forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   Jurnal Alexik (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=8996)

Alexik 01 mai 2011 09:34:10

Re: Jurnal Alexik
 
Citat:

Anterior postat de Alexik (Post 637070)
Aha. mi=am luat o ciocolata neagra si-am mancat mai putin decat o patratica si gata m-am saturat.De azi incepe l;una"de foc"M-am cantarit am 50.9 si sper sa ajung la 46.5 . Luna asta nu trisez cu poftele si nici cu sportul:D de maine iar pun meniu

Mi-am pus 46.5 ca sa am motivatie..Sper sa pot slabi chiar atat":x

Alexik 01 mai 2011 22:36:53

Re: Jurnal Alexik
 
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 06:49
Fulgi de ovaz integral, Morning Sun, 50g - 176 calorii, 6.8 proteine, 3.5 grasimi, 0 colesterol, 29.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Lapte de soia, 20ml - 7 calorii, 0.6 proteine, 0.4 grasimi, 0 colesterol, 0.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Baton cereale, Chocapic, 25g - 104 calorii, 1.9 proteine, 3.4 grasimi, 0 colesterol, 16.5 carbohidrati, 0.7 fibre, 50 sodiu, 7 zahar

Gustare 1, ora 10:00
Mere, 100g - 52 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 14 carbohidrati, 2 fibre, 0 sodiu, 10 zahar

Prânz, ora 14:30
Ou fiert, 100g - 155 calorii, 12.6 proteine, 10.6 grasimi, 424 colesterol, 1.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 1.1 zahar

Cina, ora 18:00
Piept de pui la gratar, 150g - 197 calorii, 33.9 proteine, 5.4 grasimi, 89.3 colesterol, 3.6 carbohidrati, 0 fibre, 857.1 sodiu, 0 zahar
Salata mixta, 100g - 32 calorii, 0.9 proteine, 1.8 grasimi, 0 colesterol, 3.8 carbohidrati, 1.2 fibre, 0 sodiu, 2.1 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 723 calorii, 56.7 proteine, (mult)25.1 grasimi, 513.3 colesterol, (mic)68.6 carbohidrati, 3.9 fibre, 907.1 sodiu, 20.2 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1252 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1252 calorii


Meniul pt maine:+
Sport: hip hop abs , coarda +rockin' body.
Stiu ca am doar 700si ceva de calorii... oricum mai adaug ceva la pranz + gustare..Revin maine cu ce am adaugat :D .
E rau daca am prea multe grasimi?:-?

Mihaela1006 02 mai 2011 10:28:05

Re: Jurnal Alexik
 
Nu grasimile sunt problema ci carbohidratii - chocapicu' ala ar putea lipsi - ai mancat vreodata migdale cu putina ciocolata neagra sau un fruct uscat de IG 40 = caisa, pruna, smochina? Cantitatile de la micul dejun se pot dubla, din ce traiesti?
Si cred si eu, trebuie sa adaugi ceva la oul ala de la pranz...
Seara e putina salata, pune tot 150 ca la 100 nici nu o vezi :)
Ce parere ai de meniurile mele de 1200-1400 de calorii din februarie-martie? Poate te inspira sa mai adaugi cate ceva...

Dio 02 mai 2011 13:57:32

Re: Jurnal Alexik
 
In meniul tau sunt foarte multi carbohidrati inutili. La fulgi ai din 50 gr de fulgi 30 gr carbohidrati, la batonul chocapic ai din 25 gr de "baton' 17 gr cabohidrati. Pranzul la tine este inexistent. Cina arata foarte bine din punctul meu de vedere.

Grasimile vegetale sunt bune. Inlocuiesc cu succes lipsa de carbohidrati pentru energie. Grasimi vegetale inseamna nuci, migdale, ulei, avocado, fulgi de cocos. Poti sa adaugi si cateva feliute de cascaval pe langa un ou.

Alexik 02 mai 2011 15:36:48

Re: Jurnal Alexik
 
Citat:

Anterior postat de Mihaela1006 (Post 638104)
Nu grasimile sunt problema ci carbohidratii - chocapicu' ala ar putea lipsi - ai mancat vreodata migdale cu putina ciocolata neagra sau un fruct uscat de IG 40 = caisa, pruna, smochina? Cantitatile de la micul dejun se pot dubla, din ce traiesti?
Si cred si eu, trebuie sa adaugi ceva la oul ala de la pranz...
Seara e putina salata, pune tot 150 ca la 100 nici nu o vezi :)
Ce parere ai de meniurile mele de 1200-1400 de calorii din februarie-martie? Poate te inspira sa mai adaugi cate ceva...

Aha.. dar musli vitalis? numai saptaman asta.. ca n-am mai gasit fulgii astia de ovaz..si asta e tot ce am gasit cu mai putin zahar..
Pai nu prea mananc fructe uscate..da incerc sa mananc ori gustare ori mai bine la pranz ca azi m-a cam durut stomacul.
La pranz am mancat ou prajita..a intervenit cv si am mancat asa + o felie de paine + rosie
In seara asta citesc meniurile tale.:DMS pt lamuri:D
Citat:

Anterior postat de Dio (Post 638595)
In meniul tau sunt foarte multi carbohidrati inutili. La fulgi ai din 50 gr de fulgi 30 gr carbohidrati, la batonul chocapic ai din 25 gr de "baton' 17 gr cabohidrati. Pranzul la tine este inexistent. Cina arata foarte bine din punctul meu de vedere.

Grasimile vegetale sunt bune. Inlocuiesc cu succes lipsa de carbohidrati pentru energie. Grasimi vegetale inseamna nuci, migdale, ulei, avocado, fulgi de cocos. Poti sa adaugi si cateva feliute de cascaval pe langa un ou.

Aha:-? incerc sa caut migale si sa imi mai iau nuci..ms pentru sugestia de la pranz:d stiu ce-o sa mananc maine:D

Alexik 03 mai 2011 08:00:18

Re: Jurnal Alexik
 
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 08:49
Pernute crocante cu umplutura de vanilie in fulgi de cereale si musli, Vitalis, 70g - 310 calorii, 5.8 proteine, 10.2 grasimi, 0 colesterol, 49 carbohidrati, 3.1 fibre, 140 sodiu, 19.6 zahar
Lapte de soia, 100ml - 32 calorii, 2.9 proteine, 1.9 grasimi, 0 colesterol, 0.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 14:52
Piept de pui la gratar, 150g - 197 calorii, 33.9 proteine, 5.4 grasimi, 89.3 colesterol, 3.6 carbohidrati, 0 fibre, 857.1 sodiu, 0 zahar
Rosii, 100g - 18 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.9 carbohidrati, 1.2 fibre, 5 sodiu, 2.6 zahar
Castraveti, 50g - 8 calorii, 0.4 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 1.8 carbohidrati, 0.3 fibre, 0 sodiu, 0.9 zahar

Gustare 2, ora 16:38
Alune prajite, nesarate, Mogyi, 25g - 163 calorii, 7 proteine, 12.5 grasimi, 0 colesterol, 3.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Cina, ora 08:57
Sunca din piept de pui, Cora, 70g - 75 calorii, 14.7 proteine, 1.4 grasimi, 0 colesterol, 0.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Salata mixta, 150g - 48 calorii, 1.4 proteine, 2.7 grasimi, 0 colesterol, 5.7 carbohidrati, 1.8 fibre, 0 sodiu, 3.2 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 851 calorii, 67 proteine, (mult)34.3 grasimi, 89.3 colesterol, (mic)69.3 carbohidrati, 6.4 fibre, 1002.1 sodiu, 26.3 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1252 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1252 calorii

cam asta r fi meniul..vad ca mi-au iesit putine calorii..:-? oricum n-am cantar si dimineata m-a luat valul cu cerealele astea si nah:D oricum in jur de 70-100.
Incerc sa mai pun ceva la pranz.. dar sa vad ce..
sport- hip hop abs , sarit coarda , rokin' body.

Dio 03 mai 2011 08:35:46

Re: Jurnal Alexik
 
Orice cereala care are ambalaj din plastic "mai de calitate" si pare ca s-au investit ceva bani in ambalaj, eticheta, brad, reclama etc. E PROASTA :) Alunele (si restul "semintelor", migdale, fistic, caju) se mananca crude :p Vezi prin meniurile altor fete idei de mese, ce poti sa mananci la pranz.

Mihaela1006 04 mai 2011 10:30:58

Re: Jurnal Alexik
 
Vitalis au zahar... stiu ca sunt bune la gust, dar nu sunt bune la silueta si sanatate.
Eu merg pe musli fara zahar, cereale presate care se gasesc in orice supermarket - le stii, se vad clar boabele presate si se vede ca ele curg liber, nelipite intre ele de alte ingrediente... Sanovita 6 cereale e preferatul meu, dar Mega Image are marca lui, ca si Profi, mai sunt si altele si se gasesc peste tot, ca sa nu mai zic ca ai in orice plafar. Poti lua si de ovaz separat, sunt cele mai moi boabe si se preteaza la orice combinatie - cu fructe, lapte (vaca, soia), iaurt (cel mai bun semidegresat facut cu fermenti lactici, in mod clasic), branza de vaci... Alt avantaj - satura cel mai bine si sunt varianta de MD cel mai usor de preparat ;)

La masa de pranz pune ulei de masline presat la rece (extravirgin) in salata si putina lamaie. Eu mai folosesc si uleiul de floarea soarelui presat la rece, se gaseste si are un gust f. placut de seminte crude, un aspect usor tulbure nefiind limpezit chimic, si mai sunt si alte uleiuri vegetale presate la rece pe piata, aici conteaza in primul rand si bugetul ca unele sunt prohibitive...

Incearca sa eviti mezelurile de orice fel, sarurile continute fac rau, ca si procedeele de afumare, mai ales cel la rece cu fum lichid... ewww...

Si doar 800 si ceva de calorii... mai bine te las sa mai studiezi sa vezi singura ca iti faci rau :)

Inca ceva... un cantar de bucatarie electronic am vazut cu preturi intre 50 si 100, merita fiecare leutz

Alexik 04 mai 2011 13:34:56

Re: Jurnal Alexik
 
Citat:

Anterior postat de Mihaela1006 (Post 642135)
Vitalis au zahar... stiu ca sunt bune la gust, dar nu sunt bune la silueta si sanatate.
Eu merg pe musli fara zahar, cereale presate care se gasesc in orice supermarket - le stii, se vad clar boabele presate si se vede ca ele curg liber, nelipite intre ele de alte ingrediente... Sanovita 6 cereale e preferatul meu, dar Mega Image are marca lui, ca si Profi, mai sunt si altele si se gasesc peste tot, ca sa nu mai zic ca ai in orice plafar. Poti lua si de ovaz separat, sunt cele mai moi boabe si se preteaza la orice combinatie - cu fructe, lapte (vaca, soia), iaurt (cel mai bun semidegresat facut cu fermenti lactici, in mod clasic), branza de vaci... Alt avantaj - satura cel mai bine si sunt varianta de MD cel mai usor de preparat ;)

La masa de pranz pune ulei de masline presat la rece (extravirgin) in salata si putina lamaie. Eu mai folosesc si uleiul de floarea soarelui presat la rece, se gaseste si are un gust f. placut de seminte crude, un aspect usor tulbure nefiind limpezit chimic, si mai sunt si alte uleiuri vegetale presate la rece pe piata, aici conteaza in primul rand si bugetul ca unele sunt prohibitive...

Incearca sa eviti mezelurile de orice fel, sarurile continute fac rau, ca si procedeele de afumare, mai ales cel la rece cu fum lichid... ewww...

Si doar 800 si ceva de calorii... mai bine te las sa mai studiezi sa vezi singura ca iti faci rau :)

Inca ceva... un cantar de bucatarie electronic am vazut cu preturi intre 50 si 100, merita fiecare leutz

Nu stiam ca sunca nu e buna:-? [am mai adaugat si-am ajuns la 1100 calorii]
de cantar stiu dar in oras la mine n-am gasit iar in iasi ajung abia pe 20.si abia atunci imi iau..dupa imi va fi foarte usor sa-mi fac meniurile..dar mai am de asteptat ceva timp..
Citat:

Anterior postat de Dio (Post 639663)
Orice cereala care are ambalaj din plastic "mai de calitate" si pare ca s-au investit ceva bani in ambalaj, eticheta, brad, reclama etc. E PROASTA :) Alunele (si restul "semintelor", migdale, fistic, caju) se mananca crude :p Vezi prin meniurile altor fete idei de mese, ce poti sa mananci la pranz.

Incerc maine sa-mi iau musli sau cereale naturale..

Alexik 04 mai 2011 22:13:16

Re: Jurnal Alexik
 
N-am putut rezista l;a o felie de pandishpan:((
si nici sport n-am putut sa fac..de maine reiau dar tot incet..abia de luni in revin total cu tot cu programele si sala..dar la alimentatie de maine..
a fost o scapare de moment.::D


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:57:23.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO