View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 27 apr 2010, 19:45:48
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul

Citat:
Anterior postat de TheMilady Vezi mesajul
Buna fetelor!
De o perioada trec printr-o faza foarte grea din viata mea in legatura cu slabitul, fac sport zilnic, nu pot spune ca tin un anumit regim dar nu mananc exagerat, insa de ceva timp vad ca nu mai slabesc sub nici o forma. Am retentie urata de apa si anumite simptome gen frisoane, piele foarte uscata, depresii, schimbari de stare de spirit, si daca nu as consuma diuretice pe zi as pune si 1 kg de apa. Am fost la un consult si am descoperit ca sufar de un anumit dezechilibru hormonal si ca oscilez intre hipertiroidism si hipotiroidism., insa mai mult de hipo. Ca sa fiu inteleasa voi descrie putin hipotiroidismul,:
Hipotiroidismul consta in deficienta hormonilor tiroidieni. Boala apare cand glanda tiroida nu produce suficienti hormoni, ai caror rol, printre altele, este de a controla felul in care organismul consuma energia. Deficitul hormonilor tiroidieni afecteaza toate sistemele organismului. Ca simptome ale hipotiroidismului, amintim: par uscat si aspru, pielea rece, stare obosita, somnoroasa, constipatie, miscari greoaie, piele usor galbuie sau palida, si altele.
Persoanele cu hipotiroidism slabesc foarte greu, chiar citeam undeva ca intr-un grup de slabit, o tipa tinea pasul cu restul facea aceleasi lucruri si toate fetele slabeau insa ea nu, din contra se ingrasa, multi au crezut ca tipa triseaza insa in timp s-a dovedit ca sufera de aceasta boala.
Ce parere aveti? se confrunta cineva cu asa ceva? eu deocamdata doar osciland intre, iau suplimente gen: luminita de seara, alga marina si selenzinc A,c,e.
o zi frumoasa sa aveti!
Buna Milady

Diagnosticul ti-a fost pus in urma unei ecografii, analize hormoni, etc?
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat