Subiect: Jurnal "Slabuta"
View Single Post
  #4972 (permalink)  
Vechi 30 apr 2012, 15:04:48
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

Citat:
Anterior postat de Rallara Vezi mesajul


Nu, e Ralucel de fapt

Sunt asa de fericita ca am gasit site-ul asta... ma umple de buna dispozitie, de incurajare... aflu lucruri noi, schimb informatii... aveam nevoie sa vorbesc cu persoane care se ingrijoreaza de directia in care ne indreptam... pentru ca multa lume nu e interesata de alimentatie, sanatate... de ce se intampla... unii dintre oameni au devenit atat de ignoranti... daca nici pe sotul meu nu il pot convinge in unele masuri ca nu e sanatos cum se alimenteaza... ce sa mai zic de altii... nu stiu de ce e lumea asa intoarsa pe dos... dar sa nu ne intristam.

Da, am integrat-o si pe ea in discutie Mi-a zis ca a si resimit dureri stomacale dupa o masa ce continea somon mai demult... si si eu mancam cel afumat, cum ti-am zis... uff... mai am un pachet nedesfacut in frigider... nici nu cred ca mai imi vine sa il mai mananc... nu prea cred ca imi va cadea bine. Imi va sta in gat.

Da, astept si eu sa citesc.

O seara frumoasa si tie.
Buna Ralucel,

Asa este, foarte multi oameni prefera sa se ascunda in "umbra ignorantei". Mai aud expresii de genul "o sa ma adaptez" si daca nu te "adaptezi", ce va fi?

Un lucru care ma intristeaza este ca romanii nu au fost dintotdeauna atat de "comozi", ultimii ani se caracterizeaza printr-o indiferenta crunta, pe toate planurile, "lasa ca o sa faca altcineva in locul meu", "lasa ca merge si asa", se pare ca nu merge, ne ducem tot mai la vale si cei mai multi s-au obisnuit sa nu faca nimic, dar, in schimb, se plang ca viata este din ce in ce mai proasta in Romania.

Atata timp cat preferi sa stai in fata tv-ului, sa mananci seminte si sa bei bere, in loc sa iti "sacrifici" acel timp pentru un lucru bun, care, poate nu o sa te ajute pe tine, dar pe copiii tai, este un mare nivel de indiferenta, ca sa nu o numesc altfel.
Procentul de indiferenta este in crestere si acest lucru ma intristeaza cel mai mult.

Ma bucur ca v-a atras acest subiect de discutie.
Avand in vedere ca din ce in mai mult vad mesaje de genul "si atunci ce mai mancam", m-am gandit sa scriu un ghid care sa va ajute in alegerea alimentelor. Le spuneam si fetelor (Simina si Diana) cu care m-am intalnit sambata, nu se poate manca 100% sanatos, dar un 70-80% se poate.

De la coloranti, nitrati, in general, aditivi alimentari, chiar si cei considerati "inofensivi", pot aparea reactii alergice. Eu de exemplu am cumparat o salata, de la care am avut mancarimi in cosul pieptului, zona sternului, cu siguranta avea o doza mai mare de nitrati.

Sa ai o saptamana frumoasa si un 1 Mai cat mai placut
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat