forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva subiecte - Am intre 70 kg si 80 kg (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=432)
-   -   Jurnal de slabit pentru slabute grupa 70-80 kg (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3734)

cristinalp 20 iun 2010 14:54:33

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 70-80 kg
 
Regimul meu nu are un nume special....este impartit pe 4 etape, fiecare tine cate 2 saptamani.
Alimente admise:
Etapa 1:
-carne fiarta sau grill
-oua fierte
-branza telemea
-cascaval
-orice fel de mezeluri
-masline
-castraveti
-muraturi fara zahar
- sare, piper
- apa plata
- ceai
- o cafea cu indulcitor artificial
Etapa 2:
toate alimentele de mai sus plus:
-salata verde
- varza
- telina
- dovlecei
- ardei gras
Etapa 3:
toate alimentele de mai sus (etapa1+2) la care se adauga:
-ceapa
-usturoi
-fasole verde
-rosii
-ardei iute
- fructe (visine, capsuni, zmeura, mure) si sucul de la o lamaie
Etapa 4:
Toate alimentele de mai sus (etapa1+2+3) la care se adauga:
zarzavaturi, ciuperci, sfecla rosie fara zahar.
Dupa prima saptamana de regim se observa o slabire brusca, eu am simtit-o.
Ca o paranteza, eu am mancat mult mai putine alimente permise.
In primele 2 saptamani am baut foarte multa apa, de cate ori imi era foarte foame am baut foarte multa apa. Am ajuns sa beau chiar si 3 l de apa pe zi.
Regimul nu e costisitor deloc mai ales ca acum suntem inconjurate de legume.
Carne am mancat foarte rar, poate nici o data pe saptamana si doar la grill.
De evitat:
Apa minerala,sucurile de orice fel, fie ele si naturale, fructele (pana la etapa 3), dulciurile si orice fel de alta tentantie culinara, de evitat inghetata...Eu imi cumpar batoane de slabit cand simt nevoia de dulce, si asa evit sa mananc si sa rontai mereu.
Orice greseala alimentara cat de mica scade eficienta dietei.
Eu termin aceasta dieta pe 1 iulie si apoi il voi relua pana ajung la greutatea dorita.
Si un sfat: inainte sa ma apuc de acest regim am avut 2 saptamani in care am renuntat treptat la alimente, la mancare gatita, sucuri si alte nebunii culinare, astfel ca imi invatasem corpul cu mai putina mancare.
Momentan am 3 mese pe zi:
dimineata rosie cu branza si sunca de pui
la pranz la serviciu: sunca de pui cu branza rosii si castraveti, eventual inlocuiesc sunca de pui cu ou fiert
iar seara pana la ora 20 o salata cu de toate in care strecor cateva bucatele de branza.
Si cam asta e mancarea mea pe o zi intreaga.

cristinalp 20 iun 2010 15:00:25

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 70-80 kg
 
sincer nu am stat sa calculez cate calorii am mancat in fiecare zii, nici nu prea am avut timp...din moment ce am vazut ca au aparut rezultatele si stiu ca nu mamanc altceva decat legume si sunca de pui .
Acum ma lupt cu vergeturile si caloriile, si burtica si soldurile...cred ca va trebuii sa fac neaparat un sport pentru tonifiere.
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 226122)
ok, pai hai pune regimul aici. peste, carne de pui nu mananci? ti-ai facut de curiozitate si un meniu cu calculatorul de calorii? sa vezi la ce nr de calorii ajungi intr-o zi?


sunshine 20 iun 2010 16:07:23

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 70-80 kg
 
Citat:

Anterior postat de maia (Post 226134)
Salut! revin cu update: 77 kg. merge ok. spirulina, l-carnitin + bicicleta eliptica. de la mancare nu prea m-am abtinut, doar ca n-am mai mancat foarte gras- salate peste salate, fructe si multa apa. :)

felicitari! pai cam asta este definitia unui stil de viata sanatos: sport si mancare buna. cum ai zis si tu nu f gras, si nu f multe dulciuri ( de ele n ai mentionat nimic:P)
Citat:

Anterior postat de cristinalp (Post 226142)
Regimul meu nu are un nume special....este impartit pe 4 etape, fiecare tine cate 2 saptamani.
Alimente admise:
Etapa 1:
-carne fiarta sau grill
-oua fierte
-branza telemea
-cascaval
-orice fel de mezeluri
-masline
-castraveti
-muraturi fara zahar
- sare, piper
- apa plata
- ceai
- o cafea cu indulcitor artificial
Etapa 2:
toate alimentele de mai sus plus:
-salata verde
- varza
- telina
- dovlecei
- ardei gras
Etapa 3:
toate alimentele de mai sus (etapa1+2) la care se adauga:
-ceapa
-usturoi
-fasole verde
-rosii
-ardei iute
- fructe (visine, capsuni, zmeura, mure) si sucul de la o lamaie
Etapa 4:
Toate alimentele de mai sus (etapa1+2+3) la care se adauga:
zarzavaturi, ciuperci, sfecla rosie fara zahar.
Dupa prima saptamana de regim se observa o slabire brusca, eu am simtit-o.
Ca o paranteza, eu am mancat mult mai putine alimente permise.
In primele 2 saptamani am baut foarte multa apa, de cate ori imi era foarte foame am baut foarte multa apa. Am ajuns sa beau chiar si 3 l de apa pe zi.
Regimul nu e costisitor deloc mai ales ca acum suntem inconjurate de legume.
Carne am mancat foarte rar, poate nici o data pe saptamana si doar la grill.
De evitat:
Apa minerala,sucurile de orice fel, fie ele si naturale, fructele (pana la etapa 3), dulciurile si orice fel de alta tentantie culinara, de evitat inghetata...Eu imi cumpar batoane de slabit cand simt nevoia de dulce, si asa evit sa mananc si sa rontai mereu.
Orice greseala alimentara cat de mica scade eficienta dietei.
Eu termin aceasta dieta pe 1 iulie si apoi il voi relua pana ajung la greutatea dorita.
Si un sfat: inainte sa ma apuc de acest regim am avut 2 saptamani in care am renuntat treptat la alimente, la mancare gatita, sucuri si alte nebunii culinare, astfel ca imi invatasem corpul cu mai putina mancare.
Momentan am 3 mese pe zi:
dimineata rosie cu branza si sunca de pui
la pranz la serviciu: sunca de pui cu branza rosii si castraveti, eventual inlocuiesc sunca de pui cu ou fiert
iar seara pana la ora 20 o salata cu de toate in care strecor cateva bucatele de branza.
Si cam asta e mancarea mea pe o zi intreaga.

mezelurile nu au ce cauta intr-un regim. sfatul meu e sa le elimini si sa te axezi pe carnea slaba de pui, peste.
sincer eu nu cred ca tu atingi 1000 cal. daca ma gandesc mai bine, sigur nu atingi! fa-ti un meniu azi, sau maine, si daca am drepate, creste cantitatile la papica, sa nu te trezesti dupa dieta cu un efect de yo yo.
o dieta nu ar trebui sa presupuna infometare. daca ti se face foame, e clar ca ceva nu e bine. pt inceput, incerca sa mananci carne de min 3 ori pe sapt, in felul asta iti aisguri satietate pana la cina.
Citat:

Anterior postat de cristinalp (Post 226146)
sincer nu am stat sa calculez cate calorii am mancat in fiecare zii, nici nu prea am avut timp...din moment ce am vazut ca au aparut rezultatele si stiu ca nu mamanc altceva decat legume si sunca de pui .
Acum ma lupt cu vergeturile si caloriile, si burtica si soldurile...cred ca va trebuii sa fac neaparat un sport pentru tonifiere.

vergeturile :-s:-s din cauza ca ai slabit mult, repede, si fara pic de sport. apuca te de acum de sport, pt ca fara sport, vei slabi, dar nu vei avea un corp tonifiat.

ras_cristalin 20 iun 2010 16:10:14

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 70-80 kg
 
Buna fetelor !
Tocmai am mancat, dietetic si bun > pulpite de pui dezosate fara piele la abur, amestec mexican la abur si broccoli :-& la abur.
Nu mai mananc broccoli cat traiesc :)) asa rau mi s-o parut.
Voi mancati broccoli? Daca da, cum il pregatiti?

sunshine 20 iun 2010 19:10:26

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 70-80 kg
 
eu mananc, il fierb, ii pun un pic de sare si atat. imi place. sau calit un pic in tigaie cu apa si o lingurita de ulei, si il lasi cateva min, doar cat sa se inmoaie, iese mai bun asa

muriel 20 iun 2010 23:42:55

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 70-80 kg
 
Eu am acelasi nr. de kg.ca am cam mancat de toate.Sper ca de acum incolo sa fiu mai atenta.am 78 kg.

bulinutza73 21 iun 2010 13:29:37

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 70-80 kg
 
Saluti, ma alatur si eu voua. Sunt o mamica de bebelina dulce si desi am nascut acum 5 luni nu reusesc nicium sa slabesc. De fapt e gresit spus asa...nu ma straduiesc deloc, simt ca nu am nicio motivatie...:((. In sarcina m-am ingrasat doar 11 kg dar am ramas cu 4kg in plus. I prezent am 73 kg si 163 inaltime. Vreau sa slabesc si sper ca fiind printre voi sa prind curaj si putere!

Va pup si va doresc spor la slabit!

sunshine 21 iun 2010 18:44:44

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 70-80 kg
 
Citat:

Anterior postat de muriel (Post 226654)
Eu am acelasi nr. de kg.ca am cam mancat de toate.Sper ca de acum incolo sa fiu mai atenta.am 78 kg.

pai hai, ca vine vara si tre sa fim sexy;;)

Citat:

Anterior postat de bulinutza73 (Post 227212)
Saluti, ma alatur si eu voua. Sunt o mamica de bebelina dulce si desi am nascut acum 5 luni nu reusesc nicium sa slabesc. De fapt e gresit spus asa...nu ma straduiesc deloc, simt ca nu am nicio motivatie...:((. In sarcina m-am ingrasat doar 11 kg dar am ramas cu 4kg in plus. I prezent am 73 kg si 163 inaltime. Vreau sa slabesc si sper ca fiind printre voi sa prind curaj si putere!

Va pup si va doresc spor la slabit!

buna si sa-ti traiasca bebelusha! sa fie sanatoasa!
nush daca e bine sa tii dieta acum, dupa nastere :-s si nici mai multe sfaturi nu as putea sa ti dau, dar in schimbi iti dau un link care sa te ajute Dupa sarcina

drojdiuta paula 21 iun 2010 19:16:43

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 70-80 kg
 
salutare
intru si eu in clubul celor care vor sa slabeasca, de fapt incerc sa intru de vreo 4 ani, de cand m-am ingrasat dar ma tot impiedic de ceva si nu pot trece pragul:D.si pana sa ma hotarasc serios sa slabesc am mai pus vreo zece kg pe mine, ca doar nu aveam destule, am mai luat, doar mai este loc:-o.
m-am decumentat si am tot citit ce e bine, ce e sanatos si m-am oprit de stilul de viata promovat de Michel Montignac.A tinut cineva? are rezultate pe durata lunga?10x

kl3o4 21 iun 2010 19:24:02

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 70-80 kg
 
Buna fetele!

Ma alatur si eu voua in lupta cu kilogramele sperand ca o sa reusesc sa ajung o data si-o data la greutatea mult visata. De mica am fost mai plinuta iar acum am ajuns la destul de neplacuta greutate de 78 de kg. Imi doresc sa slabesc asa ca de astazi am inceput cu eliminarea grasimilor, painii si dulciurilor, si nu mai mananc cina la 22. :P Am inceput si cu niste pilates (al naibii de grele daca nu ai antrenament) si am obosit imediat. Se vede ca sedentarismul dauneaza grav sanatatii.
Oricum, de azi mi-am propus sa fiu mai disciplinata si sper sa reusesc sa slabesc, poate si cu putin sprijin din partea voastra.
Deocamdata nu tintesc spre teluri foarte mari pentru ca stiu ca e greu, asa ca ma multumesc cu incet si sigur. :)

Va pup si va urez o seara buna!


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:27:44.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO