View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 10 ian 2011, 10:57:30
MadaTm's Avatar
MadaTm MadaTm este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 18 aug 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: dieta hipocalorica, nu foarte restrictiva
Date: 164cm, 50.4kg
Mesaje: 420
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: sport si nu slabesc.

Citat:
Anterior postat de clandestine Vezi mesajul
eu fac cam 1h 30 min pe zi sport. asta inseamna hip hop abs jumatate de ora, insanity cam 40 minute si zumba cam 20.
mananc cam de 3 ori pe zi...adica dimineata lapte cu paine integrala( cam 200 ml lapte si cam 80 g paine)
la amiaz mananc supa si felul 2..pana in 500 calorii, iar seara un iaurt, ceva legume, carne, depinde. pana in 400 cal. si peste zi sa zicem cam 200 cal ceva dulce.
din cate calculez eu nu depasesc niciodata 1700 cal. teoretic ar trebui sa mananc 2200 cal. am scazut 500 ca sa slabesc. dar...aveam 50 kg la 1,71 si acuma am 54, si in loc sa slabesc parca tot ma ingras de ce?
sau spuneti-mi ce sa manac, pentru ca as vrea sa ajung inapoi la 50
Draga mea, faci incredibil de mult sport, oare nu te epuizezi prea tare? Intr-adevar daca mananci in jur de 1700 calorii (desi mie imi pare ca mananci mult mai putin, maximum 1300 din ce ne-ai descris) mi se pare ok, insa la inaltimea ta 54 kilograme cred ca e perfect. Faci mult sport, felicitarile mele pentru acest efort! De ce mai vrei sa slabesti?

Povesteste-ne mai multe - sunt convinsa ca arati incredibil de bine! 50 kilograme este prea putin pentru inaltimea ta, ai mare grija sa nu devina slabitul usor, usor, o obsesie si sa cazi in partea periculoasa (poate ai citit povestile fetelor cu probleme datorate mancatului prea putin - sensibilitatea la nivelul unghiilor, parului, absenta ciclului...)

Acum senzatia ca te-ai ingrasat este poate si datorata perioadei care Doamne-ajuta ca a trecut, cu sarbatorile in care aproape sigur toate ne-am ingrasat...trebuie sa ne intram in ritm. Dar, in cazul tau, in niciun caz sa nu mananci prea putin, mai ales ca nu ai nevoie sa slabesti. Te-ai gandit si la varianta ca muschii cantaresc mai mult decat grasimea? daca faci atat de mult sport (insanity e de-a dreptul extrem ), cu siguranta ai dezvoltat muschi, care sunt grei, e foarte probabil ca din acel motiv sa cantaresti si tu mai mult. Pentru a fii sigura daca te-ai ingrasat sau nu, masoara-te - la centimetru e posibil sa fi slabit chiar, insa la kilograme sa fie in plus tocmai datorita muschilor.

Spor sa ai si multa bafta! Ne mai auzim
Răspuns cu citat