forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   Jurnal Andrada Nr.3 :D (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=12717)

Michelina 30 nov 2016 11:30:56

Re: Jurnal Andrada Nr.3 :D
 
Citat:

Anterior postat de AnDrAdAxl (Post 1426497)
Buna dimi
Nu mai fac chestia cu meniul scris dinainte ca nu imi iasa :P

Meniu 28.11.2016 / a14-a zi fara lactate


Md 8:30 Cafea cu lapte de cocos
Budinca cu 2 linguri jeleu de fructe de padure

Pranz 13:30: Supa de pui cu putina fidea
2 oua fierte si 1 albus + salata de rosii+paine proteica

Cina 20:30: Piept de pui + legume congelate
Desert:banane + visine + rodie (pofta de dulce:D)

Sport iar nu am apucat sa fac...


Dar daca nu-l scriu inainte a doua zi nici nu-l mai scriu. :))

AnDrAdAxl 01 dec 2016 23:16:25

Re: Jurnal Andrada Nr.3 :D
 
Citat:

Anterior postat de Michelina (Post 1426514)



Dar daca nu-l scriu inainte a doua zi nici nu-l mai scriu. :))

Eu degeaba il scriu ca nu ma tin de el... :(
Ar fi fain.. dar nu merge... ca eu zic ..fac asa si mananc asa si poate nu am tp.poate tre sa ajung undeva... poate imi mananc careva ingredientele...Plus poftele ...Doamne.. cand dispar poftele :)) ?
>:D<>:D<>:D<>:D<

AnDrAdAxl 01 dec 2016 23:29:23

Re: Jurnal Andrada Nr.3 :D
 
Meniu 30.11.2016 / a16-a zi fara lactate


Md 8:45 Cafea cu lapte de cocos
Budinca cu 120 g zmeura :D si curmale

Pranz 14:00: supa crema de ciuperci+ jumate din carnea de Doner si salata verde

Cina 20:00: Carne de vita si legume trase la tigaie
Desert : o felie de paine proteica + spuma de marshmallow:">+60 g zmeura (tortul meu de sfantul ardei :P ..aiurea..pofta de dulce...x-( )

Zi de gateala ... ciuciu sport...febra persista :P


Meniu 1.12.2016 / a17-a zi fara lactate


Md 7:45 Cafea cu lapte de cocos
Budinca cu 120 g afine si 60 g zmeura :D si curmale

Pranz 13:00: supa Tom Gha Kai

Cina 20:00: Carne de vita + legume trase la tigaie + putina carne fiarta in gulas (nu mai era asa buna cea de vita si imi era inca foame)+ un castravete murat
Desert:Cacao calda cu scortisoara(lapte de migdale,2 lingurite cu vf de cacao, jumate de lingurita de amidon ptr cremozitate, scortisoara) si cateva curmale (abia astept sa le termin...imi plac foarte mult si nu am mai mancat de mult)
Azi am plecat la 8 de acasa si m.am intors la 6 seara ...am umblat dupa cadouri :D .mai mult in cercetare.. dar am luat si cate ceva... :x Nu am facut eu sport...dar am ars ceva calorii in plus. ;)

La multi ani Romania! :x

Michelina 02 dec 2016 07:56:27

Re: Jurnal Andrada Nr.3 :D
 
Citat:

Anterior postat de AnDrAdAxl (Post 1426575)

Eu degeaba il scriu ca nu ma tin de el... :(
Ar fi fain.. dar nu merge... ca eu zic ..fac asa si mananc asa si poate nu am tp.poate tre sa ajung undeva... poate imi mananc careva ingredientele...Plus poftele ...Doamne.. cand dispar poftele :)) ?
>:D<>:D<>:D<>:D<

Sa fim seriosi - niciodata!

AnDrAdAxl 03 dec 2016 11:07:17

Re: Jurnal Andrada Nr.3 :D
 
Meniu 2.12.2016 / a18-a zi fara lactate


Md 8:45 Cafea cu lapte de cocos
Budinca cu 120 g afine si curmale

Pranz 14:00:- supa crema de ciuperci
-2 feliute paine proteica si conserva de ton in ulei scursa
-Curmale

G:20:30 : 3 prune si o banana

Cina 21:00: Cotlet de porc la cuptor cu morcovi si telina coapta
5 bomboane de pom :">

M-am incarcat ieri cu carbi...dar domnul cantar nu m.a penalizat inca..

Deseara o sa ies cu fetele la un targ de Craciun si am de gand sa beau si eu o tentativa de vin fiert fara alcool. :D Deci probabil ca o sa dau cu bata in balta ..sper macar sa nu fie foarte grav si frigul sa ma ajute sa mai ard din calorii :D !

AnDrAdAxl 05 dec 2016 10:24:23

Re: Jurnal Andrada Nr.3 :D
 
Meniu 3.12.2016 / a19-a zi fara (multe)lactate si 4.12.2016/a20a zi fara(multe) lactate au fost un dezastru din punct de vedere al meniurilor...sambata am papat lagosi, pizza si am baut vin fiert.. duminica am mai avut o felie de pizza si mi.a facut cu ochiul :P , apoi seara am mancat paine prajita cu ceai ptr ca bineinteles ca ma durea stomacul de la vinul rosu fiert(dar bun a fost doamne :"> ) .Sambata am facut 1 ora de sport si 1 ora de curatenie(ora pe care am folosit si ceasul Polar si s.au ars destule calorii/aprox 500 :aspirat, spalat pe jos,schimbat lenjeria,sters praful ). Asa ca de azi incolo cand fac curatenie o sa am constiinta impacat in privinta miscarii...
Abaterea cu lactatele a fost cascavalul de pe lagosica si cea de branza , dar ca de obicei bebe nu a fost afectat vizibil...Continui inca 10 zile si apoi o sa reintroduc iaurtul, dar as vrea totusi sa stau departe de lapte dulce... Cantarul in dimineata asta arata +1 kg, dar nu ma mir.
De azi din nou cumintica! Am terminat curmalele si am inceput dimineata cu budinca mea fara nici un indulcitor adaugat si fara fructe(am mancat destui) , pranzul probabil il voi lua in oras undeva, iar la cina vejnica friptura cu legume congelate. Am multe feluri: asiatice, italiene, taranesti, dovleac, gulie..dar cea mai buna leguma lg carne mie mi se pare telina...Telina bine condimentata si coapta (eu o tai ca si cartofii pai :P si o dau cu ceva condiment galbe si arata exact ca si cartofii prajiti -marea mea slabiciune ).

Va doresc o saptamana cu rezultatele asteptate si cu multa vointa si rezistenta in fata tentatiilor! :-*:-*:-*:-*

Michelina 05 dec 2016 10:47:05

Re: Jurnal Andrada Nr.3 :D
 
Interesanta povestea cu telina - nu am incercat niciodata.
Eu imi tot iau avant sa imi cumpar cartofi dulci dar imi amintesc ca i-am gustat in America si i-am detestat ( la fel ca si guacamole - care acum imi place)

Zoe 05 dec 2016 12:06:30

Re: Jurnal Andrada Nr.3 :D
 
şi eu a trebuit să mănânc a doua oară din cartofii dulci ca să-mi placă (şi am nimerit unii mai puţin dovlecoşi), dar la fel am păţit şi cu avocado, şi cu rucola.

AnDrAdAxl 05 dec 2016 15:48:08

Re: Jurnal Andrada Nr.3 :D
 
Citat:

Anterior postat de Michelina (Post 1426701)
Interesanta povestea cu telina - nu am incercat niciodata.
Eu imi tot iau avant sa imi cumpar cartofi dulci dar imi amintesc ca i-am gustat in America si i-am detestat ( la fel ca si guacamole - care acum imi place)

Sa imi spui daca iti place si tie ! Mie imi place fff mult dovleacul si implicit si cartofii dulci, dar nu prea mananc ...Ii fac la bebe si mai gust ,dar nu i.am pregatit ptr mine niciodata. Mie avocado imi place oricum ! si gol pot sa il pap! Cred ca jmecheria e cum condimentezi...cum iti e obijnuit gustul...

Citat:

Anterior postat de Zoe (Post 1426719)
şi eu a trebuit să mănânc a doua oară din cartofii dulci ca să-mi placă (şi am nimerit unii mai puţin dovlecoşi), dar la fel am păţit şi cu avocado, şi cu rucola.

Eu rucola inca nu o pot manca... :-s

Va mai pot recomanda cu drag orezul fals din conopida(conopida maruntita, ceapa , morcov ras ,ardei gras .Toata calite in putin ulei ). Eu am lasat conopida mai cruda...si a fost fff bun!

Eu am alte fixuri ! de exemplu nu mananc niciodata carne cu rosie ptr ca mi se pare ca are gust de sange :P ...

Imi place sa mananc sarat si iute, dar si dulce acrisor(cum e papa chinezeasca).

Zoe 05 dec 2016 15:56:52

Re: Jurnal Andrada Nr.3 :D
 
eu cartofii dulci i-am făcut tăiaţi bucăţi, la cuptor, împreună cu sfeclă şi morcovi şi cartofi normali, cu sare şi cimbru, toate. şi au fost foarte buni. iniţial puneam şi maioneză/iaurt pe ei, între timp am renunţat la ea şi-s foarte buni şi-aşa. acum îi mănânc şi cu salate sau ca garnitură.
rucola mi-a displăcut profund ani de zile, până am mâncat nişte frunze foarte tinere în amestec cu alte frunze foarte tinere de multe alte salăţi, cu dressing de oţet balsamic şi ulei - vai, ce bună mi s-a părut! e un gust foarte puternic, aşa că a durat ceva până să mă învăţ cu el, dar acum o mănânc şi ca atare (cu dressing sau cu alte chestii mai tari la gust, gen brânză/carne)
mie şi piureul de conopidă îmi place, mai ales dac-o fierbi în zeamă de legume/carne :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:50:18.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO