View Single Post
  #47 (permalink)  
Vechi 22 mai 2019, 13:49:37
lidiuta's Avatar
lidiuta lidiuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 05 iul 2010
Locaţie: Buzau, Romania
Dieta: alimentatie sanatoasa si miscare
Date: 167cm, 82.4kg
Mesaje: 11.668
Aprecieri acordate: 14.373
Am fost apreciat(a) de 13.775 ori in 7.872 mesaje
Implicit Re: Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+

Mă bucur că mesajul meu te-a ajutat întrucâtva. La capitolul motivaţie am de lucrat şi eu. Cât despre dulciurile mâncate uneori în cantitate mare, e bine că ai înţeles că nu trebuie să te consolezi cu gândul că ele nu te-au îngrăşat. Aşa e, au impact uneori devastator asupra sănătăţii. Americanii numesc zahărul "moartea albă". Poate e exagerată expresia, dar se pare că zahărul face mai mult rău organismului decât carnea (aşa cu hormoni cum e ea) sau grăsimile.
Văd şi la mine, şi în jur: dependenţa de zahăr e o problemă. Ca orice formă de dependenţă. De aceea măsurile de a scăpa de ea sunt radicale. Nu cred că renunţarea totală la dulciuri e o soluţie, e mai degrabă cealaltă extremă. Am testat pe pielea mea că un dulce la prânz - nu produs de patiserie, ci o banană sau puţină cioco neagră sau un baton de cereale mă ajută să nu mai poftesc la dulce seara.
De aceea scriem aici, să ne ajutăm unii pe alţii. Şi pe mine m-au ajutat în ultimul timp mesajele Adrianei şi ale Alinei. E mare lucru să vezi că nu eşti singur în lupta cu kg, o problemă serioasă, nu o pretenţie absurdă, cum mai cred unii din jurul nostru.
__________________
"Când sunt slab, atunci sunt tare".

14.01.22 84.7; 18.01 83.7 4.02 84.2
lidiuta, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui lidiuta:
adinico (22 mai 2019), alina_neamt (22 mai 2019)