View Single Post
  #688 (permalink)  
Vechi 25 ian 2012, 14:44:06
VAmedeea's Avatar
VAmedeea VAmedeea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de rodirodi Vezi mesajul
Am o intrebare < tii faza de inceput Montignac sau a 2-a parte, ca nu ma dumiresc.
Tine faza I.

Referitor la cum ne descurcam, eu imi amintesc ca at cand tineam Monti ori faceam acelasi lucru pt toti. In sensul ca legume, carnita, la fel pt toata lumea, ori imi faceam separat eu cate ceva cand aveam chef.

Sa-ti explic. O ciorbita o poti face si fara delikat daca pui in schimb cat mai multe legume (eu puneam si radacinoase), o mana de mazare in loc de orez, un ou batut bine la sfarsit in loc taitei sau fidea, dovlecel cubulete in loc de cartofi. O acresti cu bors natural (nu la plic) sau cu lamaie. Eu mancam multe supe de pui si recunosc ca mereu am pus multa ceapa si morcov. Morcovul apoi in arunci.
In loc sa faci tocanita de cartofi, faci tocanita de pui cu multa ceapa. Chiftelutele le faci cu ciuperci sau dovlecel ras si scurs bine de zeama.
Apoi sunt varza, conopida, brocolli, mazarea, orezul basmatti (asta conform doctoritei Man se poate manca fara probleme si cu grasimi), dovleceii... etc. care se gatesc usor pt toti.
Daca ai in casa iubitoti de cartofi prajiti (cum e sotul meu), faci doar pt ei.
Se rez usor, inceputul e greu.
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat