View Single Post
  #4851 (permalink)  
Vechi 14 dec 2011, 13:38:13
eva 9's Avatar
eva 9 eva 9 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Citat:
Anterior postat de nicodhd Vezi mesajul
Buna fetelor ,la quinoa(tot ig 35 ca si orezul salbatic) pt sarmale v-ati gandit ?
eu personal n-am incercat niciodata quinoa... insa sarmalele cred ca tot cu orez sunt mai bune! si sa zicem ca ar fi o exceptie.. eu cel putin planuiesc sa fac sarmale putine, pt 2-3 zile... poate pt mai multe zile cu ciuperci inloc de carne...
Citat:
Anterior postat de salexandre Vezi mesajul
Neata fetelor,
Meniu azi:
C. Salata de rosii, castraveti, ceapa, branza feta (25gr) si ou. Rog pe cineva sa imi spuna daca e ok amestecul meu. Asta e salata mea de suflet. Ca dressing pun putin ulei de masline si balsamico.
Cateva intrebari pt fetele cu mai multa experienta.

Are ceva daca la pranz mancam orez conform si seara naut, linte sau fasole cu , carne sau invers?
Vad ca nautul are o groaza de calorii si ma intreb si eu daca exista o limita pe zi. Ca eu as manca si la pranz si la cina numai naut, fasole si linte.
Am o branza proaspata Formage fraiche cu 0,2 % grasime o pot amesteca cu gem fara zahar ca gustare? Sau iaurt grecesc cu 0,1 % cu gem?
O zi buna la toate
e ok salata... mai ales daca e de suflet!!! n-am putea sa ti-o luam de sub nas!!!
referitor la intrebari... da! exista limite! e adevarat ca nu scrie nicaieri in carti cat naut sa mananci sau fasole sau orez... insa eu m-am uitat pe retetele lui si am extras de acolo cantitatile acceptate... tinand cont de cantitatea din retete si de incarcatura glicemica a alimentelor mai sus amintite vine ceva de genul: aprox 100g naut si vreo 50g fasole! e putin stiu! f putin! de asta el spune ca linte si familia ei au loc special in dieta monti si ar trebui introduse zilnic! insa nu poti manca un kg de fasole si naut si orez zilnic!! lintea de exemplu fiind un carbohidrat complex si cu IG mic, trebuie asociata la pranz (nu neaparat) cu un carbohidrat fibros si ceva carnita! de exemplu linte cu salata si un gratar langa sau nu stiu... zic si eu.. sper ca ai inteles ideea
branza aia cred ca poti s o combini cu gem.. insa la lactate iarasi ai limita zilnica!! am mai vb despre asta.. si iaurtul in general e recomandat la micul dejun nu la gustari! daca te trezesti f de dimineata si iei micul dejun la 7 sa zicem ai putea sa mananci iaurtul asta cu gem la 10 de ex... dar nu poti sa l mananci de ex intre pranz si cina, la gustarea 2...

Citat:
Anterior postat de deedy84 Vezi mesajul
Vi s-a intamplat deja? Please help, chiar sunt supy rau ! si nu stiu unde gresesc...de ex de dim am mancat o para si o cafea decof , m am grabit si nu am avut timp de mai multe...la pranz cred ca o sa pap pui cu salata si deseara tb sa ma gandesc.... si inca o intrebare : inaintea ciclului se ia la cantar? sau nu conteaza?
deedy... exista in medicina notiunea de "retentie fiziologica de apa". asta se intampla inainte de ciclu, la ovulatie si in sarcina... cand vrei nu vrei ai sa retii apa. singurul moment al adevarului in ceea ce il priveste pe dl cantar este la 3-4 zile de la sfarsitul ciclului! doar atunci iti arata exact cat cantaresti! in rest sunt fluctuatii, nu mari insa inainte de ciclu poti sa iei cateva kg bune.. eu personal iau vreo 2 litri de apa
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].