View Single Post
  #51 (permalink)  
Vechi 12 ian 2012, 15:46:57
hazegrl's Avatar
hazegrl hazegrl este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 28 apr 2010
Locaţie: Edinburgh, Anglia
Vârsta: 33
Dieta: mancat sanatos
Date: 165cm, 60kg
Mesaje: 100
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Slabute din Anglia

DAaaa

si ma tot tineam sa pun si asta aici:

In Cazul Unei Abateri:

<<
  1. Nu continuati sa mancati alimente nepermise in ideea ca "gata, totul e pierdut" si mai ales nu renuntati la dieta inceputa
  2. Nu faceti foame restul zilei (sau a doua zi cum am vazut in unele cazuri)
  3. Nu va invinuiti pt greseala comisa Ganduri negative de genul "ce vaca am fost", "nu sunt in stare de nimic" ,"n-o sa reusesc niciodata sa slabesc", etc, nu au cum sa duca la ceva pozitiv
  4. Nu va "pedepsiti" prin excese de sport. "Daca fac foarte mult sport o sa consum tot ce am mancat". In principiu e corect, dar din pacate numai in principiu. Sa dau un exemplu: esti o persoana usor activa care face zilnic 30 min. de bicicleta stationara. Ai mancat tort "in valoare de" peste 1000 de calorii. Ca sa consumi vei avea nevoie de vre-o trei ore de bicicleta. Pana aici nimic gresit -- teoretic. Dar, practic, care va fi rezultatul? Pedalezi trei ore+jumatatea ta de ora zilnica , apoi zaci lata o saptamana. Deci te-ai ales cu 3,5 ore de bicicleta pe saptamana, adica fix 30 min pe zi cat ai fi facut fara sa te "pedepsesti". Care e diferenta? Discomfortul pe care il simti in zilele urmatoare excesului de sport.

Ok. Asta nu se poate cealalata nu se poate, urmeaza logic intrebarea "atunci ce putem face dupa ce am facut o abatere/exces?"

Practic nimic.

Nu trebuie decat sa avem grija sa nu se repete prea curand. Atata tot.>>

Citat din Ce sa nu facem dupa o abatere de la dieta


Asta ca tot vorbeam de abateri mai devreme.

Va pup si spor :*
__________________
"Good, better, best,
Never let us rest
Til our good is better
and our better best."

Jurnal hazegrl
Răspuns cu citat