View Single Post
  #611 (permalink)  
Vechi 23 sep 2010, 15:56:47
huskygirl19's Avatar
huskygirl19 huskygirl19 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Monti-Incarcatura Glicemica-Hipocaloric
Date: 169cm, 75kg
Mesaje: 1.484
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Clubul Weight Watchers, come in!!!

Citat:
Anterior postat de huskygirl19 Vezi mesajul
Fetelor va propun o reteta...nu e nimic deosebit..
In primul rand tin sa precizez ceva : vinetele au 0.4 si ardeii kapia 0.5 , desi in fisierele de le am si de pe forum si din alte parti ele apar cu 0, ca si in calculatorul WW.
Bine, acest lucru poate fi neglijat intr-o anumita masura...dar un punct adunat de colo, altu de colo si ignorat...poate fi o cauza a lipsei de scadere in greutate zic si eu, trebuie eliminate toate posibilitatile.
Am copt astazi ardei si vinete...nu posed cantar de bucatarie...dar au fost 10 ardei la kilogram...si 2 vinete la kilogram...toate egale ca dimensiuni...deci 100g ardeiul...500g vanata necoapta. Acum dupa coacere si despielitare probabil ca (,) cantitatile s-au redus la jumatate...dar voi calcula 'grosso modo' cu 'exactitate'
Am facut o salatica din urmatoarele:
Ps: stiu ca prin coacere slimentele se deshidrateaza si scad cantitatile precum am zis, dar am calculat puncte pentru produsul crud, nepreparat(asa calculez si la friptura- gramajul si punctele aferente pentru crud...cu ce raman in farfurie...e alta poveste )
1 vanata (brut-500g ) coapta- dupa decojire si scurgere- adica undeva la 300g vinete coapte (net)
5 ardei(500 g brut proaspeti) copti- dupa curatare de pielite si seminte+pierderi probabil tot vreo 300g (net)
1 lingura de ulei de masline (nu a fost plina ochi- deci cam 8 ml)
1 lingurita otet
un praf sare
Am tocat vinetele si am adaugat fasiute de ardei copti, am amestecat cu uleiul,otetul si sarea.
Total puncte=2+2.5+2=6.5p pentru cantitatea neta de aproximativ 600g salata de vinete cu ardei copti.
Eu zic ca e o garnitura excelenta(200g ~2p) pentru masa de pranz alaturi de o fripturica. Si va sfatuiesc sa profitati acum cat e plina piata (eu personal am inceput deja sa pun pachetele la congelator...dar nu mai au acelasi gust).
Pupici!!!!
Am corectat post'ul pentru fetele interesate...acum mi-am dat seama ca gresisem la calcule
huskygirl19, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
huskygirl19, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1744 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1227 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 711 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat