View Single Post
  #431 (permalink)  
Vechi 01 feb 2012, 20:18:32
Chriselle's Avatar
Chriselle Chriselle este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 feb 2011
Locaţie: Oslo, Norvegia
Vârsta: 39
Dieta: Hipo
Date: 167cm, 64.2kg
Mesaje: 1.328
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Citat:
Anterior postat de EveEve Vezi mesajul
Sa nu-mi spui ca tot din Sibiu esti! Adica, spune-mi ca tot din Sibiu esti, haha! Inainte nu-mi scria, scria doar Madrid. Insa ieri, in timp ce asteptam sa-mi fie reactivat jurnalul (ca noah, atata timp fara sa intru, era pus bine la naftalina), am intrat pe la setarile din profil, si am mai adaugat chestii pe acolo, printre care si orasul din Romania . Asa ca.. Astept sa-mi spui de unde esti si tu.

" De data asta in loc sa ma fac eu lata o voi face eu lata " Doamne, cat am ras la faza asta!! Si inca mai rad! Poti fi sigura ca va merge direct pe un post-it lipit pe biroul meu, ca motivatie! Suna funny, dar sa stii ca e o lema nemaipomenita!

Cat despre sarbatori.. Aproape tuturor ni se intampla.. Si toti suferim consecintele. Bine ca nu sunt iremediabile! Nu vreau sa gasesc scuze, dar sincer, mi se pare aiurea sa fii "la dieta" de sarbatori.. Mai ales cei care suntem departe de casa, o masa de sarbatori mai mult sau mai putin in familie (fiecare cum putem), sau cu prieteni, persoane dragi, ne face sa fim cu un pas mai aproape de unde ne este inima. Cel putin pentru mine, asa este. Se trezesc amintiri placute in mine, si sentimente pe care in restul anului imi este greu sa le ating. Si imi doresc sa ma gandesc doar la toate cele frumoase ce le simt, in loc sa ma gandesc ca "trebuie sa ma abtin de la asta, si de la asta, dar ohhh! Si de la asta! Si de la ailalata.. Si sa mananc o salata sa-mi amintesc ca e Craciunul". Asa ca..nevrand sa gasesc scuze, dar tot suntem scuzate cumva. Avem timp sa rezolvam problemele astea dupa sarbatori.

Ma bucur tare mult ca nu mai tii dieta aia de la nutritionist!!! Nu mai retin exact, exact cum era, dar imi amintesc ca avea destule carente si greseli, pe termen relativ lung. Eu am citit cartea lui Pierre Dukan. Inainte s-o citesc, mi se parea per ansamblu o dieta aiurea. Insa in ultimile luni, o multime de lume pe care o cunosteam dinainte si aveau probeleme mari cu greutatea, au slabit datorita acestei diete. Persoane de varste diferite. Unele dintre ele aveau si ceva probleme de sanatate, asa ca au fost supravegheati de catre un medic. Rezultatul la toate a fost ca au slabit cat si-au dorit, au avut vointa (printre persoanele astea, se numarau si unele care as fi bagat mana in foc ca nu ar fi avut vreodata determinarea suficienta pentru a tine o dieta, din cauza atitudinii lor), acum se mentin foarte usor la greutatea la care au ajuns, iar cele care au fost supravegheate de medic, analizele de dupa dieta sunt muuult mai favorabile decat cele dinaintea dietei. Si pe zi ce trece tot mai multe persoane cunosc care au tinut dieta, sau care au pe cineva in familie care a tinut-o. Oricum, aici la mine e o intreaga revolutie cu Dukan. Toata lumea o tine, toata lumea slabeste, restaurantele incep sa introduca meniuri Dukan... Asa ca am decis sa citesc macar cartea, si mi s-a parut destul de corect ce zice acolo, si explicatiile date. Faza de atac, sa zicem ca ar avea ceva carente, pentru ca se consuma doar proteine. Dar faza asta nu tine prea mult, deci nu are cum sa faca distrugeri in asa putin timp. As mai adauga la ea un supliment de vitamine.. Dar asta sa vad pe parcurs, cum evoluez. Asa ca uite-ma, cu prima zi de Dukan gatata.
Acum, depinde si de persoana. Noi ne cunoastem cel mai bine pe noi insine, si cred ca, cu cateva informatii de baza, suntem foarte in stare sa decidem ce drum ni se potriveste mai bine. In conclusion, nu cunosc foarte bine principiile dietei Mihaelei Bilic, desi am auzit de ea. O sa ma interesez putin de curiozitate. Dar ma bucur foarte mult ca nu mai tii aia de la nutritionist!

Siiiiii Siiii Siiiiii... Ma mai bucur.. Pentru ce crezi?? Daaaa!! Pentru ca in sfarsit cantarul si-a gasit cuiele potrivite, care ii dau voie sa respire numai odata pe saptamanaaa!! Stiam eu ca o sa ii vii de hac!

Asa ca da, cred ca ai inceput splendid anul, incat acesta sa fie anul tau plin de schimbari favorabile pentru tine!

Te pup, draga mea, si sa ai o zi minunata maine!
Ba da! Iti spun: tot din Sibiu sunt! Am stat in Stefan cel Mare (pentru cunoscatori Broscarie ). Acum dupa ce a trecut ceva dimp de cand nu mai stau acolo imi vine sa rad, da stiu ca inainte pronuntam cu foarte mare naturalete denumirea cartierului si nici un taximetrist nu murea de ras cand ii ziceam unde trebuie sa ajung Dar pe mine ma apuca rasu acum cand iti scriu
Tu unde ai stat/stai? Si pana la ce varsta? La ce scoala/liceu ai fost?
Oricum, eu am plecat din Sibiu dupa ce am terminat scoala generala. Am facut liceul si facultatea in Bucuresti, am apucat sa si lucrez vreo 2 ani in Bucuresti si acum iata-ma de ceva timp in Oslo, la o distanta considerabila de ceea ce obisnuiam sa numesc "acasa".
Mai, mie asa cand imi povestesti tu de Dukan mi se pare tare atractiva dieta. Dar eu citisem mai demult pe undeva ca trebuie sa mananci doar carne o buna perioada de timp si de la asta ca un "bonus" o sa iti miroase gura destul de naspa Dar poate ca nu am citit eu unde trebuie
Eu sunt multumita de Bilic deocamdata. In principiu se bazeaza pe evitat zahar, prajeli, grasimi si tot ceea ce stim cu totii ca nu se mananca de obicei la o dieta. Si cealalta regula principala este numaratul caloriilor cu care inainte cand eram adepta lui Montignac nu eram de acord (Asta ca sa vezi ce "stabila" sunt in diete).
Oricum sunt tare interesata sa vad ce rezultate ai tu cu Dukan. Daca se slabeste bine si imi zici ca nu te ia cu ameteli si nu iti miroase gura poate ma bag si eu cand oi ajunge la perioada de platou. Deocamdata ma bucur de dieta asta - e singura dieta care nu ma face sa ma simt frustrata. Sunt tare fericita cu ea. Singura mea teama e sa nu cumva sa ma opresc din slabit - altfel, asta iti zic cu mana pe inima ca as putea sa o tin pe viata.
Ah, sibianca mea! De ce nu ai fi zis tu asa de la inceput? Trebuie sa imi povestesti mult mai multe pe tema asta. Pe mine numai gandul la Sibiu imi trezeste atatea amintiri faine. Ce dor imi e! Stii ca si deadcountess e tot din zona? Nu chiar din Sibiu, dar din Miercurea Sibiului. Deci, iata ca ne-am gasit cu toate Stii ca multi din cei cu care am crescut eu din Sibiu am inteles ca sunt plecati prin diferite colturi ale lumii. Cateodata ma intristez cand aud asta, dar na.. asta e viata.
__________________
De vorba cu Mr. J