View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 21 iun 2011, 21:17:55
Mihaela1006's Avatar
Mihaela1006 Mihaela1006 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 53
Dieta: Monti personalizat
Date: 167cm, 70.4kg
Mesaje: 1.423
Aprecieri acordate: 916
Am fost apreciat(a) de 752 ori in 421 mesaje
Implicit Re: Condimente naturale

Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul
Laurra, incerc deseara sau maine cel tarziu, sa iti scriu combinatii de condimente-mancaruri.

ps: apropo de rozmarin, mi-am luat un ghiveci cu o tufa de rozmarin care creste foarte bine si ma asigura cu rozmarin proaspat; il ador in combinatie cu peste si sos de vin.
nu am avut curaj sa iau ca nu stiam cum se comporta, dar daca spui ca creste ok o sa-mi iau si eu,imi place sa condimentez cu rozmarin
Citat:
Anterior postat de laurra Vezi mesajul
cu Rozmarin se presara carnea pt gratar sau se pune la marinat?


Mmmm,ar fi perfect slabuta.Si bine ar fi sa aflam si proprietatile lor
cred ca merg si una si alta. Eu am folosit prima data la niste ciuperci cu legume si putin sos de rosii, iar rozmarinul i-a dat un gust perfect. Am pus la ficat de curcan, la peste, dar acum am numai uscat.

Un alt condiment pe care il folosesc foarte mult e busuiocul, care da un gust aparte. Mai am pe langa mine un magazin turcesc unde au un mix de condimente cu specific turcesc, intre ele piper, menta, boia, plus chestii pe care nu le-am mai vazut nicicand si care dau carnii un gust aparte si delicios - insa nu place oricui.

Tot un fel de condiment foarte sanatos este hreanul, eu rad radacina pe razatoarea mica, pun miere, otet si ulei de floarea soarelui presat la rece plus un pic de sare si iese ceva extrem de bun pentru carne fiarta.

Legat de proprietati, ele sunt foarte bune pentru sanatate, accelereaza metabolismul si sunt foarte bogate in anumite substante miraculoase - unele pot avea deci valoare de medicament. Ne aduc atatea beneficii, aducandu-ne arome in farfurie si sanatate in organism incat cine le ignora ramane cu o viata searbada...
De exemplu, semintele de marar si mararul regleaza activitatea hormonala feminina, continand hormoni vegetali - tinctura de marar face sa se hidrateze pielea prin retentie subcutanata deci atenueaza ridurile si da pielii un aspect tanar si are efect de marire a sanilor.
__________________
Jurnal Mihaela1006 II, Jurnal Mihaela1006 , Dormi suficient
Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul
Fetelor, nu va mai conduceti dupa iluzii, inca nu s-a descoperit slabirea in cateva zile.
Citat:
Anterior postat de rozica1965 Vezi mesajul
Somnul slabeste,e dovedit!
Răspuns cu citat