View Single Post
  #997 (permalink)  
Vechi 26 oct 2010, 21:01:23
dara's Avatar
dara dara este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Jurnal de ne-mancat noaptea - dara

Pai terapie cogn-comp nush daca sa pun pe forum de autori romani, ca ma scalpeaza colegii daca vad. Ar fi niste carti scanate pe net, de Irina Holdevici si Daniel David, cred. Cred ca te pot ajuta practic mult mai mult, pas cu pas, instrumental asa si operativ, decat cartile mai tip spiritualitate. Am citit si eu o groaza de carti ezoterice, cred in diverse chestii, insa nu am simtit ca m-au ajutat PRACTIC, sa aflu cum sa fac sa 'ma repar' si nici nu am gasit sau nu m-au ajutat pe mine sa fac in asa fel incat sa slabesc si sa ma mentin, sa nu mai mananc in exces, etc..

Pai pt. mine a decis prima oara mama mea pe la 12 ani ca tre' sa slabesc, pe vremea aia adolescentele nu erau chiar adolescente, mai degraba copii...si nu cred ca ma gandisem ca am o problema. Dupa care am tot tinut-o in cure. Povesteam si ca am slabit de 3 ori 30 kg si le-am pus la loc, practic ma opream din incercat cand credeam ca nu se poate, nu-s in stare...ma opream niste luni, dupa care iar incercam. Pana am trecut si de cele 30 kg si am ajuns la -50, am pus vreo 10, anul asta le-am dat jos...cam tot asa.
In timpul asta am ajuns finally la terapia cognitiv comportamentala care a reusit sa ma ajute sa inteleg ce-i cu mine, cu problema asta, plus ce sa fac sa nu ma mai chinui in orb, cum sa lucrez cu mintea mea si cum sa fiu stapana interpretarilor mele, care pareau credibile pentru mine, nu-mi pusesem pana atunci problema sa ma indoiesc de ele.