View Single Post
  #522 (permalink)  
Vechi 09 apr 2014, 20:33:48
deadcountess's Avatar
deadcountess deadcountess este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Jurnal: NU total anorexiei, subnutritiei, regimurilor prostesti - Deadcountess

Citat:
Anterior postat de CezaraCezarului Vezi mesajul

Am aparut pentru sustinere. Lasa-te! Motivatie mai puternica decat sanatatea nu cred ca exista. Eu m-am lasat in noiembrie, insa recunosc ca la sanatate nu m-am gandit, ci pur si simplu nu mi-am mai permis sa imi cumpar tigari. Insa daca te afecteaza si ai atatea interdictii... Nu am nicio reteta pentru lasat, prima saptamana a fost oribila, cu nervi si crize, cum spui si tu. Si tare m-am intristat sa ma vad depinzand de un obiect care imi mai facea si rau. Am inlocuit cu bomboane fara zahar, guma, ceaiuri, facut orice altceva in acele 5 minute petrecute fumand si a trecut. Tigara electronica nu vrei sa o incerci? Desi am auzit ca nu e tocmai sanatoasa, dar poate ajuta. Tare rau imi pare sa citesc de ulcer... As vrea sa ne amintim mereu cat de mult trebuie sa ne respectam corpul, ce usor e de uitat. Fumatul, mancatul compulsiv (aici vorbesc in numele meu), nervii... Mereu le privesc ca pe ceva inevitabil si oarecum firesc, dar deep down inside stiu ca se poate si altfel. Incearca, fa-ti un bine. Sotul fumeaza si el? Poate te ajuta... E o placere in minus intr-o viata destul de neplacuta (ce incurajatoare sunt), dar nici placerea reusitei nu e de neglijat. Te pup!
Asa ma bucur ca ai aparut

Stiu ca imi face rau, nu e prima data cand fac ulcer. Chestia cu sanatatea ma motiveaza asa vre-o doua zile pana cand incepe sa-si faca efect tratamentul, ca dupa ce nu ma mai doare uit repede...
Sa stii ca ma gandeam la tigara electronica, am una si un sertar plin de cartuse (daca n-or fi exprirate) de cand s-a lasat sotul. (El a reusit sa nu fumeze doi ani si s-a reapucat ca nu mai suporta sa ma simta cum miros a tigara.) Ce imi e frica mie e ca tigara electronica nu ar ace decat sa prelungeasca agonia, ma simt exact cum ziceai o placere in minus , gume cu nicotina nu cred ca ar ajuta, mie imi lipseste placerea nu nicotina. Cel mai mult am stat fara sa fumez doua saptamani jumate, in februarie cand am fost in Thailanda. Chestia e ca acolo nu vedeam oameni fumand, era si prea cald ca sa-mi faca placere sa fumez, faceam antrenamente toata ziua deci nu prea era plictiseala. Cum am pus piciorul inapoi Norvegia, am avut de asteptat dupa bus, si gata.. tigara. Ajung acasa primul lucru tigara la geamul meu preferat si tot asa. Efectiv nu stiu de unde sa incep. Sa ma mai duc inca o data in Thailanda nu se poate cel putin nu pana la vara, desi probabil ar iesi la fel ca in februarie. Solutia ar fi sa ma mut acolo, pacat ca nu-mi permit
Sotul e dispus sa se lase, dar nici lui nu-i e usor. Azi nu am fumat nici unul din noi si umblam/urlam ca doi bezmetici crizati prin casa.
Chestia e ca asa ma enervez de tare ca nu pot sa fumez ca ma doare stomacul de draci
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat