forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Tratamente corporale (http://forum.slabute.ro/tratamente-corporale/)
-   -   Tratamente facute acasa (http://forum.slabute.ro/tratamente-corporale/tratamente-facute-acasa-3354.html)

cristiniq 04 iul 2010 00:33:35

Re: Tratamente facute acasa
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 239992)
Nu aveam in niciun caz celulita de gradul 1.
Nu am spus asta. Aveai stadiul 2, cu siguranta!
Nu ma supar pe tine, iti inteleg punctul de vedere intr-o anume masura.
Nu cred ca mi-am facut suficient de bine inteles acest punct de vedere pentru ca tu consideri ca promovez masuri complementare si ma opun sportului, ceea ce este, cum nu se poate mai fal. Chiar cred ca nu am facut acea scoala degeaba, ca nu studiez zi de zi, de ani de zile subiectul pentru a le oferi pacientilor mei solutii si adoptarea de masuri nepotrivite. As avea ceva de castigat de aici? In nici un caz!! Ei nu ar vedea rezultate si eu i-as pierde!
Nu zic ca tratamentele astea sunt complet inutile. Doar ca cine vrea cu adevarat sa munceasca se poate lipsi.
Nu e vorba ca nu mi se potriveste mie dar nu vreau sa se promoveze lenea prin astfel de solutii.
Sunt o gramada de persoane care isi inchipuie ca daca apeleaza la astfel de tratamente totul e rezolvat, au "fentat" sportul, au scapat de celulita. Totusi, la cat timp de la incetarea tratamentului revine celulita? Nu stiu cine isi permite sau are chef sa faca toata viata masaje.
Oricum un corp lucrat si tonifiat prin sport arata si se simte cu totul altfel fata de un corp "lucrat" la salon de infrumusetare.


Sper ca am reusit sa iti demonstrez, ca pentru mine subiectul nu se rezuma la articole citite in reviste, la manualele pe care le am si care nu sunt deloc putine. Cunosc topicul, imi castig existenta cu el, in acest moment si deci este obligatoriu sa am informatia, sa am marturiile si rezultatele pacientilor mei. Nu este deloc o munca usoara pe care sa o faci mecanic. Vesnic ai de invatat ceva! Aproape ca mi-e dor de munca de birou:)), sti, aceea de 9-12 ore lucrate pe zi!
XOXO

cristiniq 04 iul 2010 00:34:17

Re: Tratamente facute acasa
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 239993)
As vreau eu. O sa raman cu dermatita asta nenorocita toata viata :(

Dermatita? De care este? Cum se manifesta?

OitaVesela 05 iul 2010 07:27:45

Re: Tratamente facute acasa
 
Nu te supara ca sunt asa impotriva acestor tratamente, dar eu sunt mai old-school in ceea ce priveste ingrijirea corpului si a organismului nostru. Si sincer cred ca aceste metode de inalturare a unor probleme corporale sunt in detrimentul nostru pe termen lung.
Nu ma refer la persoanele care apeleaza la ele ca adjuvant pe langa sport si dieta ci la cele care apeleaza numai la aceste metode in loc de sport.

Dermatita atopica am. Se manifesta prin n alergii si sensibilitati, foliculita, predispozitie la infectii cutanate, greu gasesc o crema de corp pe care pielea mea sa o accepte, piele foarte uscata ( acum s-a mai remediat), o gramada de semne pe corp, am perioade cand apar si furuncule, alergie la venin de insecte ( daca ma prind cativa tantari aia sunt, ma umflu toata si stau pe antihistaminice o saptamana). Tot ce nu si-ar putea dori o femeie.

pety 05 iul 2010 10:20:46

Re: Tratamente facute acasa
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 240720)

Dermatita atopica am. Se manifesta prin n alergii si sensibilitati, foliculita, predispozitie la infectii cutanate, greu gasesc o crema de corp pe care pielea mea sa o accepte, piele foarte uscata ( acum s-a mai remediat), o gramada de semne pe corp, am perioade cand apar si furuncule, alergie la venin de insecte ( daca ma prind cativa tantari aia sunt, ma umflu toata si stau pe antihistaminice o saptamana). Tot ce nu si-ar putea dori o femeie.

Ceva de genul asta au spus pediatrii ca are copilul meu...dermatita atopica...a facut in iarna o iritatie urata de tot pe burtica,in spatele urechilor si pe gat...au spus ca a intrat cu ceva in contact sau de la ceva ce a mancat...si ca o va avea toata viata de cate ori va mai intra iar in contact cu acel ceva...Acum nu are dar mi-au recomandat o crema care se cheama Lichtena...si un gel de dus special Aveena,pe baza de ulei si i-a trecut....de exemplu am observat pe urma ca i-a iesit iar cand a mancat alune,desi inainte nu avusese probleme....adik acum e mai sensibil la alimente grase asa ca sunt mereu atenta ce-i dau...proaspat si nu gras...

OitaVesela 05 iul 2010 10:45:28

Re: Tratamente facute acasa
 
Am deschis un topic mai demult despre asta: http://forum.slabute.ro/discutii-gen...utor-2925.html

Daca la micutul tau a aparut de la contactul cu ceva mie imi suna mai mult a dermatita de contact.
Dermatita atopica din pacate nu este vindecabila, in cel mai bun caz se tine sub control. :(
Si din pacate din ce in ce mai multi copii se nasc cu aceasta afectiune din cauza mediului poluat in care traim.
Cat despre alune, este mai bine sa le eviti. Sunt alergeni cunoscuti. Alune, nuci, migdale, fistic, fructe de padure ca sa enumar cateva. Acum depinde de fiecare, dar atopicii de obicei au multe alergii alimentare.

pety 06 iul 2010 12:36:07

Re: Tratamente facute acasa
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 241011)
Am deschis un topic mai demult despre asta: http://forum.slabute.ro/discutii-gen...utor-2925.html

Daca la micutul tau a aparut de la contactul cu ceva mie imi suna mai mult a dermatita de contact.
Dermatita atopica din pacate nu este vindecabila, in cel mai bun caz se tine sub control. :(
Si din pacate din ce in ce mai multi copii se nasc cu aceasta afectiune din cauza mediului poluat in care traim.
Cat despre alune, este mai bine sa le eviti. Sunt alergeni cunoscuti. Alune, nuci, migdale, fistic, fructe de padure ca sa enumar cateva. Acum depinde de fiecare, dar atopicii de obicei au multe alergii alimentare.

Nu au stiut sa ne spuna cu exactitate de la ce i-a aparut...ne-au spus doar ca o va avea toata viata si ca va mai disparea cateodata...apoi iar va aparea...depinde ce mananca,pe ce pune mana....de exemplu zilele astea nu a mancat nik care sa fie vechi...sau gras...dar probabil de la caldura asta teribila,i-au aparut deja cateva borbonele tot be burtica si la incheieturile picioruselor sus...sunt constienta ca trebuie mereu sa stau atenta cu el si de cate ori ii introduc cate un aliment nou,sa vad cum reactioneaza....straniu ca pana la 1 an jumate nu a avut nimic...dupa aceea i-a iesit...multa sanatate...

cristiniq 18 iul 2010 21:40:01

Re: Tratamente facute acasa
 
Citat:

Anterior postat de pety (Post 242627)
Nu au stiut sa ne spuna cu exactitate de la ce i-a aparut...ne-au spus doar ca o va avea toata viata si ca va mai disparea cateodata...apoi iar va aparea...depinde ce mananca,pe ce pune mana....de exemplu zilele astea nu a mancat nik care sa fie vechi...sau gras...dar probabil de la caldura asta teribila,i-au aparut deja cateva borbonele tot be burtica si la incheieturile picioruselor sus...sunt constienta ca trebuie mereu sa stau atenta cu el si de cate ori ii introduc cate un aliment nou,sa vad cum reactioneaza....straniu ca pana la 1 an jumate nu a avut nimic...dupa aceea i-a iesit...multa sanatate...


Buna!
Eu am o prietena al carei prim copilas are aceasta problema, exact cum ai descris tu. S-ar parea ca ar fi aparut in urma contractarii stafilococului auriu, din maternitate, la nastere. Ea are, saraca, in permanenta Trixera...e mare chin...

pety 19 iul 2010 13:48:51

Re: Tratamente facute acasa
 
Copilul meu a avut in perioada Craciunului...dupa cum am crezut noi era din cauza ca am fost si am uscat niste rufe la uscatorie(unde se usuca tot felul de haine chiar si presuri de animale)...era iarna si acasa nu se uscau...pediatrul zice ca nu e de la asta,oricum...dupa ce i-am facut tratamentul,nu i-a mai iesit deloc timp de 6 luni,dar am stat mereu atenta si cu mancarea,si cu praful,ca el mai obisnuia sa se joace cu matura si farasul care de asemenea au microbi...dar cred ca acum au fost si de la caldura...oricum s-au retras...


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:46:37.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO