View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 26 mar 2012, 09:29:19
happygirldiana's Avatar
happygirldiana happygirldiana este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 22 iul 2010
Locaţie: Calafat, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Sfanta Hipocalorica
Date: 173cm, 87.5kg
Mesaje: 18.525
Aprecieri acordate: 2.865
Am fost apreciat(a) de 3.764 ori in 1.993 mesaje
Implicit re: Jurnal Alexa (Assaseya)

Citat:
Anterior postat de Assaseya Vezi mesajul
Buna slabutelor,

Numele meu este Alexandra, am 22 ani si imi doresc sa devin slabuta!!
Am 1,72m si 94 kg!! Stiu..groaznic!!
De cand ma stiu am fost plinuta, dar aratam bine, adica aveam forme ca sa zic asa. De 2 ani insa am crescut ca purcica! Nu mi-am facut niciodata probleme, pentru ca, imi spuneam: '' Pot sa slabesc oricand..dar nu vreau''.
Acum am realizat ca de fapt nu este asa! First step- done!
Ce urmeaza acum??????
Sunt foartee pofticioasa din fire, imi place mancarea buna...dar si cea nesanatoasa...!!
Am nevoie de tot ajutorul posibil..chiar va rog din suflet sa ma ajutati cu sfaturi, sa ma certati la nevoie, si sa ma sustineti!
Imi doresc din tot sufletul sa slabesc...sincer nici nu stiu cu ce sa incep...

Azi incepe lupta cu kg in plus!!
Buna, Alexandra!Bine ai venit pe Slabute!!!Sper sa ai o sedere cat mai lunga, comunitatea asta e ca un hotel de 5 stele!O sa ai foarte multe de invatat de aici si iti va fi de folos

In primul rand vreau sa te felicit ca ai luat masuri si ca ai decis sa slabesti!>D:<E cel mai bine pentru sanatatea ta.Cititndu-ti mesajul, mi-am amintit de primul mesaj lasat de mine aici, in comunitatea asta

In al doilea rand vreau sa te intreb daca esti familiarizata cu dietele sau daca vrei sa urmezi un stil de viata santatos.Dar si dac afaci sport.Cu ajutorul nostru vei vedea ca poti scapa de obiceiurile nesanatoase si va trce pofta de mancare nepermisa si nesanatoasa

Eu as spune ca cel mai bine ar fi sa renunti la prajeli, grasimi, sucuri din comert, paste fainoase, faina alba si dulciuri procesate, sa adaugi cat mai multe legume in alimentatia ta, carne slaba, cereale, fructe si sa gatesti cat mai dietetic posibil(aici vei gasi o gramada de retete dietetice care iti vor placea), la gratar, la abur, la cuptor, si cat mai rar sau deloc prajit.
Incearca sa bei cat mai multe lichide, hidratarea e foarte importanta in slabit si incearca sa ai un aport caloric de 1200 de calorii pe zi.Pentru a numara calorii te va ajuta Calculatorul nutriţional (calculator calorii) Nr.1 din România - Calorii.Slabute.ro si un cantar de bucatarie.In acest fel iti vei rumari indeaproape alimetnatia si ai sa vezi cat de repede zboara kilogramele, cel putin in primele saptamani o sa te mire

Fa un pic de sport, incearca ZUmba, poate iti place, sau Tae bo sau aleaga, sari coarda, fa Turbo Jam sau ai putea incepe cu Start walking, daca nu ai rezistenta fizica.Toate acestea sunt exericitii cardio si te ajuta sa arzi grasimea.Am inceput si eu de la 84 de kg si vvreau sa spun ca in prima saptamana am slabit super mult,eram in culmea fericirii, pentru organism e soc o astfel de schimbare

Important e sa fii echilibrata si cumpatata si sa ai incredere in propriile-ti forte.Nu incerca sa vezi totul ca pe un regim, sau sa te restrictionezi prea mult pentru ca vei acumula frustari!Incearca sa mananci sanatos pentru tine si sanatatea ta.
Poate ai auzit de dr.Mihaela Bilic.AICI se discuta de spre principiile dietei hipocalorice, o dieta pe care ea o incurajeaza pentru ca e sanatoasa si destul de permisiva dar cu rezultate bune.

Daca ai nevoie de ajutor, te astept cu orice intrebare, sper sa pot fi in stare sa te ajut.

Spor si succes!
Sa ai o saptmana minunata!
happygirldiana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2522 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2005 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1489 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]