View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 10 dec 2010, 13:59:09
deadcountess's Avatar
deadcountess deadcountess este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Ce ar trebui sa manance o fata de 14-16 ani?

Citat:
Anterior postat de Mihaela1006 Vezi mesajul
"este vorba de o adolescenta la limita de foarte jos a normoponderalului, 39.5-40 kg la 1.62 inaltime, cu specificatia ca scoala (specializare pe dans clasic, balet) ii da ca ideal de silueta inaltimea - 1.2, adica in cazul ei ar fi cam in parametrii ceruti..."
Nu au si un medic la scoala care sa-i poatea sfatui?data fiind specializarea si conditiile asa cred ca ar fi normal.

Citat:
Anterior postat de Mihaela1006 Vezi mesajul
te rog sa ma crezi ca nu o incurajez, isi opreste singura atat pofta de dulce si isi limiteaza singura caloriile sau cantitatile. Eu vroiam sa stiu daca fata de un adult normal, tratat de Mihaela Bilic de exemplu in cartea ei, care trebuie sa manance o friptura cat palma, unei adolscente ii ajunge aceeasi cantitate, tinand seama si de marimea palmei ei, care este mai mica decat a mea cu aproape jumatate. Vorbim despre un fizic subtire, maini-picioare lungi, cu oase fine si coaste care se numara fara dificultate prin body... si care mai trebuie sa si invete, sa danseze, sa faca gimnastica, drumuri zilnice lungi prin oras, program extrascolar, adica un consum mai mare decat normalul varstei.
Nu stiu, eu cu cartea doamnei Birlic nu prea sunt de acord, dar ma rog, nu e decat o parere personala.

Citat:
Anterior postat de Mihaela1006 Vezi mesajul
si totusi, cum sa ne descurcam daca nu le cerem/impunem cate ceva mereu?
Din pacate nu putem probabil decat sa-i sfatuim cat de bine punem si cam atat...

Citat:
Anterior postat de Mihaela1006 Vezi mesajul
Va multumesc mult pentru raspunsuri
Cu toata placerea
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat