View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 24 dec 2011, 06:02:59
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Regim de detoxifiere

Citat:
Anterior postat de eva 9 Vezi mesajul
M-am hotarat aseara ca de astazi sa incep un fel de cura de detoxifiere pentru ca simt ca nu mai functionez cum trebuie

Am citit articolul de aici, postat de tine... as avea cateva nelamuriri.. poate stie cineva!

1. de ce nu avem voie cartofi? cartoful fiert in coaja.. si eventual nefiert in nestire pana se gelatinizeaza complet amidonul din el... nu ingrasa, mai ales daca e combinat cum trebuie; e plin de vitamine si minerale.. in plus tine f bine de foame! Si eu credeam ca cartoful "dauneaza grav sanatatii" intre timp, in Germania (nemtii sunt mari mancatori de cartofi, si nu considera ca el, cartoful, ar fi o leguma) am invatat ca are proprietati benefice.

2. la alimentele sarate, acre, piperate... la cele acre intra si lamaia sau sucul de lamaie, apa cu lamaie etc? piperul de ce? e un foarte bun stimulent al metabolismului...

3. la ce cereale te referi? care se lasa la inmuiat 2 ore se fierb 5 min se lasa la umflat 15 min si se servesc cu verdeturi? ovaz sau hrisca sau care? porumb sper ca nu

4. nu cunosc o explicatie pentru " daca aveti probleme cu pancreasul nu consumati legume proaspete" .. stie cineva la ce se refera?
Imi pare rau, doar acum am vazut mesajul.

Apoi, imi cer scuze pentru 'stilul' in care scriu articolele. Incerc sa fac o sinteza la sinteza... am observat ca textele lungi 'sperie' si descurajeaza si nu sunt citite. Este foarte bine ca ai pus intrebarile, daca mai sunt si altele, detaliez cu placere.

Acest articol este despre detoxifiere la modul general, nu particularizat. Pentru particularizari sunt aceste articole:
Detoxifierea colonului - Slabute.ro
Detoxifierea ficatului - Slabute.ro
Detoxifierea pielii - Slabute.ro



Acum sa detaliez afirmatiile mele:
1. Cartofii
Detoxifiere inseamna curatarea organismului din toate punctele de vedere. In cazul cartofilor (din cauza amidonului), ma refeream la cei care se lupta de mai mult timp cu candida, fara rezultate, iar in cazul in care aleg sa urmeze un ciclu de detoxifiere trebuie sa renunte la cartofi. Si ca un mic detaliu, vreau sa mai adaug si faptul ca a manca cartofi in exces in perioada de detoxifiere, in cazul persoanelor predispuse sa 'dezvolte' candida, iarasi nu este bine. Eu, de exemplu, sunt in aceasta situatie.
Pe de alta parte, cartoful copt este recomandat pentru cei cu probleme de tiroida.

2. Alimente acre, alimente piperate
Alimentele acre (cum este lamaia) 'dau viata' ficatului, dar agraveaza psoriazisul (si candida). Iarasi, sunt in aceasta situatie. Aceeasi explicatie este si la cele piperate. Deci, daca nu ai probleme cu psoriazis si vrei sa detoxifiezi ficatul ai unda verde.

3. Cereale recomandate
Aici ma refer la ovaz, hrisca, quinoa, secara, grau, se poate si orezul brun

Porumb... nu fulgii de porumb nu au treaba cu asta. off: Cred ca se fac piureu dupa inmuiat 2 ore si fiert.


Apropo de procesul de inmuiere (soaking)... pregatesc un articol. Acum ceva timp am descoperit o lucrare foarte detaliata despre aceasta metoda de preparare si beneficiile ei.

4. Legume crude/proaspete - pancreas
Fetelor si eu stiam de legume crude. La momentul crearii acestui articol (asa fac de obicei) am mai citit niste documentatii/studii si am aflat ca, in ultimul timp, balanta inclina spre cele gatite lent (abur, timp scurt de preparare, steamer), fara microunde.


Vegetable and Fruit Intake and Pancreatic Cancer in a Population-Based Case-Control Study in the San Francisco Bay Area
Citat:
The stronger association in our study for raw spinach and raw carrots versus their cooked counterparts is consistent with a report on food preparation methods and pancreatic cancer (34). Raw food consumption was statistically significantly inversely associated with a 70% decreased risk of pancreatic cancer in this study that included 179 cases and 239 controls. A recent review on raw versus cooked vegetables and cancer that included >30 case-control and cohort studies published in the past 10 years concluded that raw vegetables more often were inversely associated with risk of various cancers when compared with cooked vegetables (35). Raw vegetables may impart more benefit than cooked vegetables due to their potential increased nutrient content, lower glycemic index, higher level of enzymes important for phytochemical production, and increased insoluble fiber content. However, it also was noted that cooking vegetables kills harmful microbes, increases bioavailability of certain carotenoids, and often improves digestibility.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat