View Single Post
  #3853 (permalink)  
Vechi 06 feb 2019, 12:31:58
lidiuta's Avatar
lidiuta lidiuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 05 iul 2010
Locaţie: Buzau, Romania
Dieta: alimentatie sanatoasa si miscare
Date: 167cm, 82.4kg
Mesaje: 11.668
Aprecieri acordate: 14.373
Am fost apreciat(a) de 13.775 ori in 7.872 mesaje
Implicit Re: Jurnalul meu..Lidiuta

Nu ridică tensiunea mai mult decât cafeaua. Oricum, o dnă doctor mi-a explicat că şi cafeaua ridică tensiunea, dar apoi ea revine la normal. Se pare că ceaiul negru e mai sănătos, are vitamina C si chiar face bine la inimă.
"Ceaiul negru este cel mai adesea utilizat pentru energizare, deoarece are un continut de cafeina destul de ridicat. Renumita pentru stimularea sistemului nervos central, cafeina se gaseste in cantitati de aproximativ 50 mg/ ceasca in ceaiul negru, pe cand cantitatea acesteia intr-o ceasca de cafea variaza intre 60 si 175 mg".
"Alt grup de antioxidanti din ceaiul negru, flavonoidele, are abilitatea de a reduce numerosi factori de risc pentru afectiunile cardiovasculare. Flavonoidele scad tensiunea arteriala, reduc colesterolul, micsoreaza nivelul de trigliceride si diminueaza riscurile aparitiei obezitatii, contribuind astfel la imbunatatirea starii de sanatate a intregului sistem cardiovascular. De altfel, un studiu recent arata ca persoanele care consuma 3 cesti de ceai negru zilnic prezinta riscuri cu 11% mai mici sa dezvolte afectiuni cardiovasculare." - sursa, net
__________________
"Când sunt slab, atunci sunt tare".

14.01.22 84.7; 18.01 83.7 4.02 84.2
lidiuta, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui lidiuta:
adinico (06 feb 2019), nikytour (06 feb 2019)