forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sunt insarcinata (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/)
-   -   9 months to go! (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/9-months-go-10093.html)

coco23 05 sep 2011 15:48:47

Re: 9 months to go!
 
Lumi draga:) sunt convinsa ca merita tot efortul:P sigur o sa ai un bebe sanatos si frumos; sa fie ce vrei tu si sa ai parte de el.

Sunt convinsa ca dupa o luna de la nastere vei fi ca noua, la ambitia ta:) de papat, sunt convinsa ca nu papi asa de mult pe cat crezi, nu?:P

Ma scuzati fetele ca m-am bagat, mai ales ca nu sunt gravidutza:P

multa sanatate tuturor!

StefaniaXtr 05 sep 2011 21:19:36

Re: 9 months to go!
 
Salutare viitoare mamici!

Va multumesc de primire.

E inca ma mai "lupt" cu greturile si cu lipsa pofeti de mancare.

Bebe nu accepta orice. Nu vrea ciocolata, carne de porc, smantana, sunca, salam, paine goala sau grisine.

In schimb ma lasa sa pap fructe, legume crude, supe, carne de pui, pizza cu legume, paine prajita cu zacusca, ou fiert tare, iaurt, branza slaba de vaci si lapte prins (batut).

Si eu ma gandesc cu teama la sezonul rece, cand va trebui sa pun mai multe haine si sa vad in care voi mai incapea.

Azi am fost sa imi cumpar un sutien nou, deoarece am ajuns de la marimea 80 cupa B, la 85 cupa C si tinde spre 90 cu C/D.Arata tare ciudat sutienul nou, dra e confortabil.\

Maine mai dau o tura de magazin poate mai gasesc si un alt model, mai tineresc (asta este modelul acela de iti scoate sanii ca niste piramide).

Va pup!

Stef

nicoleta30 06 sep 2011 08:46:29

Re: 9 months to go!
 
Salut fetelor!
Si eu ma confrunt cu o durere de cap si imi mai este greata mai ales dupa ce mananc...nu prea pot manca prea mult...tre sa mananc incet ca mi se face rau daca nu
In rest sunt obosita si am dificultati in a ma concentra....si am atat de lucru...tre sa fac acum tot ce pot caci cu cat inaintez in sarcina parca sunt tot mai paralela...
Mi-am luat si eu cateva haine de gravida pentru tomna dar nu cred ca ma voi folosi de ele forate mult timp pt ca si burtica mea creste cu viteza luminii..eu nu m-am masurat, dar imi ajunge sa vad ca nu ma mai cuprid hainele.
Oricum nu-i bai bebe sa fie sanatos

nicoleta30 06 sep 2011 08:48:15

Re: 9 months to go!
 
Skiny si eu merg pe 14 septembrie la TT sa-mi tineti pumnii sa fie totul bine!

sophia80 06 sep 2011 12:50:44

Re: 9 months to go!
 
salutare si de la noi:-*
azi dimineata l-am simtit pe bebe asa fain..am simtit niste gadilaturi in burtica si cand am apasat un pic o imitatie de lovitura:x
imi place ca numai la mine face tumbe cand pun mana pe burtica, cand pune ta-su sau altcineva nu mai face nicio miscare..stie cine e mamica
abia astept sa se faca 19 septembrie, probabil ca am mai zis-o dar nu mai am rabdare

Nico, o sa fie bine, dar tinem si pumnii:-*

Coco:-*..nu mananc mult, doar cat o balena:))
ca balena acum, ca in mod normal mananc mai omeneste si fac si foarte mult sport


voi ce mai gatiti?
eu am in plan azi o ciorbita de pui cu legume si taitei si niste cartofi la cuptor cu pui

sophia80 06 sep 2011 13:46:56

Re: 9 months to go!
 
deci, in cartea Mama si copilul scrie ca la 16 saptamani de sarcina cresterea in greutate ar trebui sa fie de doar 2,5 kgx-(
a-nnebunit ursul, adica eu

ma apuc de gatit daca tot sunt mai mult decat supraponderala la acest stadiu al sarcinii:))

StefaniaXtr 06 sep 2011 19:11:08

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de sophia80 (Post 781622)
deci, in cartea Mama si copilul scrie ca la 16 saptamani de sarcina cresterea in greutate ar trebui sa fie de doar 2,5 kgx-(
a-nnebunit ursul, adica eu

ma apuc de gatit daca tot sunt mai mult decat supraponderala la acest stadiu al sarcinii:))

Salut sophia!

Eu nu mai stau sa citesc prin cartea aiam, pentru ca e clar ca nu ne mai incadram in ce scrie pe acolo.

Am fost azi la control (primul) si pe langa faptul ca am fost exterm de incantata sa imi vad micul bod de mazare, i-am auzit si inimioara, care bate cu multa forta. E incredibil.
Singura veste mai neplacuta a fost faptul ca am uterul contractat si mi-a dat tratament injectabil sa il mai relaxez.
Pe 16 sept mai am un control de fcaut si vad si acolo ce imi va spune.

De papat, eu nu am probleme, doar sa manac incet, si putin, dar cred ca este doar petntru moemnt faza cu mancat putin.
Simt greata doar daca nu pa, dupa ce manac se mai linisteste senzatia.

De gatit, nu ma mai atrage deloc aragazul. Abia am reusit ieri sa fac o tocanita, iar sotul a facut melcisori cu lapte.

Ai mare grija de tine si nu te ingrijora de kg acumulate. E clar ca al tau puisor simte neovia de toata cantitatea de alimente pe care ti-o solicita. Vei vedea ca dupa nastere iti vei revenii, mai ales daca vei alapta (cel putin asa am auzit).

Pupicei

nicoleta30 07 sep 2011 08:07:15

Re: 9 months to go!
 
Salut fetelor,
Nu va mai faceti atatea probleme in legatura cu greutatea. Eu am acumulat la sarcina precedenta 20 si multe de kilograme..la nastere am dat cam 10 si apoi inca 10 in 6 luni (nu mancam seara si fara sport ca nu-s eu prea sportiva si cu niste laptarii cat china nu prea imi venea sa topai) si apoi inca intr-un an am mai reusit sa dau jos inca 6 kilograme. Nu am slabit foarte repede apropape doi ani dar asta e, important este ca pana la urma am reusit. Imi reprosez ca nu am facut sport pentru ca la picioare intodeauna am fost mai grasuta si acum depozitele de grasime arata cam inestetic dar promit ca pe viitor o sa fac tot ce pot...

sophia80 07 sep 2011 10:07:27

Re: 9 months to go!
 
hello burtici..

ahhh, eu nu-mi fac probleme ca nu slabesc, nici gand, nu exista asa ceva, eu imi fac probleme ca o sa ma fac prea mare si o sa imi fie greu, o sa am dureri de spate si alte neplaceri
si nu cred ca puiul meu simte nevoia de eclere, merdenele, cola si alte porcarii, ci nesimtirea din mine...
de azi o sa incerc sa ma fac mai cuminte:-)

deja m-am apucat sa studiez materiale cu lucrusoarele ce trebuie pentru bebelus..mi se par foarte multeeeeeee si cred ca va trebui sa incep sa le cumpar din timp ca sa nu ma crizez dupa aceea
al meu zicea undeva prin ianuarie sa cumparam, mi se pare foarte putin doar 1 luna la dispozitie
eu ma gandesc undeva prin noiembrie sa incepem sa colindam si sa cumparam
nu am superstitii babesti ca nu e bine sa cumperi dinainte lucrusoarele

azi o sa imi iau la munca ''docomentele'' cu tot ce trebuie pentru bebe si o sa fac o lista
o sa o pun si aici, poate veniti si voi cu alte idei

sophia80 07 sep 2011 10:14:38

Re: 9 months to go!
 
sa va pun un meniu de gravida...poate sunteti mai constiincioase ca mine

MIC DEJUN 9.00
-cereale integrale cu lapte sau
-ou fiert cu branza, 100 gr pui fara piele si rosii,ardei gras, castravete, 3 masline, avocado sau
-paine integrala cu unt si gem + ceai sau
-un fresh din portocala+mar+un sfert de ananas si un croissant


GUSTARE 11.00
-un fruct (banana, portocala, mar, 1 felie pepene) sau
-un iaurt simplu


PRANZ 13.00
- 200g carne la gratar + salata sau
-un bol de ciorba de pui cu legume sau
-paste cu sos sau
-salata de ton



GUSTARE 15.00
-iaurt simplu amestecat cu o jumatate de para taiata bucati mici



CINA 17.30
-peste la gratar cu garnitura de broccoli sau
-carne slaba la gratar + cartof copt sau
-fasole batuta cu paine integrala sau
-mamaliga cu branza si smantana



* Incheiati fiecare zi cu o cana de lapte caldut. Va va ajuta sa dormiti mai usor
iar pe bebe sa se dezvolte sanatos.

* Dupa micul dejun, incepeti fiecare zi cu vitaminele prenatale.

* Intre mesele principale consumati iaurt, fructe proaspete sau uscate.

* Beti cel putin 2 litri de apa pe zi


Salata de fructe cu grau incoltit pentru mic dejun:
Fructe(banana, capsune, mar, pepene galben)+ nuca + 2 linguri grau incoltit+ miere

1 pumn de grau se pune in apa, se spala de 3 ori pe zi cu apa rece, dupa 48 de ore graul incolteste(2mm), se spala inca o data si se baga la frigider( tine 3-7 zile)


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:25:03.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO