View Single Post
  #37 (permalink)  
Vechi 02 mar 2011, 14:33:56
LicuriciColorat's Avatar
LicuriciColorat LicuriciColorat este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 apr 2010
Locaţie: -, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Alimentatie sanatoasa si echilibrata+sport
Date: 166cm, 62kg
Mesaje: 8.144
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Smile Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)

Fetele va prezint si eu meniul meu cel mai frecvent(fie ca am tinut sau nu dieta) simplu si usor,imi ia cam 20-25min sa'l prepar

Pui condimentat cu legume:
Ingrediente:
-piept de pui
-condimente:busuioc,usturoi granulat,condimente pentru pui,boia dulce(sau iute),condimente pt cartofi(un amestec de condimente),nucsoara,sare si piper
-2lingurite ulei masline
-1lingura sos tomate
-legume congelate(pastarnac,morocv,ardei,conopida/brocoli/ciuperci-depinde de preferinte)[timpul de fierbere difera in functie de legume]


Intr'o tigaie de teflon se pune o lingurita de ulei,cand s'a incalzit,se pun legumele congelate+o jumate cana de apa+condimente(sare/piper/.busuioc/usutroi granulat/piper),se lasa la fiert.Dupa ce au fiert 8-10min se pune lingura de tomate si se mai lasa pe foc 5-8min.(legumele eu nu le tin mai mult de 12min-imi plac mai corocante,se poate renunta la lingura de ulei sau la sosul de tomate)
Pieptul se spala si se taie cubulete.Se condimenteaza cu toate condimentele de mai sus.
Intr'o alta tigaie de teflon se pune o lingu de ulei de masline,dupa ce sa incins,se pune pieptul de pui si se rumeneste cam 15-20min.
Cand legumele sunt gata se aseaza pe o farfurie alaturi de bucatele de pui!
Pofta buna!

Asa arata portia mea de azi:
Imagini ataşate
File Type: jpg Picture 073.jpg (2,69 MB, 111 vizualizări)
__________________
Revolta-te iar si iar pana mieii vor devenii lei.
http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-adolescente/jurnal-licuricicolorat-3358-401.html#post484828
Răspuns cu citat