View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 07 mai 2014, 16:10:34
tea cris's Avatar
tea cris tea cris este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 44
Dieta: principii dieta Mihaela Bilic - adaptata
Date: 168cm, 69.3kg
Mesaje: 819
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 26 ori in 20 mesaje
Implicit Re: Daca vrei, poti! (partea a doua)

Citat:
Anterior postat de Kclaudyia Vezi mesajul
Buna!

Cantarirea de nshpe mii de ori pe zi/saptamana nu face bine la psihic
Greutatea variaza f mult de la o zi la alta, daramite pe parcusrul unei zile..
O cantarire corecta se face o data pe saptama, dupa ce ai mers la baie si fara haine
Nu e ok sa devenim sclavul cantarului, la un moment dat greutatea devine irelevanta, conteaza mult mai mult masuratorile (nr de centimetri din anumite zone ale corpului).. cel putin eu asa m-=am convins..
Ptr ca acum cativa ani aveam aceeasi greutate ca acum dar eram mult mai pufoasa si cu masuri mai mari.. Ce a facut diferenta? Faptul ca prin sport sustinut de alimentatie am capatat o masa musculara mai mare ca si procentaj, body fat-ul e mai mic, therefore I am smaller

O alimentatie corespunzatoare si mai ales miscare fizica, sport sunt cheia spre o siuleta mai subtirica
Buna Claudia si bine ai venit la mine!

Ai foarte mare dreptate cu ceea ce spui. Eu devenisem intr-o perioada obsedata de cantar si, intr-adevar, imi facea rau psihic. Acum m-am linistit, dar nu stiu cat o sa ma tina, oricat mi-as propune eu, pentru ca am niste pitici pe creier care ma invata numai prostii.

Stiu foarte bine si ce spui cu diferenta de silueta la acelasi numar de kg, am simtit-o si eu pe pielea mea.
Trebuie sa reincep sportul, ca s-a cam lungit pauza asta de Paste / 1 Mai si alte alea. Eu nu sunt o fire sportiva de felul meu, dar asta nu inseamna ca nu apreciez si inteleg importanta sportului pentru sanatate, asa ca... sper sa reusesc sa ajung la sala cat mai curand.

Te pup si te mai astept cu sfaturi bune!

PS Hamsterul ala e mortal!
tea cris, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1877 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1360 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1103 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui tea cris:
Kclaudyia (09 mai 2014)