View Single Post
  #45 (permalink)  
Vechi 25 nov 2010, 12:10:35
pufik's Avatar
pufik pufik este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 23 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 42
Dieta: Dieta personalizata
Date: 172cm, 59kg
Mesaje: 1.172
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Citat:
Anterior postat de MadaTm Vezi mesajul
Perfect- asta e si strategia mea- nu tin nicio dieta, incerc sa mananc mult mai sanatos, sa evit cat pot dulciurile, produsele de patiserie si combinatiile fatale . Si eu vreau vreo 4-5 kg sa mai dau jos pana la Craciun, insa in ultimele 3 saptamani am tot oscilat intre 53 si 54 si nicicum nu am scazut sub 53 (conform planului meu). Asta e, sper ca macar saptamana viitoare sa o incep de la 53 in jos . Nu am vrut sa tin vreo dieta o perioada de timp pana ajung la mentinere, ca apoi sa mananc ca inainte. Prefer varianta cu mancatul cu bun simt (nu-mi interzic total aproape nimic, insa incerc sa evit cat pot unele "rele", nu mai mananc atata paine ca inainte - acum incerc doar in prima parte a zilei sa o mananc). Primele 3-4 kg le-am dat jos intr-o luna, acum e mai greu :p.

De ce nu incerci sa faci ceva sport? Fara sport nu o sa slabesti asa bine si frumos, trebuie macar ceva usor sa faci, sa incepi sa mergi pe jos mai mult, incearca sa faci acasa cateva exercitii - incepe cu 10min pe zi de exemplu, apoi creste timpul. Asa o sa ai si un corp tonifiat, nu doar subtire . Eu merg la sala insa cand nu reusesc, fac macar 30min acasa de pilates, sau zumba (daca iti place sa dansezi e foarte antrenant si distractiv), abdomene, exercitii pentru fese, etc. Aici pe site sunt filmulete cu workout-uri scurte, si de 10min. Incepe cu ele - vezi ce iti place, ca 10min pentru inceput nu e mult. Ai putea avea rezultate foarte bune daca ai grija la calorii si introduci sportul (cu atat mai mult cu cat nu faci de obicei, organismul va incepe sa arda caloriile mult mai bine si vei slabi bine).

Cu balonatul te inteleg - eu de cand ma stiu mananc foarte mult (in ultimul an m-am mai potolit pentru ca am inceput sa depun aiurea) si burta mea e ca de graviduta imediat dupa ce mananc. Dar chiar ca de gravida, nu exagerez. Am fost si la medic, m-a consultat, ecografie, etc...si concluzia lui a fost sa mananc mai putin . dar ma balonez si daca mananc ceva usor. N-am ce face, imediat dupa ce mananc am un burtoi... Stilul meu de mancat pana mai de curand cand mi-am mai ordonat mesele era - 2 mese pe zi (mic dejun + pranz). Nici nu ma gandeam ca nu e bine . Apoi am reusit sa adaug o gustare (pe la ora 17-18) si sa mananc ceva de cina (renuntasem complet la cina si nu e deloc bine), chiar daca e cam putin, ma bucur ca reusesc sa mananc seara - din pacate daca mananc seara, dimineata sunt umflata. Acum cat tin post, trebuie sa am multa grija sa nu scad sub 1000 calorii pe zi (ieri abia am reusit sa trec de 900).

Uite, eu aseara pe la ora 23:30 topaiam prin casa dupa filmuletele astea :
Zumba- 20 minutes express



O zi faina iti doresc!
Sport imi place sa fac si stiu ca se modeleaza frumos corpul, am facut inot de performanta 10 ani, mi-am cumparat un stepper ,am facut o perioada si era bine slabisem si mancam mai mult , nu oboseam cum obosesc acum , conditia fizica era foarte buna. Dar acum , sunt atat de obosita seara incat nu imi mai arde de nimic. Decat sa ma trantesc in pat. De ce tb sa mananci minim 1000 de calorii cand tii post? Nu slabesti mai bine daca mananci mai putin?
Răspuns cu citat