forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=392)
-   -   Calculul detaliat de la meniu (carbohidrati, grasimi, proteine) (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3916)

mariasarataru 21 mai 2010 17:43:40

Calculul detaliat de la meniu (carbohidrati, grasimi, proteine)
 
Am observat ca ne putem ghida si dupa calculul detaliat al meniului de zi cu zi :)...as vrea sa va intreb daca procesul de slabire este afectat daca unele elemente sunt depasite in cateva zile ( de exemplu, carbohidrati sau zahar), chiar daca numarul de calorii este bun ... sper sa nu gresesc atunci cand imi alcatuiesc meniul si am observat ca nu intotdeauna reusesc sa ma incadrez in normele acelea...la voi cum e? ati reusit sa ajungeti la tinta, chiar daca in unele zile valorile acelea erau mai jos sau mai sus de limite? repet, numarul de calorii ramane cel recomandat..:-s

andra_aly 21 mai 2010 23:55:49

Re: Calculul detaliat de la meniu (carbohidrati, grasimi, proteine)
 
Buna maria. indicat ar fi sa controlezi grasimile si carbo. si sa papi destule proteine.:) eu am slabit intradevar si daca nu m-am incadrat mereu. ideal ar fi sa ai grija mai ales la carbo. si mai ales seara. nu ai cum sa faci in asa fel sa fie mereu ok, dar cu timpul vei invata si o sa iti fie mai usor. daca caloriile cunt ok, si restul le tii putin in "lant", nu trebuie sa iti faci griji! succes>:D<

Slabuta 21 mai 2010 23:58:36

Re: Calculul detaliat de la meniu (carbohidrati, grasimi, proteine)
 
Intr-adevar carbohidratii sunt primii care trebuie controlati si tinuti la respect :)
Dar nu carbohidrati oricare, de evitat carbohidratii rai:Carbohidrati - Slabute.ro

Si in al doilea rand, grasimile, cat mai putine grasimi rele.

Maria P 28 mai 2010 12:30:35

Re: Calculul detaliat de la meniu (carbohidrati, grasimi, proteine)
 
Buna fetelor :) ..sunt noua printre voi..si vreau sa va zic ca sunt fascinata de calculatorul de calorii..insa am si o nelamurire:(: observ ca in functie de alimentele adaugate in meniu valorile minime si maxime pentru norma zilnica de carbohitrati se modifica..si sincer nu inteleg de ce!
De exmplu, pentru meniul din 17.05 norma zilnica se pozitioneaza la min:103.8 max:115.4 iar pentru meniul din 18.05 la min:133.4 max:148.3

Norma zilnica nu ar trebui sa fie fixa? Nu este calculata in functie de varsta, sex, greutate?

Merci pentru clarificari>:D<

Slabuta 28 mai 2010 12:36:54

Re: Calculul detaliat de la meniu (carbohidrati, grasimi, proteine)
 
Citat:

Anterior postat de Maria P (Post 203076)
Buna fetelor :) ..sunt noua printre voi..si vreau sa va zic ca sunt fascinata de calculatorul de calorii..insa am si o nelamurire:(: observ ca in functie de alimentele adaugate in meniu valorile minime si maxime pentru norma zilnica de carbohitrati se modifica..si sincer nu inteleg de ce!
De exmplu, pentru meniul din 17.05 norma zilnica se pozitioneaza la min:103.8 max:115.4 iar pentru meniul din 18.05 la min:133.4 max:148.3

Norma zilnica nu ar trebui sa fie fixa? Nu este calculata in functie de varsta, sex, greutate?

Merci pentru clarificari>:D<

Buna Maria si bine ai venit:)

Norma zilnica este calculata in functie de sex, greutate, varsta :)

Valoarea fixa este doar pentru proteine. Care sunt calculate in functie de greutate fiecarei persoane in parte.

Carbohidratii si grasimile sunt valori care depind foarte mult de cate calorii ai mancat in respectiva zi, pentru ca ele reprezinta un procent din aportul caloric zilnic. :)

De aceea este bine sa iti gandesti meniul pentru urmatoarea zi de cu seara, ca sa nu fii tentata sa mananci alimente care ti-ar aduce un gramaj mare de carbo sau grasimi :)

Maria P 28 mai 2010 12:55:39

Re: Calculul detaliat de la meniu (carbohidrati, grasimi, proteine)
 
:) Merci pentru clarificari. O zi frumoasa!

frozensoul 19 mar 2011 19:17:24

Re: Calculul detaliat de la meniu (carbohidrati, grasimi, proteine)
 
am si eu o intrebare...daca nivelul de grasimi e mai mic decat cel recomandat, dar carbohidratii si proteinele se incadreaza in intervalul recomandat, e vre-o problema?

Slabuta 20 mar 2011 16:14:00

Re: Calculul detaliat de la meniu (carbohidrati, grasimi, proteine)
 
Citat:

Anterior postat de frozensoul (Post 578879)
am si eu o intrebare...daca nivelul de grasimi e mai mic decat cel recomandat, dar carbohidratii si proteinele se incadreaza in intervalul recomandat, e vre-o problema?

Buna si bine ai venit :)

Noi, oamenii, suntem diferiti... si doar prin studiu si incercari ne putem da seama ce este bine sau nu pentru organismul nostru, ce ingrasa si ce nu...

De exemplu, pentru cineva o cantitate mai mare de grasimi ingerate pe zi nu este o problema, pentru altcineva va fi cauza ingrasarii. :)

In general, trebuie avut grija la carbohidrati si grasimi, anume, atat carbohidratii cat si grasimile sa provina din surse sanatoase, benefice pentru organism si de evitat grasimile rele si carbohidratii rai. :)

frozensoul 22 mar 2011 19:01:23

Re: Calculul detaliat de la meniu (carbohidrati, grasimi, proteine)
 
Multumesc! Sper sa descopar in cel mai scurt timp alimentatia corecta pentru mine in asa fel incat sa slabesc cat mi-am propus si sa fiu si sanatoasa.

miras 08 ian 2012 13:46:43

Re: Calculul detaliat de la meniu (carbohidrati, grasimi, proteine)
 
sunt cam nelamurita, exemplific:
CALORII INGERATE--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1323 calorii, 89.4 proteine, (mult)50.3 grasimi, 0 colesterol, (mic)148.6 carbohidrati, 35.9 fibre, 1080.6 sodiu, (mult)71.6 zahar

intrebarea mea este: 148.6 carbohidrati, din care 71.6 zahar; sau, 148.6 carbohidrati plus 71.6 zahar ?


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:59:58.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO