View Single Post
  #48 (permalink)  
Vechi 10 ian 2011, 16:42:44
Mihaela1006's Avatar
Mihaela1006 Mihaela1006 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 53
Dieta: Monti personalizat
Date: 167cm, 70.4kg
Mesaje: 1.423
Aprecieri acordate: 916
Am fost apreciat(a) de 752 ori in 421 mesaje
Implicit Re: Rezultate Montignac

Am tinut dieta Montignac prima data acum 3 ani si jumatate cand aveam aproape 90 kg, tin minte ca am abordat faza I cu multa determinare si am ajustat recomandarile lui Montignac la realitatile concrete ale pietei noastre (la multe din retetele lui ma uitam ca curca-n lemne ) deci a fost mai mult aplicarea principiilor decat alicarea retetelor din cartea lui. Am fost si ajutata de perioada de vara, cu belsugul de legume de pe piata - am inceput in mai.
In primele luni am reusit sa dau jos cam 4 kg pe luna, dar organismul, privat de zaharurile pe care i le dadusem o viata a inceput sa-mi dea o chinuitoare senzatie de sete care m-a speriat - stiind care e necesitatea am luat dimineata pe stomacul gol o lingurita de miere si in cateva zile setea s-a normalizat. La ideile lui Monti de organizare a meselor am adaugat o cana de apa foarte calda cu lamaie pe stomacul gol, am incercat o vreme sa beau cafea decofeinizata dar cand am citit ca ar fi nociva am renuntat si am baut cafea normala, neagra la inceput, in faza I. Nu am suportat ideea de indulcitori sau de consum de mezeluri asa ca le-am evitat pe amandoua.
Faza I am mentinut-o 3 luni, cu rezultate bune, in conditiile in care nu am facut sport deloc - 12 kg. Pana in noiembrie deja eram la 74 de kg si ma simteam fata de punctul de plecare ca o balerina Cel mai jos dupa aceea a ajuns cantarul la 67 de kg.
Dar nu mai suportam ideea de dieta de nici un fel. Nu spun ca m-am napustit pe ciocolate, cartofi prajiti & co, dimpotriva, dar nu am mai tinut cont de "doar o felie de paine pe zi", "fara bere" sau de "exclus dulce de orice fel". Am stagnat cu mici suisuri si coborasuri in functie de anotimp pana in toamna anului trecut, cand am capatat o noua motivatie. Mentionez ca nu am renuntat nici o zi la ideea de a slabi, dovada ca m-am inregistrat pe forum demult, dar inertia vietii de zi cu zi, cu stres si comoditatea de a nu schimba tipicul zilnic m-au impiedicat imi repun ordine in meniuri.
In toamna asta motivatia a venit dintr-o cazatura pe strada - am cazut, speriata de un caine care nici nu cred ca voia sa ma atace, doar mi s-o fi parut?- si mi-am fisurat oasele mainilor la incheieturi, amandoua, pentru ca am cazut in fund ca un bebe mic si am pus mainile in spate. Dupa perioada in care am avut mainile in ghips deja de la 71 coborasem la 69 de kg fara mult efort, si simpla ideie ca as fi cazut mai usor daca nu as fi fost asa de grasa m-a facut sa reincep sa slabesc sistematic. Bineinteles, Sarbatorile nu m-au ajutat, am stagnat (de fapt am pus un balast care s-a eliminat intr-o saptamana de mancat corect) dar nici nu am un target de multe kg se slabit lunar, mi-am propus sa slabesc incet, pentru a nu stresa organismul deloc.
Deocamdata atat, sper sa continui povestea peste un an, cu o veste buna, legata nu atat de greutatea de pe cantar cat de masa de grasime a organismului pe care urmaresc sa o reduc cat mai mult, prin dieta Montignac si sport.
Am observat ca ma ajuta si forumul Multumesc!
__________________
Jurnal Mihaela1006 II, Jurnal Mihaela1006 , Dormi suficient
Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul
Fetelor, nu va mai conduceti dupa iluzii, inca nu s-a descoperit slabirea in cateva zile.
Citat:
Anterior postat de rozica1965 Vezi mesajul
Somnul slabeste,e dovedit!

Ultima dată editat de Mihaela1006; 10 ian 2011 at 16:44:47.
Răspuns cu citat