View Single Post
  #59 (permalink)  
Vechi 22 mai 2010, 12:35:21
vadmin's Avatar
vadmin vadmin este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 45
Date: 182cm, 77kg
Mesaje: 1.886
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 31 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Procentul de grasime corporala (estimat)

Citat:
Anterior postat de magicdesignweb Vezi mesajul
Am masurat acum, dimineata pe stomacul gol si am obtinut 86.5 de cm in talie, dupa care s-a schimbat procentul de grasime corporala la 16.5% fiind incadrat la constitutia fitness. Eu m-am inregistrat pe forum cred ca undeva dupa ora 16, m-am masurat si am introdus datele obtinute, dar chiar cu putin timp inainte mancasem si eu am masurat chiar peste buric unde acum am 89 de cm.
Intrebarea mea este, greutatea pe care o trec e tot cea mai mica de dimineata pe stomacul gol? Daca e asa si cu greutatea e posibil sa-mi mai scada procentul de grasime corporala si e posibil sa se apropie de ce estimez eu la ochi. Poate ar fi o idee ca in dreptul datelor de la profil sa fie si o mica recomandare in ceea ce priveste masurarea unei circumferinte a corpului. Stiu ca pentru incheiatura mainii si antebrat se specifica sa fie masurat in cea mai lata zona.
Am sa atasez o poza desi nu stiu cat e de relevant, pentru ca nu e o poza asemanatoare celor pe care le-ai pus in paralel si pentru care iti multumesc pentru ca le-ai pus in comparatie, intr-adevar diferentele dintre ei nu sunt foarte mari, Ian are un trapez mult mai mare decat Damian, de asta am zis eu ca e putin cam masiv pentru gustul meu. Eu fiind atras mai mult de gimnastica vad un corp ca fiind frumos cand e foarte bine definit si proportionat, dar suficient de dezvoltat incat sa-i permita orice miscare cu propria greutate a corpului. Eu sunt departe de astfel de performante, dar ii admir pe cei care le-au atins si le mentin. Dar performantele se obtin perseverand, printr-un antrenament sustinut de o alimentatie echilibrata si in ani de zile se vad performantele ce sunt rodul la mii de ore de munca si durere. Eu am abia 3 ani de cand am inceput sa scad de la cele 95 de Kg si cam un 1 an de cand fac sport destul de intens. Am facut si psihologia sportului si eu spre deosebire de profesori stiu in mod practic cam care e treaba cu sportul si cum e cu depasirea limitelor.
Iti multumesc mult inca o data pentru rabdarea si timpul acordat raspunsurilor prompte si obiective.
Dupa ce ai masurat datele inca odata (se pare ca slabuta a identificat bine problema cand te-a intrebat referitor la cum te-ai masurat), datele tale pentru categoria fitness sunt ok.

Zilele trecute am avut o discutie referitoare la aceasta situatie si am specificat in textul explicativ de la adaugarea circumferintei taliei, la profil, textul urmator:

Circumferinţa actuală a taliei în centimetri, măsurată în cel mai îngust loc. Ex: 65.5

Bineinteles, daca vrei performanta sporita atunci va trebui sa muncesti din greu si constant, dar nu cred ca este o noutate pentru tine ce iti spun, ultimele procente (sau centimetri) se castiga cel mai greu.

Succes!
Răspuns cu citat