View Single Post
  #35 (permalink)  
Vechi 31 oct 2010, 21:20:37
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Reglarea aciditatii stomacului

Citat:
Anterior postat de Sorina Maria Vezi mesajul
Buna Slabuta.Vroiam sa te intreb daca nu ai aflat de la mami tau despre cantitatile care trebuiesc la acel leac?Nu de alta dar am arsuri la stomac si ma deranjeaza . Nu vreau sa ajung la ulcer, dar nici sa folosesc medicamente si astfel sa devin dependenta de ele .Tu cum mai esti cu stomacul? Cum te mai simti? Multumesc si astept mesajul tau
Ba da, am intrebat, dar am fost prinsa cu multa treaba cu slabute, am reinnoit design-ul... si nu am mai ajuns sa iti scriu.

Deci se face asa:

Se iau frunze de aloe vera de la planta cu peste 3 ani, se si simte la atingere ca e mai batrana, are suprafata mai vanjoasa, deci nu e "moale" ca o planta tanara.

Mama zice ca se ia o planta intreaga (cat o cantari ea), i se taie frunzele si 24 de ore inainte de folosire se tine la frigider.

Dupa 24 ore, se piseaza bine cu o lingura de lemn (se foloseste numai lemn), ca sa i se inmoaie coaja complet, apoi se pune intr-un tifon si se scurge bine tot sucul.

Se adauga 200 gr miere de mai si se amesteca cu sucul obtinut.

Se pune borcanul intr-un loc intunecat pentru 2 saptamani.

Se foloseste cate o lingura inainte de mancare cu 30 min, de 3 ori pe zi.

Partea asta cu administrarea eu o stiam putin altfel, acum mama m-a lamurit cum e de fapt, uitasem si pe asta, si nucile de care ziceam se foloseaua la alta tinctura, deci le-am incurcat complet E bine cu mama care mi-a spus cum e corect.

Eu ma simt bine, nu ma supara stomacul.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii

Ultima dată editat de Slabuta; 31 oct 2010 at 21:23:08.
Răspuns cu citat