View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 27 mai 2015, 09:30:04
lucia ely's Avatar
lucia ely lucia ely este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 08 mai 2010
Locaţie: *~*, Romania
Vârsta: 31
Dieta: personalizata
Date: 152cm, 92kg
Mesaje: 7.694
Aprecieri acordate: 529
Am fost apreciat(a) de 904 ori in 658 mesaje
Implicit Re: in drumul spre o greutate normala

Citat:
Anterior postat de fitnes Vezi mesajul
Buna!

Am tinut asa:
luni- fructe
marti- iaurturi cu 3% grasime
miercuri-peste la gratar
joi-2 oua fierte(tari) si iaurturi cu 3% grasime
vineri-gratar din piept de pui
sambata-fructe
duminica-peste la gratar

Locuiesc cu mama. Sunt asistent manager la o multinationala. Miscare fac doar bicicleta 30 de minute pe zi (am bicicleta statica). Am 31 de ani.
Am fost anul trecut la nutritionist, dar nu am fost multumita de rezultate. Slabisem doar 3 kg intr-o luna (doar cu dieta recomandata).Am fost doar de 2 ori la nutritionist apoi am renuntat.
Abia anul acesta m-am motivat sa tin o dieta si am reusit sa o respect o saptamana pe luna si sunt multumita de rezultate.
Vreau sa imi gasesc motivatia sa o tin mai multe zile pe luna.
Ti-am scris in jurnal la emma, poate daca ai veni mai des pe aici sa ne spui ce faci, ce mananci etc poate ti-ai gasi mai usor o motivatie. Nutritionistul ti-a dat o dieta buna avand in vedere ca e sanatos sa slabim cam 0,5 max-1 kg pe sapt.
De ce nu incerci sa modifici putin dieta?
adica fructe si salata, la iaurturi (+ sanata/branzica cu rosii si ce lactate mai sunt )
la peste/pui/oua cu salata(verde sau de rosii, castraveti etc) si sa tii asa pe zile sa vezi cum e?
Sa stii ca nu afecteaza prea mult 100 kcal pe masa (maxim 100) cat are o salata .... sa iti fie mai usor ...
si lasa-ti o zi de rasfat in loc de ultima zi de fructe sa ai de ex
lactate sau fructe , ceva ce poftesti tu si la cina proteine sau salate/iaurt etc ce iti place tie

Nu stiu e doar o idee!
Daca faci 30 de min de bicicleta ce ai spune daca azi faci 35... peste 2 -3 zile 40... pana ajungi la O ora
+ 10 genoflexiuni, 20-30 abdomene pana ai mai multe

(de programu asta vreau sa ma apuc si eu de sport- ca nu prea reusesc sa ma tin cum trebuie de treaba)
__________________
04.01.2022 95.6
18.01.2022 91.5

1300 kcal pe zi pt slabit
proteine 15 %= 45 gr
glucide 55 % =166 gr
grasimi 30% = 41gr
Acest membru apreciaza mesajul lui lucia ely:
Mihaela1006 (30 mai 2015)