View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 19 feb 2014, 09:40:18
viovi42's Avatar
viovi42 viovi42 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 22 mar 2012
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 57
Dieta: dieta cu lactate de 1200 cal/zi
Date: 164cm, 93kg
Mesaje: 11
Aprecieri acordate: 5
Am fost apreciat(a) de 16 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Jurnal de grupa grea

Multumesc tuturor si apreciez sprijinul vostru. De fapt nu este propriu zis un regim. este doar o alimentatie bazata pe lapte semi-degresat, iaurt 0,1%, fructe(mure congelate din vara trecuta), mere, legume fierte in abur si cateodata conserva de ton. Nu sunt retete speciale, mai degraba amestecuri ciudate in care predomina lactatele pentru simplu fapt ca imi plac mai mult decat carnea si sunt mai ieftine. Am avantajul ca nu sunt absolut deloc mofturoasa. Bineinteles ca voi manca si carne (piept de pui) dar doar sambata si duminica ca sa nu ma demoralizez complet. Toata viata am tinut regimuri de slabit pe perioade mai scurte sau mai lungi si chiar eficiente. M-am mentinut mult timp in limite normale sa zicem. De vreo trei ani(am imbatranit si m-am prostit) chiar nu mai mi-a pasat ce mananc, cand si cum, plus ca m-am lasat de fumat, plus ca sunt la premenopauza. Combinatia ideala pentru 20kg in 2 ani. Acum incerc sa repar ce am stricat. Pentru ieri am scris in meniul site-ului tot ce am mancat. de fapt am avut prea multa treaba si nu am avut timp sa mananc. Seara eram prea obosita sa ma mai gandesc la mancare. Stiu din experientele anterioare ca prima saptamana e grea. De azi incep sa-mi calculez serios caloriile. Ieri am ratat din lipsa de timp dar mai mult de 600 cal nu am mancat si bineanteles ca m-am trezit cu foame. Sunt insa hotarata sa ajung zilnic la 1200 cal. Va tin la curent cu ce voi manca azi
viovi42, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1816 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1299 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 525 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui viovi42:
rozica1965 (19 feb 2014), Simmonne (20 feb 2014), valeriaheres (19 feb 2014)