View Single Post
  #4998 (permalink)  
Vechi 02 iul 2014, 12:14:24
Kclaudyia's Avatar
Kclaudyia Kclaudyia este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2009
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie echilibrata
Date: 170cm, 75kg
Mesaje: 7.372
Aprecieri acordate: 4.845
Am fost apreciat(a) de 4.016 ori in 2.323 mesaje
Implicit Re: Le journal de Kclaudyia - oh la la

Citat:
Anterior postat de Prapadeala Vezi mesajul
Clau, stiu ca te-am auzit vb cu Anca ca voi faceti cam 3 serii de cate 10 repetari cand va duceti la sala. Intrebarea mea e faci 3 serii cu pauza sau alternezi exercitiile? Adica faci o serie din unul, o serie din altul si apoi revii si reiei totul de la inceput

Multumesc
Pai sunt mai multe feluri de exercitii: in prima faza, cand incepi sa iti construiesti masa musculara lucrezi serii cu pauza de 1 min intre ele.
Eu asa lucrez acum in programul meu nou.
Peste doua saptamani o sa fac si superseturi adica 2 tipuri de exercitii pe care le alternezi: adica faci de ex extensii picioare, 10 repetari apoi te duci direct la urmatorul tip de exercitiu, genoflexiuni de ex si faci iar 10 repetari. Dupa faci pauza 1 min si faci inca o serie, si tot asa..

In primele 2 saptamani se recomanda sa lucrezi cu greutati 65% 1 rep max adica stabilesti cu ce greutate maxima ai putea face o singura repetare 100% corecta din exercitiul respectiv.
Sa zicem spre ex ca tu faci o repetare din exercitiul genoflexiuni cu greutati de 15 * 2 kg (atentie! o singura repetare trebuie sa poti face nu mai multe), calculezi 15 * 65% si vine aproape 10 kg. deci prima data cu gantere de 10 kg lucrezi: 3 serii a cate 12 repetari
Dupa cateva saptamani crezi greutatile la 80% din max rep si scazi nr de repetari: 3 * 10 repetari.

Eu ti-am dat exemplku de cum lucrez eu, dar cel mai bine ar fi sa intrebi si antrenorii de la sala unde te duci si neaparat sa ii rogi sa iti explice cum functioneaza aparatele si cum sa faci exercitiile corect!
Kclaudyia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1993 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1476 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]