View Single Post
  #62 (permalink)  
Vechi 11 mar 2010, 21:16:17
VentoFreddo's Avatar
VentoFreddo VentoFreddo este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit Re: Cum se face mozzarella?

Citat:
Anterior postat de Laura Vezi mesajul
Multumesc si eu tare mult Andra.....Mi-ai fost de mare ajutor

Slabuta eu am facut asa:
-am pus 7 litri de lapte pe foc, si am amestecat in el pana a ajuns la 37 de grade
-am pus cheag (am cumparat un pliculet de la magazin, Miorita, parca ii zice, care se amesteca cu apa si scrie pe el cat se pune, dar eu am pus cu o lingurita in plus, ca sa fiu sigura ca se prinde)
-2 linguri de smantatana(asta nu e obligatoriu, am facut si fara si a iesit perfect)
-am amestecat bine bine, am acoperit cratita, si am invelito cu o patura, si am lasat-o o ora.
-dupa o ora, s-a prins bine, si l-am taiat cu cutitul asa ca in filmulet, l-am amestecat iar cu un tel si l-am mai lasat vreo 3 ore la temperatura camerei, fara sa il mai acopar.
-dupa astea 3 ore deasupra se alege zerul.....eu l-am scurs printr-o strecuretoare si apoi "branza" care s-a adunat se pune la scurs in strecuretoare deasa pana a doua zi.....daca nu e destul de scurs si uscat, nu va iesi bine.........
-a 2 - a zi cand e uscat bine, se taie bucatele mici, se pune intr-o cratita mai maricica, si se pune apa la foc cu sare(sa fie sarata bine).....cand apa e fierbinte bine....eu nu am masurat temperatura, dar era fierbinte bine....dar nu fiarta.....se toarna peste braza taiata, am lasat-o 1-2 minute, si apoi am inceput sa o framant cu ajutorul unei linguri ca ma ardea rau la maini.......o tot intorceam, si iar o bagam in apa fierbinte, si iar o framantam, si cu mainile, asa cat puteam...........
-dupa cateva minute, am rupt-o bucatele, si cu ajutorul apei fierbinti am facut bilute, si le-am pus cateva ore bune in apa sarata rece, apoi am scos-o si am pus iar in apa rece simpla, si o pastrez acolo.
Am folosit-o la paste( hmmmmmmm), pizza, sandwishuri, .... a iesit foarte buna....si am macat multa asa cu legume........merita......cred ca maine fac iar, pacat ca nu am baterii la aparat sa fac si poze

Bravo, fetelor, uite ce intreprinzatoare sunt romnacele..chiar as vrea sa vad eu o italianca care s-ar chinui atat sa faca branza
Proud of u
Apropo, laura, poti sa faci poze si cu web camera..poza mea de la avatar asa e facuta
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat