Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Concurs: La post, dar sanatos!

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #41 (permalink)  
Vechi 25 nov 2010, 10:12:51
MadaTm's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 18 aug 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: dieta hipocalorica, nu foarte restrictiva
Date: 164cm, 50.4kg
Mesaje: 420
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Citat:
Anterior postat de MadaTm Vezi mesajul

LUNI 22.11

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 09:00
Lapte de soia, Alpro, 300ml - 129 calorii
Natural 4 Cereale cu fructoza, Vitalia, 60g - 216 calorii

Prânz, ora 13:40
Ciorba deasa de legume, 350g - 89 calorii
Broccoli, gatit, fiert, scurs de apa, cu sare, 180g - 63 calorii
Cartofi copti, 20g - 15 calorii
Halva cu seminte de floarea soarelui si cacao, Feleacul, 50g - 264 calorii

Cina, ora 19:30
Masline negre fara samburi, Neri, 30g - 54 calorii
Paine integrala de casa, 40g - 98 calorii
Pate vegetal, Helvet, 100g - 257 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1185 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Lucru la PC (profesii solicitante), 480min - 708 calorii
Metabolism bazal - 1264 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1972 calorii



MARTI 23.11


CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 08:50
Lapte de soia, Alpro, 300ml - 129 calorii
Natural 4 Cereale cu fructoza, Vitalia, 60g - 216 calorii

Gustare 1, ora 09:50
Cafea cu zahar by Adorama, 150ml - 26 calorii

Prânz, ora 13:15
Ciorba deasa de legume, 350g - 89 calorii
Pastrav, diferite specii, gatit, la cuptor/grill/tigaie, 165g - 314 calorii
Broccoli, gatit, fiert, scurs de apa, cu sare, 135g - 48 calorii

Gustare 2, ora 17:00
Mar verde, 150g - 77 calorii

Cina, ora 22:40
Halva cu seminte de floarea soarelui si cacao, Feleacul, 40g - 212 calorii
Salate icre hering cu ceapa, Negro 2000, 10g - 60 calorii
Paine integrala de casa, 30g - 74 calorii
Ceapa rosie, 10g - 4 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1249 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Lucru la PC (profesii solicitante), 480min - 708 calorii
Metabolism bazal - 1264 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1972 calorii

MIERCURI 24.11


CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 09:00
Paine integrala de casa, 50g - 122 calorii
Pate vegetal cu ciuperci, Inedit, 50g - 101 calorii
Ridiche, 20g - 4 calorii
Masline negre fara samburi, Neri, 20g - 36 calorii

Prânz, ora 13:00
Ciorba deasa de legume, 350g - 89 calorii
Varza calita, 100g - 180 calorii

Gustare 2, ora 18:00
Guma Orbit professional fara zahar, 1.4g - 3 calorii
Mere, 150g - 78 calorii

Cina, ora 21:00
Ceai Lipton Tropical, 400ml - 16 calorii
Miere, 20g - 61 calorii
Crochete vegetale, in sos tomat, Inedit, 150g - 138 calorii
Lapte de soia, Alpro, 180ml - 78 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 906 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Lucru la PC (profesii solicitante), 480min - 708 calorii
Dans, 40min - 158 calorii
Pilates, intermediar, 10min - 39 calorii
Metabolism bazal - 1261 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2166 calorii
Răspuns cu citat
  #42 (permalink)  
Vechi 25 nov 2010, 10:43:48
pufik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 23 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 42
Dieta: Dieta personalizata
Date: 172cm, 59kg
Mesaje: 1.172
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Mada vad ca tu reusesti in fiecare zi sa mananci 3 mese si 2 gustari si fără dulciuri si mâncare sănătoasă . ASA mi-as dori sa mănânc , sa nu mă mai abat. Eu încerc sa slabesc 5 kg pana la Craciun, deși nu cred, e timpul cam scurt si sa nu mai fiu balonata tot timpul. Se umfla burta incredibil. Am început sa iau Colonhelp câte o lingurita dimineața si seara. Sa vedem ce rezultat are. Sport nu fac . Doar dacă se pune iesitul cu cainele in parc 1 pe săptămâna . Dieta nu am adoptat ca nu pot sa tin strict. Vreau sa inlocuiesc in alimentatie lucrurile rele si sa mă mentin. Când am terminat liceul aveam in jur de 67 , in primul an de facultate am reușit sa slabesc 10 kg si mă simteam foarte bine. M-am mentinut mult timp dar acum parca nu am vointa deloc. Cred ca de vina e si prietenul meu, nu mă place slaba si mă pune sa mănânc mereu. Dar eu la 58 mă simt bine. Am avut si 53 dar eram cam slaba. Dulciurile mă arunca pe mine. Pâine nu mă încurca, pot sta fără sa mănânc pâine dar dulciurile....off.
Răspuns cu citat
  #43 (permalink)  
Vechi 25 nov 2010, 10:53:20
loralin's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 06 aug 2010
Locaţie: Frankfurt, Germania
Vârsta: 51
Dieta: hipocalorica personalizata
Date: 170cm, 106kg
Mesaje: 3.065
Aprecieri acordate: 60
Am fost apreciat(a) de 273 ori in 104 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Citat:
Anterior postat de MadaTm Vezi mesajul
O bucatica nu face rau... mai ales ca tu ai ajuns la mentinere, nu? Eu nu imi amintesc ca exista halva pe lumea asta decat cand tin post , nu stiu de ce - aseara am mancat putina halva si pe o feliuta mica de paine mi-am intins niste salata de icre.

Azi ma tot joc cu alimentele pentru meniu cu calculatorul de calorii si tot imi ies prea multi carbo - mai jonglez eu si pana la urma o sa-i pun la respect.
Tare ciudate pofte am in post...exact ca si tine,halvaua o asociez cu postul...in rest sa nu o vad.Inainte pe cea cu caco o preferam la micul dejun cu paine si ceai si pe cea simpla o mancam cu ceapa rosie...mai pe seara...ciudat tare ,nu?
Eu sunt la mentinere ,insa cochetez cu ideea de a mai scadea un pic...vin sarbatorile si nu prea o sa am activitate.
__________________
A.B.C-ul unei noi vieti-jurnal Loralin
Răspuns cu citat
  #44 (permalink)  
Vechi 25 nov 2010, 11:22:47
MadaTm's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 18 aug 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: dieta hipocalorica, nu foarte restrictiva
Date: 164cm, 50.4kg
Mesaje: 420
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Citat:
Anterior postat de pufik Vezi mesajul
Mada vad ca tu reusesti in fiecare zi sa mananci 3 mese si 2 gustari si fără dulciuri si mâncare sănătoasă . ASA mi-as dori sa mănânc , sa nu mă mai abat. Eu încerc sa slabesc 5 kg pana la Craciun, deși nu cred, e timpul cam scurt si sa nu mai fiu balonata tot timpul. Se umfla burta incredibil. Am început sa iau Colonhelp câte o lingurita dimineața si seara. Sa vedem ce rezultat are. Sport nu fac . Doar dacă se pune iesitul cu cainele in parc 1 pe săptămâna . Dieta nu am adoptat ca nu pot sa tin strict. Vreau sa inlocuiesc in alimentatie lucrurile rele si sa mă mentin. Când am terminat liceul aveam in jur de 67 , in primul an de facultate am reușit sa slabesc 10 kg si mă simteam foarte bine. M-am mentinut mult timp dar acum parca nu am vointa deloc. Cred ca de vina e si prietenul meu, nu mă place slaba si mă pune sa mănânc mereu. Dar eu la 58 mă simt bine. Am avut si 53 dar eram cam slaba. Dulciurile mă arunca pe mine. Pâine nu mă încurca, pot sta fără sa mănânc pâine dar dulciurile....off.
Perfect- asta e si strategia mea- nu tin nicio dieta, incerc sa mananc mult mai sanatos, sa evit cat pot dulciurile, produsele de patiserie si combinatiile fatale . Si eu vreau vreo 4-5 kg sa mai dau jos pana la Craciun, insa in ultimele 3 saptamani am tot oscilat intre 53 si 54 si nicicum nu am scazut sub 53 (conform planului meu). Asta e, sper ca macar saptamana viitoare sa o incep de la 53 in jos . Nu am vrut sa tin vreo dieta o perioada de timp pana ajung la mentinere, ca apoi sa mananc ca inainte. Prefer varianta cu mancatul cu bun simt (nu-mi interzic total aproape nimic, insa incerc sa evit cat pot unele "rele", nu mai mananc atata paine ca inainte - acum incerc doar in prima parte a zilei sa o mananc). Primele 3-4 kg le-am dat jos intr-o luna, acum e mai greu :p.

De ce nu incerci sa faci ceva sport? Fara sport nu o sa slabesti asa bine si frumos, trebuie macar ceva usor sa faci, sa incepi sa mergi pe jos mai mult, incearca sa faci acasa cateva exercitii - incepe cu 10min pe zi de exemplu, apoi creste timpul. Asa o sa ai si un corp tonifiat, nu doar subtire . Eu merg la sala insa cand nu reusesc, fac macar 30min acasa de pilates, sau zumba (daca iti place sa dansezi e foarte antrenant si distractiv), abdomene, exercitii pentru fese, etc. Aici pe site sunt filmulete cu workout-uri scurte, si de 10min. Incepe cu ele - vezi ce iti place, ca 10min pentru inceput nu e mult. Ai putea avea rezultate foarte bune daca ai grija la calorii si introduci sportul (cu atat mai mult cu cat nu faci de obicei, organismul va incepe sa arda caloriile mult mai bine si vei slabi bine).

Cu balonatul te inteleg - eu de cand ma stiu mananc foarte mult (in ultimul an m-am mai potolit pentru ca am inceput sa depun aiurea) si burta mea e ca de graviduta imediat dupa ce mananc. Dar chiar ca de gravida, nu exagerez. Am fost si la medic, m-a consultat, ecografie, etc...si concluzia lui a fost sa mananc mai putin . dar ma balonez si daca mananc ceva usor. N-am ce face, imediat dupa ce mananc am un burtoi... Stilul meu de mancat pana mai de curand cand mi-am mai ordonat mesele era - 2 mese pe zi (mic dejun + pranz). Nici nu ma gandeam ca nu e bine . Apoi am reusit sa adaug o gustare (pe la ora 17-18) si sa mananc ceva de cina (renuntasem complet la cina si nu e deloc bine), chiar daca e cam putin, ma bucur ca reusesc sa mananc seara - din pacate daca mananc seara, dimineata sunt umflata. Acum cat tin post, trebuie sa am multa grija sa nu scad sub 1000 calorii pe zi (ieri abia am reusit sa trec de 900).

Uite, eu aseara pe la ora 23:30 topaiam prin casa dupa filmuletele astea :
Zumba- 20 minutes express



O zi faina iti doresc!
Răspuns cu citat
  #45 (permalink)  
Vechi 25 nov 2010, 12:10:35
pufik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 23 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 42
Dieta: Dieta personalizata
Date: 172cm, 59kg
Mesaje: 1.172
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Citat:
Anterior postat de MadaTm Vezi mesajul
Perfect- asta e si strategia mea- nu tin nicio dieta, incerc sa mananc mult mai sanatos, sa evit cat pot dulciurile, produsele de patiserie si combinatiile fatale . Si eu vreau vreo 4-5 kg sa mai dau jos pana la Craciun, insa in ultimele 3 saptamani am tot oscilat intre 53 si 54 si nicicum nu am scazut sub 53 (conform planului meu). Asta e, sper ca macar saptamana viitoare sa o incep de la 53 in jos . Nu am vrut sa tin vreo dieta o perioada de timp pana ajung la mentinere, ca apoi sa mananc ca inainte. Prefer varianta cu mancatul cu bun simt (nu-mi interzic total aproape nimic, insa incerc sa evit cat pot unele "rele", nu mai mananc atata paine ca inainte - acum incerc doar in prima parte a zilei sa o mananc). Primele 3-4 kg le-am dat jos intr-o luna, acum e mai greu :p.

De ce nu incerci sa faci ceva sport? Fara sport nu o sa slabesti asa bine si frumos, trebuie macar ceva usor sa faci, sa incepi sa mergi pe jos mai mult, incearca sa faci acasa cateva exercitii - incepe cu 10min pe zi de exemplu, apoi creste timpul. Asa o sa ai si un corp tonifiat, nu doar subtire . Eu merg la sala insa cand nu reusesc, fac macar 30min acasa de pilates, sau zumba (daca iti place sa dansezi e foarte antrenant si distractiv), abdomene, exercitii pentru fese, etc. Aici pe site sunt filmulete cu workout-uri scurte, si de 10min. Incepe cu ele - vezi ce iti place, ca 10min pentru inceput nu e mult. Ai putea avea rezultate foarte bune daca ai grija la calorii si introduci sportul (cu atat mai mult cu cat nu faci de obicei, organismul va incepe sa arda caloriile mult mai bine si vei slabi bine).

Cu balonatul te inteleg - eu de cand ma stiu mananc foarte mult (in ultimul an m-am mai potolit pentru ca am inceput sa depun aiurea) si burta mea e ca de graviduta imediat dupa ce mananc. Dar chiar ca de gravida, nu exagerez. Am fost si la medic, m-a consultat, ecografie, etc...si concluzia lui a fost sa mananc mai putin . dar ma balonez si daca mananc ceva usor. N-am ce face, imediat dupa ce mananc am un burtoi... Stilul meu de mancat pana mai de curand cand mi-am mai ordonat mesele era - 2 mese pe zi (mic dejun + pranz). Nici nu ma gandeam ca nu e bine . Apoi am reusit sa adaug o gustare (pe la ora 17-18) si sa mananc ceva de cina (renuntasem complet la cina si nu e deloc bine), chiar daca e cam putin, ma bucur ca reusesc sa mananc seara - din pacate daca mananc seara, dimineata sunt umflata. Acum cat tin post, trebuie sa am multa grija sa nu scad sub 1000 calorii pe zi (ieri abia am reusit sa trec de 900).

Uite, eu aseara pe la ora 23:30 topaiam prin casa dupa filmuletele astea :
Zumba- 20 minutes express



O zi faina iti doresc!
Sport imi place sa fac si stiu ca se modeleaza frumos corpul, am facut inot de performanta 10 ani, mi-am cumparat un stepper ,am facut o perioada si era bine slabisem si mancam mai mult , nu oboseam cum obosesc acum , conditia fizica era foarte buna. Dar acum , sunt atat de obosita seara incat nu imi mai arde de nimic. Decat sa ma trantesc in pat. De ce tb sa mananci minim 1000 de calorii cand tii post? Nu slabesti mai bine daca mananci mai putin?
Răspuns cu citat
  #46 (permalink)  
Vechi 25 nov 2010, 12:38:13
pufik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 23 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 42
Dieta: Dieta personalizata
Date: 172cm, 59kg
Mesaje: 1.172
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

M-am cantarit ceva mai devreme si mi-a aratat 61,9 kg ceea ce mi se pare ciudat , nu aveam cum sa slabesc in 2 zile un kg si ceva, doar daca nu avem 63,3 si era de la balonarea asta minunata . Tinand cont ca am mancat foarte mult, e imposibil sa slabesc asa repede. Off cine mai intelege
Răspuns cu citat
  #47 (permalink)  
Vechi 25 nov 2010, 12:50:57
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Citat:
Anterior postat de pufik Vezi mesajul
Sport imi place sa fac si stiu ca se modeleaza frumos corpul, am facut inot de performanta 10 ani, mi-am cumparat un stepper ,am facut o perioada si era bine slabisem si mancam mai mult , nu oboseam cum obosesc acum , conditia fizica era foarte buna. Dar acum , sunt atat de obosita seara incat nu imi mai arde de nimic. Decat sa ma trantesc in pat. De ce tb sa mananci minim 1000 de calorii cand tii post? Nu slabesti mai bine daca mananci mai putin?
Chestia cu 1000 calorii nu tine de post: metabolismul tau de baza trebuie sa poata functiona si in post si in afara postului, ceea ce inseamna ca nu e bine sa mananci prea putin. Crede-ma pe cuvant: dupa o dieta de infometare -- adica de nemancat mai mult decat 250 kcal pe zi timp de 3 luni si apoi usor crescut la 400 kcal pe zi -- mi-am facut mult mai mult rau decat bine. Organismul meu inca nu s-a refacut, desi sunt la mentinere de peste 2 ani. Asa de tare am socat bietul meu organism ca acum si daca mananc 1200 kcal pe zi pun pe mine. Daca vrei sa nu ai probleme de genul asta trebuie sa ai rabdare si sa mananci ok, adica in jur de 1000-1200 kcal pe zi. Cu valorile acestea si daca ai grija ca sa mananci echilibrat (conteaza si din ce ai caloriile acelea, nu numai cate sunt), ai sanse sa slabesti, daca nu 5 kg, cel putin 4 (la inceput ai sa dai jos apa, care cantareste mult si se duce repede). Deci iti sugerez sa scoti carbohidratii din meniu, si atunci va merge totul ok. Hai pune si niste meniuri ca sa avem un punct de plecare! Mult curaj si mult succes!

Cu mult drag,

Cristina

Edit: tocmai am vazut povestea cu cantarul: asta e apa care dispare foarte repede cand nu mai ai excese de sare si de mancare.

PS: si eu am probleme cu balonarea dupa masa: sa stii ca ajuta sa faci exercitii de mers alert sau exercitii pe stepper, pentru ca motivul balonarii e in parte ca muschii tai nu sunt tonifiati. De asemenea ai grija cu:

1) Volumul ingerat: cu cat e mai mare cu atat de baloneaza mai tare
2) Viteza de mancat: daca mananci repede, te balonezi mai tare
3) Ce anume ai mancat: lucruri care retin apa sau au nevoie de timp de "rumegare" te baloneaza mai tare si pentru mai mult timp.
4) Cel putin pentru mine: lactatele si fructele sunt alimente pretentioase: ambele ma baloneaza. Deci trebuie mancate cu grija.
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de CrisetenO; 25 nov 2010 at 12:56:02.
Răspuns cu citat
  #48 (permalink)  
Vechi 25 nov 2010, 13:37:45
loralin's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 06 aug 2010
Locaţie: Frankfurt, Germania
Vârsta: 51
Dieta: hipocalorica personalizata
Date: 170cm, 106kg
Mesaje: 3.065
Aprecieri acordate: 60
Am fost apreciat(a) de 273 ori in 104 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Citat:
Anterior postat de pufik Vezi mesajul
M-am cantarit ceva mai devreme si mi-a aratat 61,9 kg ceea ce mi se pare ciudat , nu aveam cum sa slabesc in 2 zile un kg si ceva, doar daca nu avem 63,3 si era de la balonarea asta minunata . Tinand cont ca am mancat foarte mult, e imposibil sa slabesc asa repede. Off cine mai intelege
Depinde ce papai inainte si cat papai...e posibil sa fie si de acolo scaderea,mai ia in considerare si tranzitul intestinal...fluctuatiile lichidelor in organism...
__________________
A.B.C-ul unei noi vieti-jurnal Loralin
Răspuns cu citat
  #49 (permalink)  
Vechi 25 nov 2010, 13:46:57
pufik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 23 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 42
Dieta: Dieta personalizata
Date: 172cm, 59kg
Mesaje: 1.172
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Citat:
Anterior postat de CrisetenO Vezi mesajul
Chestia cu 1000 calorii nu tine de post: metabolismul tau de baza trebuie sa poata functiona si in post si in afara postului, ceea ce inseamna ca nu e bine sa mananci prea putin. Crede-ma pe cuvant: dupa o dieta de infometare -- adica de nemancat mai mult decat 250 kcal pe zi timp de 3 luni si apoi usor crescut la 400 kcal pe zi -- mi-am facut mult mai mult rau decat bine. Organismul meu inca nu s-a refacut, desi sunt la mentinere de peste 2 ani. Asa de tare am socat bietul meu organism ca acum si daca mananc 1200 kcal pe zi pun pe mine. Daca vrei sa nu ai probleme de genul asta trebuie sa ai rabdare si sa mananci ok, adica in jur de 1000-1200 kcal pe zi. Cu valorile acestea si daca ai grija ca sa mananci echilibrat (conteaza si din ce ai caloriile acelea, nu numai cate sunt), ai sanse sa slabesti, daca nu 5 kg, cel putin 4 (la inceput ai sa dai jos apa, care cantareste mult si se duce repede). Deci iti sugerez sa scoti carbohidratii din meniu, si atunci va merge totul ok. Hai pune si niste meniuri ca sa avem un punct de plecare! Mult curaj si mult succes!

Cu mult drag,

Cristina



Edit: tocmai am vazut povestea cu cantarul: asta e apa care dispare foarte repede cand nu mai ai excese de sare si de mancare.

PS: si eu am probleme cu balonarea dupa masa: sa stii ca ajuta sa faci exercitii de mers alert sau exercitii pe stepper, pentru ca motivul balonarii e in parte ca muschii tai nu sunt tonifiati. De asemenea ai grija cu:

1) Volumul ingerat: cu cat e mai mare cu atat de baloneaza mai tare
2) Viteza de mancat: daca mananci repede, te balonezi mai tare
3) Ce anume ai mancat: lucruri care retin apa sau au nevoie de timp de "rumegare" te baloneaza mai tare si pentru mai mult timp.
4) Cel putin pentru mine: lactatele si fructele sunt alimente pretentioase: ambele ma baloneaza. Deci trebuie mancate cu grija.

Pentru mine fructele si legumele sunt periculoase, carnea ( dar nu mananc nici daca nu tin post, foarte rar ).Si mancarea de post ma baloneaza . Mananc si destul de sarat, asa ca apa retin la greu. Dar fara sare mancarea nu are gust pentru mine.
Cam asta ar fi un meniu :
Meniu 23.11.2010
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 10:05
Covrigi, 70g - 224 calorii
Gustare 1, ora 17:30
Cozonac de post, 60g - 179 calorii
Mandarine, 88g - 47 calorii
Portocale, 100g - 47 calorii
Rahat, 40g - 146 calorii
Alune, 42g - 239 calorii
Prânz, ora 15:28
Placinta dovleac, 200g - 316 calorii
Cina, ora 09:39
Cod, Pacific, gatit, la cuptor/grill/tigaie, 130g - 137 calorii
Cartofi fierti, 50g - 44 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1379 calorii
ACTIVITATI FIZICE
Lucru la PC (profesii solicitante), 90min - 156 calorii
Shopping, 120min - 451 calorii
Sofat prin oras, 60min - 127 calorii
Metabolism bazal - 1409 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2143 calorii

Meniu 24.11.2010
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 10:51
Snitel vegetal, simplu, Morning Star, 71g - 141 calorii
Chiftelute din soia, 100g - 102 calorii
Sfecla rosie, 100g - 43 calorii
Paine alba Bonpana, Dobrogea, 60g - 159 calorii
Magiun natural de prune fara zahar, Topoloveni, 30g - 75 calorii
Margarina Classic, Rama, 10g - 54 calorii
Apa plata, 500ml - 0 calorii
Gustare 1, ora 13:30
Apa plata, 250ml - 0 calorii
Portocale, 100g - 47 calorii
Prânz, ora 15:16
Paine alba Bonpana, Dobrogea, 20g - 53 calorii
Pate vegetal, Helvet, 25g - 65 calorii
Magiun natural de prune fara zahar, Topoloveni, 25g - 63 calorii
Apa plata, 500ml - 0 calorii
Cina, ora 21:19
Mancare de fasole verde, 300g - 174 calorii
Muraturi asortate, 200g - 36 calorii
Apa plata, 500ml - 0 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1012 calorii
ACTIVITATI FIZICE
Lucru la PC (profesii solicitante), 180min - 305 calorii
Sofat prin oras, 120min - 248 calorii
Metabolism bazal - 1409 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1962 calorii

Am patit si eu, am slabit pentru ca mancam putin si apoi ma ingrasam si cu ceva in plus . Dar sper ca de acum incolo nu o sa ma mai abat si o sa mananc sanatos. Tinand cont ca vin si sarbatorile si ciocolata multa , si alte bunatati tb sa fiu mai subtirica , macar 1-2 kg.
__________________
Andra


Jurnalul meu aici : http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...k-8001-22.html

Răspuns cu citat
  #50 (permalink)  
Vechi 25 nov 2010, 13:49:04
pufik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 23 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 42
Dieta: Dieta personalizata
Date: 172cm, 59kg
Mesaje: 1.172
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Citat:
Anterior postat de loralin Vezi mesajul
Depinde ce papai inainte si cat papai...e posibil sa fie si de acolo scaderea,mai ia in considerare si tranzitul intestinal...fluctuatiile lichidelor in organism...

Mancam dezordonat , asta e clar. O masa dimineata si una seara cu toate prostiile si combinatiile posibile. Iar in weekend si popcorn si dulce. Bauturi acidulate nu beau, macar atat ca in rest e la liber , ma doare stomacul de la ele.
__________________
Andra


Jurnalul meu aici : http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...k-8001-22.html

Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
concurs, craciun, greutate, kilograme, post, slabire, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Grupul slabutelor care au ajuns la mentinere - Stil de viata sanatos ! ali_lumi Mentinere 1050 11 mai 2013 20:25:36
As vrea sa intru la o facultate dar nu stiu in ce domeniu? mvthebest Discutii off-topic 56 20 iul 2012 14:20:01
Rusinos, dar omenesc... gaze mirositoare la dieta onetotilia Am nevoie de ajutor! 12 12 mar 2010 18:01:06
Dar la 25 de ani,cum slabim? aln2010 Am nevoie de ajutor! 4 20 ian 2010 22:59:03
Chem slabutele la sfat :) - Concurs online de slabit ! vadmin Sectiunea - Slabute CONCURS 1 24 aug 2009 23:23:51

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole