View Single Post
  #794 (permalink)  
Vechi 22 sep 2010, 15:00:05
Sabine_28's Avatar
Sabine_28 Sabine_28 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 166cm, 89kg
Mesaje: 5.609
Aprecieri acordate: 645
Am fost apreciat(a) de 868 ori in 497 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V

Citat:
Anterior postat de curly.light Vezi mesajul
Meniul meu pe azi.
06.30 : o piersica;
o7.00 : doua feliute de paine SM cu gem conform de mere;
15.10: Piept de curcan cu salata (rosii ,castraveti,ceapa,gogosar) - aambele in cantitati maari.
Pentru cina inca nu am facut planuri.

Oricum ,azi am zis ca nu mai pap fructe intre mese,pentru ca am papat ieri destul de multe. mai ales striguri -si ei nu prea sunt recomandati.

Buna Roxi,
Multumesc!
Chiar ma gandeam acum ca tu si Ana pareti niste " copii' asa buni, ma faceti sa-mi schimb parerea despre "tineretul din ziua de azi" - deja vorbesc ca bunica
arata bine meniul tau, nu te feri de fructe, profita acum cat mai sunt, ca la iarna gasim doar fructe fara gust
Eu acum pap un strugure mic aveam in plan mere coapte, dar mi-e lene sa-mi fac, plus ca mi se par gustoase doar la cuptor, la microunde nu ma-ncanta.
Uite ce am gasit:
Strugurii aduc numeroase beneficii pentru sanatatea noastra:

Sunt bogati in vitamine: B1, B2, A, C, PP si K;
Contin minerale si nutrienti importanti: magneziu, potasiu, fosfor, fier, calciu, germaniu, seleniu etc.;
Purifica sangele;
Contin antioxidanti si contribuie la cresterea imunitatii;
Zaharul din struguri este usor digerat si asimilat;
Strugurii stimuleaza digestia, avind si o actiune tonifianta;
Continutul ridicat de saruri de potasiu al strugurilor face ca acestia sa aiba o actiune diuretica contribuind la buna functionare a rinichilor;
Datorita continutului ridicat de apa maresc cantitatea de fluide din organism si ajuta la eliminarea toxinelor, curatarea colonului, detoxifierea ficatului;
Ajuta la relaxarea sistemului nervos, tonifica inima si regleaza tensiunea arteriala.


sursa: internet

Pupici si spor la teme
__________________
" Ai grija de corpul tau. E singurul loc in care esti nevoit sa locuiesti. " - Jim Rohn
Sabine_28, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2409 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1892 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1635 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]