View Single Post
  #3871 (permalink)  
Vechi 03 oct 2011, 16:48:56
mkarina's Avatar
mkarina mkarina este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 06 iul 2011
Locaţie: Giurgiu, Romania
Vârsta: 30
Dieta: Hipocalorica+Montignac
Date: 159cm, 56kg
Mesaje: 251
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Citat:
Anterior postat de eva 9 Vezi mesajul
sa va zic niste secrete din cardiologie.. despre grasimea de pe burta, vreti sa scapati de ea, vreti sa nu mai puneti pe burta? atunci nu mai mancati grasimi saturate, animale..
karina, cascavalul are 45-50% grasimi saturate... adica jumatate din ce bagi tu in gura e grasime SATURATA... cred si eu ca ai pofte din astea, organismului tau ii e FOAME... tu ii dai sa manance calorii goale. are nevoie de vitamine, minerale, proteine complete, carbohidrati buni cu descarcare lenta si indelungata, grasimi vegetale, mono si polinesaturate si din peste... si tie iti sta gandul la cascavalul ala care nu e altceva decat plastic cu grasime... si paine goala...
cum poti sa vii sa ne spui ca mananci cascaval cand acum cateva zile spuneai ca ai facut o varza fiarta la cuptor FARA FIR DE GRASIME! dieta pleaca intai din capul tau, gandeste putin alimentele, si ce beneficii iti aduce fiecare lucru care il bagi in gura!

deci ziceam de burti... incetati grasimile saturate (piele de pui, lactate cu grasime, carne de porc, vita) si o sa se topeasca si burta... grasimea de pe burta este asociata cu : rezistenta la insulina, hiperinsulinism, risc crescut cardiovascular (infarct)!

monti spune ca wasa se poate manca cu grasimi, cea cu 24% fibre DAR... eu am gasit in cartea noua, in tabelul cu ce trebuie sa mancam la MD (pentru ca NUMAI la MD este acceptata paine - nu si la pranz si cina) ca wasa24 si painea integrala, in cadrul unul MD proteino-lipidic se asociaza NUMAI cu somon! e practic singura grasime acceptata sa fie asociata cu painea... grasimile mono si polinesaturate.. nu cele saturate!
stiu..weekend-ul asta am fost un dezastru..am mancat numai dulciuri si paine...si lucruri complet aiurea..pt ca dupa aproape 9 luni de zile nu am mai rezistat.. organismul meu a cedat...iar la painea integrala nu pot renunta din cauza hipoglicemiei..imi da o stare de bine, si vreau sa incerc sa o mananc numai dimineata..vreau sa incerc sa fiu din nou conforma..am ajuns la 1700 de calorii cred..dar numai din paine si dulciuri si pufuleti si toate tampeniile.. si imi pare rau..dar in definitiv oricui i se poate intampla..sunt om..si am cedat pt ca altfel innebuneam..
si ma gandeam la cascaval(nu e un aliment care sa-mi placa prea tare) ca e mai consistent..si auzisem eu ceva de el pe la Monti..dar acum daca mi-ai spus..ce as putea totusi sa-mi pun intr-un sandvis cu paine integrala de secara nemteasca?(parca si Monti pomeneste de ea, deci e oarecum conforma)