View Single Post
  #3954 (permalink)  
Vechi 08 oct 2011, 06:42:55
Sylvester's Avatar
Sylvester Sylvester este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Michel Montignac
Date: 172cm, 55kg
Mesaje: 742
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 2 ori intr-un mesaj
Smile Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Citat:
Anterior postat de Lala26 Vezi mesajul
Fetelor, nu mai tin minte exact, Monti recomanda vreo ora anume pentru cina? Adica e si el adeptul 'nu mancat dupa ora 6' (care mie uneia mi se pare absurda, daca de exemplu ma culc la 3 dimineata...) Are ceva daca am luat cina la 7 si am mancat un mar la 10? Tinand cont ca nu ma bag imediat la somn..din cate imi aduc aminte el chiar spune ca putem consuma fructe la o ora considerabila dupa cina..

Nu recomanda o ora anume pentru cina.... Bine, in toate exemplele lui de meniuri apare ultima masa/ cina la ora 19...
DAR mentioneaza la un moment dat ca cina trebuie luata cu cel putin 3 ore inainte de culcare. Daca tu te culci la 3, poti lua cina tarziu, 10-11 seara....

Ceea ce stiu sigur e ca MD-ul nu trebuie luat mai tarziu de ora 13....
Adica nu mai poti papa cereale si alte chestii pe care le ma cai la md in mod normal daca te trezesti foarte tarziu vreodata.... De exemplu, weekend-ul trecut am ajuns dimineata acasa, pe la 7 si m-am trezit la 13.30. Am mancat direct masa de pranz, am sarit voit peste md...


Sylvester, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1979 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1462 kcal/zi. Pentru a slăbi 1,5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1721 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]