forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sunt insarcinata (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/)
-   -   O noua viata - jurnal de sarcina Mailin (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/noua-viata-jurnal-sarcina-mailin-5960.html)

mailin 18 aug 2010 20:05:33

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 294139)
Salutare>:D<
Sa sti ca si eu ''muncesc '' la un bebe!!!Doamne ajuta!!!
Sper ca in curand sa iti dau vestea cea mare!!!
pt tine:
http://flowerize.ro/wp-content/uploa...lele_rosii.jpg

Cum te simti azi? esti bine???
Iti doresc o seara placuta!!!

[*71*]ssuuuper ca lucrezi la bebe, sper sa imi dai curand vesti bune [*117*]

superbe florile, multumesc, si partea buna este ca nu se ofilesc

Ma simt bine in general. Cateodata am o senzatie mai ciudata, dar in rest nimic neobisnuit. Te mai astept pe aici, si te astept si cu vestea cea mare ;;), sa ne batem in burtici :D

mailin 18 aug 2010 20:08:50

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 294160)
E mult mai ok daca vei naste la Brol sau Athena,merita.

Da,sunt ok,migdalele,dar alege sa fie crude,nesarate si neprajite.;)

Inca nu m-am intors,din 1 septembrie,dar voi face din nou naveta Timisoara-Bucuresti pana in decembrie cand termin o parte din specializare.
Nu mai merg la Beauty Center,m-am plictisit,am schimbat,merg la World Class,e mult mai ok,sunt foarte multe clase de antrenamente si-mi place mai mult.:)

da, stiu treaba cu migladele, dar aseara cand le-am cumparat nu am fost atenta si de abia azi dimineata am observat ca sunt prajite :(, acum asta este, poate le folosesc la altceva, si iau altele.
Sa stii ca si eu vroiam sa merg din octombrie la World Class, de cand as fi inceput noul job....acum nu stiu daca il mai incep. Cu jobul respectiv as fi avut mai mult timp pentru mine, inca nici nu stiu daca sa spun sa nu viitorului sef, ca poate nu ma mai angajeaza....

paulla 19 aug 2010 06:29:48

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Mailin :)
Eu zic sa fi sincera si sa-i spui omului despre ce-i vorba, daca-i om de omenie poate te angajeaza si va fi ok... Dar daca nu-i spui se va simtii tradat si nu va fi bine. Nu ai nevoie de stres, mai bine sa aleaga el date fiind circumstantele :)
Eu iti doresc sa ti se intample numai lucruri bune.
Sarcina usoara .... :)

simonet 19 aug 2010 07:47:47

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de mailin (Post 294106)
Buna Simonet,

da este mai mare sarcina ta, eu am acum 5/6 saptamani. Ti-a crescut burtica? Sau inca nu. Cum te-ai simtit pana acum? Ai pus kg pana acum? sau nu?
Ce iti doresti? O caruta de intrebari :D

te astept cu vesti >:D<


buna!!!
din cauza balonarii burtica a crescut, mai creste, mai scade ... depinde de ce mananc.
ma simt excelent, doar ca uneori, cand nu imi iau pastilele de magne b 6 mor de somn si uneori de durere de cap, iar in ultima vreme parca merg mai rar la baie, oricum, noaptea merg obligatoriu cel putin o data la baie.
m-am ingrasat cam 1 kg cred sau 2, dar din cauza faptului ca sunt balonata si un pic constipata, nu stiu exact.
al meu sot isi doreste 3 copii, am tratat cu el si am ajuns la 2, tare mult imi doresc o fetita si un baietel si cred ca ar fi foarte bine sa fie baietel primul, insa ... nici nu conteaza pana la urma, sanatatea lui e pe primul loc.

la tine cum e?
eu de vre-o 10 zile mi-am cumparat crema antivergeturi, una pt burta si una pentru picioare, insa imi e cam sila sa imi dau cu ele, ca mai ramane 1 minut pe piele si ma ingretoseaza, tu iti dai deja cu creme?

in ceea ce priveste vopsitul cum e la tine? eu nu pot sa nu ma vopsesc, si mi-am luat vopsea fara amoniac.

tu ce iti doresti? te simti altfel psihic sau fizic?
sa ai o zi buna!

DrIulia2010 19 aug 2010 07:57:42

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de mailin (Post 294173)
da, stiu treaba cu migladele, dar aseara cand le-am cumparat nu am fost atenta si de abia azi dimineata am observat ca sunt prajite :(, acum asta este, poate le folosesc la altceva, si iau altele.
Sa stii ca si eu vroiam sa merg din octombrie la World Class, de cand as fi inceput noul job....acum nu stiu daca il mai incep. Cu jobul respectiv as fi avut mai mult timp pentru mine, inca nici nu stiu daca sa spun sa nu viitorului sef, ca poate nu ma mai angajeaza....


Parerea mea e sa-i spui viitorului sef de sarcina.;)

Ai grija de voi.>:D<

mailin 19 aug 2010 19:12:27

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de paulla (Post 294445)
Mailin :)
Eu zic sa fi sincera si sa-i spui omului despre ce-i vorba, daca-i om de omenie poate te angajeaza si va fi ok... Dar daca nu-i spui se va simtii tradat si nu va fi bine. Nu ai nevoie de stres, mai bine sa aleaga el date fiind circumstantele :)
Eu iti doresc sa ti se intample numai lucruri bune.
Sarcina usoara .... :)

Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 294500)
Parerea mea e sa-i spui viitorului sef de sarcina.;)

Ai grija de voi.>:D<

multumesc de pareri, sa stiti ca sunt importante pentru mine, si le apreciez
.. si eu gandesc la fel...dar barbatii gandesc altfel, sotul meu, socrul meu (care la timpul lui a fost angajator) , un prieten din strainatate , nasul + o tanti care imi este ca a doua mama, si care este nemtoaica, la fel ca viitorul sef, mi-au spus sa nu spun. Si pe barbati i-am ignorat, dar cand mi-a spus tanti, m-am gandit de doua ori, pentru ca are experienta si a trait prin mai multe locuri in lumea asta si a vazut multe. A zis sa nu zic nimic pana la 3 luni, care este perioada de risc....ca sa nu raman la urma fara job si fara copil...ca pana la urma compania nu pierde asa mare lucru daca eu ma hotarasc sa raman doar vreo 3 luni acasa. Oricum ma mai gandesc, si saptamana viitoare cand vine omu si trebuie sa negociem contractul, o sa hotarasc pe moment, dupa instinct, dar tind sa spun.

mailin 19 aug 2010 19:27:44

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 294489)
buna!!!
din cauza balonarii burtica a crescut, mai creste, mai scade ... depinde de ce mananc.
ma simt excelent, doar ca uneori, cand nu imi iau pastilele de magne b 6 mor de somn si uneori de durere de cap, iar in ultima vreme parca merg mai rar la baie, oricum, noaptea merg obligatoriu cel putin o data la baie.
m-am ingrasat cam 1 kg cred sau 2, dar din cauza faptului ca sunt balonata si un pic constipata, nu stiu exact.
al meu sot isi doreste 3 copii, am tratat cu el si am ajuns la 2, tare mult imi doresc o fetita si un baietel si cred ca ar fi foarte bine sa fie baietel primul, insa ... nici nu conteaza pana la urma, sanatatea lui e pe primul loc.

la tine cum e?
eu de vre-o 10 zile mi-am cumparat crema antivergeturi, una pt burta si una pentru picioare, insa imi e cam sila sa imi dau cu ele, ca mai ramane 1 minut pe piele si ma ingretoseaza, tu iti dai deja cu creme?

in ceea ce priveste vopsitul cum e la tine? eu nu pot sa nu ma vopsesc, si mi-am luat vopsea fara amoniac.

tu ce iti doresti? te simti altfel psihic sau fizic?
sa ai o zi buna!

suna bine ce povestesti, mai un pic si afli ce este, nu? in vreo 6 saptamani
Principalele mele probleme sunt cu constipatia, cu o iritatie pe maini (pe care o am din 2003, doar ca acum nu ma pot da cu nidoflor si s-a agravat). Am observat ca uit multe lucruri, zilnic uit ceva acasa si uit, vorba aia, de la mana pana la gura.
Eu imi doresc o fetita, de mult visez la ea, ca va fi bruneta cu ochi albastri. Dar normal ca cel mai important este sa fie sanatos copilul, orice ar fi.
Sa vezi faza haioasa. In weekend am fost la parintii mei si maica-mea fara sa imi spuna mi-a pus sare in cap. Cica e o metoda de a vedea ce o sa ai, si eu m-am scarpinat automat la picioare, ceea inseamna ca va fi baiat. Daca te scarpini la cap e fata :)). Am mai citit pe ceva site nemtesc, ca dc nu ti-e rau in sarcina este posibil sa fie baiat, este legat de hormoni. Iar conform calendarului chinezesc..tot baiat pare sa fie...asa ca poate pentru fata mai trebuie sa incerc :)). Sunt curioasa daca "semnele" astea au vreun dram de adevar.
Nu am nici o problema cu nici un miros, si chiar ma gandeam sa ma vopsesc in weekend, si atunci voi vedeam cum stau cu mirosul de vopsea.
Cu mersul la baie...da, parca este un pic mai des ca inainte, dar nu ma trezesc noaptea, ci dimineata devreme, ca oricum de obicei pe la 6 ma scol.
Eu am ceva unt de corp pe care l-am folosit si inainte si inca il mai folosesc, mai incolo cred ca voi trece pe ulei de corp. Untul asta Body Butter - Shea intra repede in piele si miroase super bine.
Psihic sunt ok, si am ras mult in ultima vreme, nu m-am mai enervat si nu m-am stresat. Ma gandesc ca se rezolva ele toate, trebuie numai sa avem incredere si sa gandim pozitiv.
tu ce lucrezi? vei ramane in maternitate?
>:D<

mailin 19 aug 2010 19:45:21

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Am fost astazi la endocrinolog si sunt suparata din nou pe medici (scuza-ma Iulia, stii tu ca nu este nimic personal, ci asa in general cu sistemul nostru si medicii din RO). In primul rand nu inteleg de ce un medic nu isi face o arhiva cu pacientii?? Sa ii poata urmari. Poate ca cei foarte buni nu au nevoie de istoric si pot pune un diagnostic pe baza unor analize, dar oare evolutia in timp nu conteaza? In special la boli cronice. Sunt multi pacienti...si asta o inteleg, dar si prin mainile mele trec zeci de traduceri si cursanti si totusi cand ma intrebi despre o traducere anume stiu sa spun despre ea, resp. caut in arhiva. Ideea este, ca nu mi se pare ok sa merg la un medic, pe care eu il platesc, ca nu merg pe asigurare, si sa uite de fiecare data care e treaba, sa nu imi raspunda la intrebari, pentru ca poate e plictisit de o anumita problema medicala, sau sa imi raspunda in 2 peri. Mai concret, am intrebat cum este posibil, sau care este cauza ca mi s-au imbunatatit valorile. Pe langa faptul ca nu am putut sa imi termin intrebarile, am primit un raspuns evaziv si, cred eu in prostia mea, eronat.
Intrebare: Cum este posibil sa scada anticorpii? Din cauza tratamentului cu lady4, sau poate din cauza caldurii (in primavara mi s-a spus ca tiroida reactioneaza mai urat la frigul iernii)?
Raspuns: Din cauza sarcinii, ca fatul, desi are aceiasi cromozomi, este privit ca fiind corp strain.
Si acum va intreb eu pe voi....am inteles eu ceva gresit sau medicul?? Pai daca il vede corpul meu ca pe un corp strain, nu ar trebui sa creasca numarul de anticorpi?
Poate ma lamuriti voi.:(
Eu consider ca intr-o lume normala, ar trebui sa vorbesti cu medicul pe care l-ai ales ca si cu un preot, sa il intrebi, sa iti explice, sa te ajute. AM o mie si una de intrebari, cui sa le pun?
Simonet, tu ce experiente ai cu medicii legat de sarcina? Tie ti-a explicat cineva ceva, in afara de strictul necesar? Ai putut sa pui intrebari?
ah da...si am fost informata ca tiroida este in proces de autodistrugere si pana la urma va avea succes....DAR eu aleg sa cred ca nu, voi lupta si voi invinge anticorpii, mama lor de anticorpi si doctori

DrIulia2010 19 aug 2010 20:16:45

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de mailin (Post 295551)
Am fost astazi la endocrinolog si sunt suparata din nou pe medici (scuza-ma Iulia, stii tu ca nu este nimic personal, ci asa in general cu sistemul nostru si medicii din RO). In primul rand nu inteleg de ce un medic nu isi face o arhiva cu pacientii?? Sa ii poata urmari. Poate ca cei foarte buni nu au nevoie de istoric si pot pune un diagnostic pe baza unor analize, dar oare evolutia in timp nu conteaza? In special la boli cronice. Sunt multi pacienti...si asta o inteleg, dar si prin mainile mele trec zeci de traduceri si cursanti si totusi cand ma intrebi despre o traducere anume stiu sa spun despre ea, resp. caut in arhiva. Ideea este, ca nu mi se pare ok sa merg la un medic, pe care eu il platesc, ca nu merg pe asigurare, si sa uite de fiecare data care e treaba, sa nu imi raspunda la intrebari, pentru ca poate e plictisit de o anumita problema medicala, sau sa imi raspunda in 2 peri. Mai concret, am intrebat cum este posibil, sau care este cauza ca mi s-au imbunatatit valorile. Pe langa faptul ca nu am putut sa imi termin intrebarile, am primit un raspuns evaziv si, cred eu in prostia mea, eronat.
Intrebare: Cum este posibil sa scada anticorpii? Din cauza tratamentului cu lady4, sau poate din cauza caldurii (in primavara mi s-a spus ca tiroida reactioneaza mai urat la frigul iernii)?
Raspuns: Din cauza sarcinii, ca fatul, desi are aceiasi cromozomi, este privit ca fiind corp strain.
Si acum va intreb eu pe voi....am inteles eu ceva gresit sau medicul?? Pai daca il vede corpul meu ca pe un corp strain, nu ar trebui sa creasca numarul de anticorpi?
Poate ma lamuriti voi.:(
Eu consider ca intr-o lume normala, ar trebui sa vorbesti cu medicul pe care l-ai ales ca si cu un preot, sa il intrebi, sa iti explice, sa te ajute. AM o mie si una de intrebari, cui sa le pun?
Simonet, tu ce experiente ai cu medicii legat de sarcina? Tie ti-a explicat cineva ceva, in afara de strictul necesar? Ai putut sa pui intrebari?
ah da...si am fost informata ca tiroida este in proces de autodistrugere si pana la urma va avea succes....DAR eu aleg sa cred ca nu, voi lupta si voi invinge anticorpii, mama lor de anticorpi si doctori


Off,imi pare rau ca ai avut o experienta urata.
Ai dreptate in ceea ce priveste arhiva/evidenta pacientiilor,e nevoie pentru o mai buna legatura cu pacientul,si pentru a usura munca noastra,pentru mine cel putin,are o importanta foarte mare arhiva pacientilor,diagnostice,analize,istoric medical,etc.
Nu-mi vorbesc de rau colegii,nu este etic,dar asta nu inseamna ca pot sa fiu de acord cu o parte din ei.:)

La cine ai fost,tot la dr Zabos?

mailin 19 aug 2010 20:30:19

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 295601)
Off,imi pare rau ca ai avut o experienta urata.
Ai dreptate in ceea ce priveste arhiva/evidenta pacientiilor,e nevoie pentru o mai buna legatura cu pacientul,si pentru a usura munca noastra,pentru mine cel putin,are o importanta foarte mare arhiva pacientilor,diagnostice,analize,istoric medical,etc.
Nu-mi vorbesc de rau colegii,nu este etic,dar asta nu inseamna ca pot sa fiu de acord cu o parte din ei.:)

La cine ai fost,tot la dr Zabos?

Da, tot...
Nu neaparat ca este o experienta urata, ca nu ma asteptam la foarte multe, doar ca as vrea sa stiu cui sa ma adresez sa ma lamureasca. Ar trebui sa existe cineva, nu? Contra cost, clar, ca nimic nu e pe gratis. Adica am inteles care este problema si ce am de facut, dar vreau sa stiu de ce este asa si vreau sa stiu daca am facut ceva bine sau asa se comporta tiroida si e normal sa fluctueza sau e o minune ca si-a revenit un pic.
Stii cand m-am operat in Ungaria mi-au explicat totul de la A la Z, ce se intampla inainte, in timpul si dupa operatie. Pana si pozitia de operatie, pe care nu tineam neaparat sa o stiu, mi-au explicat-o (pozitia iepura :))). Si nu le-a luat decat poate vreo 10, 20 de minute....
Probabil ca pana la urma voi trage o fuga si pana la Szeged sa ma lamuresc eu.


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:15:12.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO