor mele personale cat si a celor pe care le-am observat/studiat de cand exista Slabute.


PPS: cu concursul nu stiu ce am facut, tot m-am 'gandit-razgandit'... si duminica seara nu am mai gasit loc
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii

Ultima dată editat de Slabuta; 02 dec 2011 at 21:06:04.
Răspuns cu citat