View Single Post
  #5101 (permalink)  
Vechi 12 sep 2013, 11:50:57
rommyna's Avatar
rommyna rommyna este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 ian 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: kind of stil de viata sanatos
Date: 150cm, 68kg
Mesaje: 5.544
Aprecieri acordate: 4.292
Am fost apreciat(a) de 3.392 ori in 1.761 mesaje
Implicit Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23

Citat:
Anterior postat de Animis23 Vezi mesajul
Romi, eu sunt operata la genunchiul stang, dupa numeroase RMN-uri etc. E normal si vindecat acum, numai ca... ii lipseste o bucatica mica de menisc si rotula e predispusa sa se luxeze, mai ales daca cresc in greutate. Asta inseamna ca poate foarte usor sa imi fuga genunchiul, si ca trebuie sa am grija ce fel de miscari fac, respectiv cum le fac...

In ceea ce priveste increderea.,.. imi dau seama ca I am in a bad place, sort of. Imi dau seama cand povestesc altora ca sunt norocoasa din multe puncte de vedere. Dar... ca oricine, vreau mai multe pentru mine. Si am tendinta sa ma uit prea mult la altii si sa tanjesc la lucruri pe care consider ca nu le am. Imi dau seama ca imi fac singura rau, 90 % din timp, dar ma lupt destul de greu sa imi blochez gandurile astea.
Am inteles cum sta treaba cu genunchiul, nu-ti ramane decat sa fi atenta si sa reusesti sa mai dai cateva kg jos. Cred ca pentru lipsa aia de menisc se pot face niste injectii cu gelatina/ceva tesut conjunctiv ca sa nu frece "os pe os".

Despre celalalt aspect al vietii tale, psihologul de serviciu la datorie


Lasand gluma la o parte, trebuie sa treci cumva peste pasa asta, ca am eu senzatia ca nu esti numai happy happy joy joy, asa cum m-am obisnuit cu tine intr-o perioada. Te inteleg ca vrei mai multe, ca tanjesti dupa acel ceva care s-ar numi normalitate. Iti zic doar sa ai rabdare si sa nu uiti ca fiecareia dintre noi ne lipseste un ceva. O sa-mi permit sa dau chiar exemple dintre noi si sper ca fetele sa nu se supere. Asta asa, din ce am vazut eu.

Dupa cum ai vazut, mai toate vrem sa slabim, sa zicem ca asta-i o "lipsa" comuna, la unele este mai mult, la altele mai putin. Acum sa-ti spun eu ce am constatat pentru fiecare:

- Codruta avea un loc bun de munca, dar era mereu departe de Bub, acum e cateodata mai aproape de el, dar nu are un job si inca nu si-au gasit unde sa stea;

- Ralu are un baiat bun langa ea, are casa, dar nu are serviciu sau ce face acum nu este excat asa cum si-ar dori ea;

- eu pare ca le am pe toate, stiu , dar avem veniturile atat de mici incat rareori ne permitem altceva in afara de mancare (si asta avand in vedere ca ma mai ajuta si mama cu un pachet de acasa cu legume, fructe, carne, lactate). Mi-as dori sa pot face mai multe, sa imi permit o iesire undeva cu sot, o haina pe luna sau sa iau deja multe chestii pentru bebe, dar nu se poate. Cum nu am putut sa luam apartament cu 3 camere si nici sa il intretinem nu ne-am fi permis Si profesional mai vreau multe multe...he he he don't even let me start

Si pe tine te cred. Suferi mult din doua motive: kg si dragoste/Andrei. Te cred ca simti ca-ti lipseste ceva, dar niciuna dintre ele nu este un capat de tara. Tu esti atat de tanara si ai sa vezi ca fiecare din noi vrea ceva din ce are parte cealalta: una vrea dragostea, alta vrea cariera, alta un loc al ei. Ca asa suntem oamenii, mereu nemultumiti de cate ceva. Dar trebuie sa ne dorim mai multe si sa fim impacati cu ceea ce avem si suntem, in acelasi timp. Daca zbuciumul asta interior intre ce avem/suntem si ce ne-am dori este prea puternic, nu numai ca nu putem face nimic, dar ramanem blocati.

Te pup! Sper ca nu te-a deranjat ceva din ce ti-am povestit si sper ca nici pe fete, dar cateodata trebuie sa avem incredere in noi si in soarta noastra..ca totul are sa fie bine, ca noi o sa fim bine si fericite.
__________________
Jurnal Romina
“People are just as happy as they make up their minds to be.” ― Abraham Lincoln



Ultima dată editat de rommyna; 12 sep 2013 at 11:54:52.
Acest membru apreciaza mesajul lui rommyna:
laurra (12 sep 2013)