View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 18 feb 2010, 06:21:49
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Sindrom ovare polichistice

Citat:
Anterior postat de iordis Vezi mesajul
Buna sunt de ceva timp pe acest site dar nu prea stiu sa umblu .Ideea este ca am acelasi motiv ca restul fetelor de aici de a lupta cu kg .Am sa incerc sa spun pe scurt .In aproximativ 1 an si 3 luni mama ingrasat foarte mult cred ca 30kg daca nu si mai mult .tin sa mai precizez ca avand probleme de sanatate mi sa interzis categoric 1 an sa tin orice fel te diete deoarece riscam sami reapara si imunitatea mea era in refacere .Cred ca i urma cu 3 luni am inceput sa observ ca imi creste par cu fir gros pe fata si nu numai pe fata ,acnee .Cert este ca am banuit ca este o dereglare hormonala si am decis sa merg la doctor .La analiza sangelui asa a si fost doar ca doctorul a hotarat sa ma trimita la un doctor de specialitate.
Asa ca astazi mam dus cu capu sus stii ca chestia asat se poate regla prin medicatie dar surpriza .doctora ma luat la purificat .mii si mii de intrebari ,despre sarcina ,despre ovulatie .ma pus sa fac ecografie si la final primesc boba soc .
- Insulina mea este foarte mare
- SI am fost diagnosticata cu SINDROM OVARE POLICHISTICE
- Mi sa zis clar ca dieta fara dar si poat.
e dar pe viata ( am voie doar mancare cu -indice mic de glicemie )
-sport fara nici macar o zi de repauz
Plus medicatie care in prma faza o iau 3 luni pastilele se introduc in corp marind doza treptat la fel si scoaterea lor ,sub atenta observatie a doctorului METFORMIN
Acest medicament scade nivelul insulinei si in acelasi timp reduce pofta de mancare insa doctoru ma avertizat ca imi va fi rau de la ele ,greturi ,voma ,diaree,dar ca dupa 4 saptamani o sami treaca .
ideea este ca vindecarea mea dureaza multe luni de acum incolo dar ca in acelasi timp sunt predispusa sa ma mai imbolnavesc si de altele cu inima ,diabet ,infertilitate,depresie,cancer .multe
AS VREA TOTUSI DACA PUTETI SA MA AJUTATI SA DESCOPAR O DIETA POTRIVITA PT MINE ..AVAND INSULINA MARE TREBUI SA CONSUM ALIMENT CU INDICE MIC GLICEMIC .......ASTEPT SFATURI .DIETE .RETE PREPARARE .COMBINATIA ALIMENTELEOR .CA SA NU IMI FACA RAU . VA MULTUMmam uitat pe site romanesti despre acest subiect si lumea nu prea stie nici ce este si nici din partea doctorilor nu ai o atentie prea mare sau o informare vasta .EU in prezent locuiesc in Norvegia si aici am fost la doctor ,asa ca am avut parte de toata atentia cuvenita si de analize ,fara sa platesc .Ti se spune sa tii dieta si sa fie pe viata adica stil de viata dar nu ti se zice prea multe de acest subiect ,Despre baoala sunt multe de spus ,

Buna Iordis si bun venit printre noi

Am citit povestea ta, nu m-am confruntat cu aceasta afectiune, dar inteleg ce inseamna o boala

Ca sa nu vorbim despre lucruri triste (boli) eu o sa iti dau sfaturi legate de dieta

Ca si Extassy iti recomand Montignac, este o dieta care se bazeaza pe alimentele cu ig mic si mediu, si poate fi adaptata cu usurinta pentru a deveni un stil de viata

Carticica de aici (Montignac - Indice Glicemic), iti prezinta ig-urile la mai multe alimente, studiaz-o si zi-ne ce parare ai. Avand in vedere ca esti in Belgia sunt sigura ca ai acces mult mai usor la tot felul de alimente pe care le are trecute D-nul Montignac in cartea sa, ca in Romania nu se prea gasesc.

Sunt fete pe forum care tin aceasta dieta si sunt sigura ca o sa te ajute cu meniurile, o sa puteti discuta pana te familiarizezi si tu cu acest regim.

Citat:
Anterior postat de iordis Vezi mesajul
Buna, iti multumes din suflet pentru sfaturi
Am sa citesc ceea ce miai recomandat si am sa iim fac un plan
Alta mica problema este ca la captolu branza dietetica sau slaba in grasimi nu am sanse sa gasesc aici si nici iaurt doar gras si in rest numai fructe.Branza exista doar feta si in rest numai cascaval.Branza dulce exista doar un anumit tip cottage cheese si tot grasa este ........multumesc foarte mult pt ajutor
Cascavalul si branza feta care au carbohidrati 0 gr, sunt binevenite in Montignac Deci le poti papa. Mai multe info despre fiecare aliment, iti recomand sa citesti cartea de mai sus.

Asteptam vesti bune de la tine
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat